Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają?

Fot: 6okean / gettyimages.com

Tlenoterapia jest wykorzystywana np. w zaawansowanej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Stosuje się ją zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, w warunkach szpitalnych lub domowych. Domowa tlenoterapia przeprowadzana jest za pomocą specjalnych koncentratorów.

Tlenoterapia, czyli leczenie tlenem, jest stosowana przede wszystkim w ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania tlenoterapii jest spadek saturacji krwi poniżej 94%. W zaawansowanej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc stosuje się również domowe leczenie tlenem. Alternatywą wykorzystania tlenu w stuprocentowym stężeniu jest terapia hiperbaryczna w tzw. komorach hiperbarycznych. Jest to leczenie wykorzystywane w przypadku ran czy wielu innych schorzeń przewlekłych.

Wskazania do stosowania tlenoterapii

Głównym wskazaniem do tlenoterapii biernej jest ostra i przewlekła niewydolność oddechowa. W stanach ostrych do zastosowania tlenoterapii obliguje spadek saturacji, czyli wysycenia krwi (hemoglobiny) tlenem, poniżej 94%. Wyjątek stanowi rozpoznana tzw. hiperkapniczna niewydolność krążenia, kiedy parametry tlenoterapii różnią się. Leczenie tlenem może być stosowane zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Domowe leczenie tlenem wykorzystuje się w stanach zaawansowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), niejednokrotnie również w mukowiscydozie czy niewydolności serca i chorobie nowotworowej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli co? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

Powikłania tlenoterapii biernej

Tlen jest konieczny do życia, jednak w odpowiedniej ilości. W zbyt dużych stężeniach może wywierać toksyczne działanie na tkanki. Niebezpieczeństwo zależne jest od indywidualnych predyspozycji na stężenie i czas wystawienia na działanie tlenu. Objawy niepożądane tlenoterapii nie należą do częstych powikłań leczenia, jednak występują przy długotrwałej tlenoterapii z użyciem tlenu w stężeniu powyżej 50%. Są to:

  • dysplazja oskrzelowo-płucna u noworodków,
  • ostre uszkodzenie płuc,
  • niedodma na skutek wypłukiwania azotu z pęcherzyków przy oddychaniu stuprocentowym tlenem,
  • zapalenie oskrzeli i tchawicy wynikające z upośledzenia oczyszczania się drzewa oskrzelowego,
  • zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym,
  • wysuszenie błon śluzowych układu oddechowego predysponujące do owrzodzeń i zakażeń.

Jak prowadzi się tlenoterapię?

Tlenoterapię dzieli się przede wszystkim na szpitalną i pozaszpitalną. W szpitalu używa się ciekłego lub gazowego tlenu sprężonego w specjalnych butlach. Chory otrzymuje tlen poprzez centralną instalację bądź poprzez przenośne butle. Źródłem pozaszpitalnego tlenu są specjalne koncentratory, które zagęszczają tlen z powietrza otaczającego i mogą osiągnąć stężenie nawet 90%. Bez względu na źródło tlenu, dopływ tlenu jest regulowany, by chory otrzymał pożądaną ilość tlenu we wdychanych gazach. Standardowo używa się tzw. wąsów tlenowych umieszczanych w otworach nosowych. W tlenoterapii wygodne są również maski tlenowe, które pozwalają na dostarczenie większego niż przy wąsach tlenowych stężenia tlenu. Celem podawania stuprocentowego tlenu stosuje się specjalne maski z zastawkami Venturiego. Pozwalają one na dokładniejsze dostarczenie pożądanej ilości tlenu.

W terapii tlenem należy również wspomnieć o tlenoterapii hiperbarycznej, która polega na podawaniu choremu stuprocentowego tlenu w specjalnej komorze hiperbarycznej.

Zasady terapii hiperbarycznej

Hiperbaria, czyli tlenowa terapia hiperbaryczna, pozwala na najefektywniejsze dostarczenie tlenu do każdych części ciała. Ze względu na wykorzystanie wyższego od atmosferycznego ciśnienia tlen przenika przez tkanki bez żadnych barier. Może więc przenikać wszędzie tam, gdzie normalnie dotarłby w niewielkiej ilości. Określa się to ciśnieniem hiperbarycznym, przy którym poza zwiększonym przenikaniem do tkanek i płynów istnieje większa szansa na kumulowanie się w nich tlenu. Terapia hiperbaryczna wspomaga fizjologiczne procesy w organizmie, usprawnia procesy regeneracji tkanek, gojenia ran. Dlatego stanowi doskonałą metodę terapii w przypadku cukrzycy i zmian cukrzycowych, jak np. stopa cukrzycowa, infekcje układowe.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej