Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Fot: Eliyahu / fotolia.com

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Objawy tężyczki są charakterystyczne dla wielu schorzeń, dlatego jej diagnoza jest zawsze utrudniona, zwłaszcza przy typie utajonym. W skrajnych przypadkach zagraża życiu, ponieważ na skutek skurczów mięśni może dojść do zamknięcia głośni, co uniemożliwia prawidłowe oddychanie.

Co to jest tężyczka? Przyczyny ataku

Tężyczka jawna jest spowodowana zbyt niskim poziomem wapnia we krwi. Wapń jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych i zachowanie równowagi między pobudzaniem i hamowaniem procesów w korze mózgu.

Tężyczka występuje w postaci jawnej tzw. hipokalcemicznej i utajonej, określanej jako tężyczka normokalcemiczna lub spazmofilia. Przyczyną tej pierwszej są najczęściej zaburzenia hormonalnymi na skutek np. usunięcia przytarczyc w zabiegu chirurgicznym. Rzadziej jest następstwem zaniku przytarczyc i grasicy w wyniku: zespołu DiGeorge'a, patologii powodujących hipokalcemię (niedobór wapnia we krwi) lub stosowania silnych leków moczopędnych.

Tężyczka utajona ma podobny mechanizm powstawania – jej przyczyną nie jest niedobór wapnia, ale innych elektrolitów (najczęściej magnezu) lub zaburzenia związane z oddychaniem (hiperwentylacja)

Charakterystyczne dla ataku tężyczki są parestezje, czyli nietypowe wrażenia czuciowe różnych partii ciała, które zazwyczaj objawiają się jako mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury ciała i skurcze różnych zespołów mięśni. Występują spazmy toniczne, podczas których napięcie mięśni utrzymuje się przez jakiś czas i kloniczne, których mechanizm polega na szybko następujących po sobie skurczach, które najczęściej dotykają kończyn, z okresami zwiotczenia mięśni.

Na ataki narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na alergie, cukrzycę i choroby tarczycy. Zobaczcie, za co odpowiada tarczyca:

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn

Objawy tężyczki jawnej

Pierwszymi objawami tężyczki jawnej są najczęściej mrowienia w opuszkach palców i wokół ust. Dopiero w następnej kolejności atak powoduje wzmożone napięcie mięśni twarzy i kończyn połączone z ich uciążliwymi przykurczami. Mogą go też poprzedzać stany silnego napięcia psychicznego, zdenerwowania, a także napady lęku. Silne ataki tężyczki mogą być mylone z padaczką, ponieważ towarzyszą im drgawki. W trakcie może dojść do utraty przytomności.

Tężyczka utajona – diagnostyka

Forma utajona tężyczki jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ nie daje ona objawów charakterystycznych tylko dla tej choroby. Można jedynie określić zespół symptomów, na podstawie którego należy ją podejrzewać. Najczęstszymi przypadłościami są: wzmożone napięcie mięśniowe, różnego rodzaju parestezje kończyn górnych i dolnych, skurcze mięśni, zaburzenia nastroju (zmęczenie, bezsenność, zdenerwowanie, zmiany nastroju), zaburzenia ze strony układu naczyniowo-sercowego, pokarmowego i zaburzenia naczynioruchowe. Osoby cierpiące na tężyczkę utajoną mogą skarżyć się na kolki. W diagnostyce tężyczki ważną funkcję pełni badanie neurologiczne. Na tężyczkę wskazuje obecność specyficznych objawów neurologicznych, takich jak np. objaw chwostka (gwałtowne skurcze twarzy, które można zaobserwować po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w brzeg mięśnia żwacza) oraz objaw Trousseau (przykurcz palców dłoni tzw. ręka położnika – skurcze dłoniowe zgięcie palca IV i V).

Zobacz także: Parestezje kończyn – jakie są przyczyny parestezji? Czy mogą mieć związek z nerwicą?

Jak przebiega leczenie, kiedy wystąpi tężyczka?

Ostry atak tężyczki wymaga hospitalizacji w związku z wysokim ryzykiem skurczu krtani, który może doprowadzić do stanu zagrożenia życia. Leczenie polega na wyrównaniu braków w poziomie wapnia. Zazwyczaj podaje się preparaty zawierające sole wapnia (np. glukonian wapnia). Leczenie tężyczki utajonej również polega na podawaniu suplementów wapnia i magnezu, aby zapobiegać atakom. Podkreśla się również znaczącą rolę witaminy D w regulacji gospodarki wapniowej organizmu. Suplementacja preparatami witaminy D jest również zalecana u osób ze zdiagnozowaną tężyczką.

Tężyczka – dieta

Aby zapobiegać tężyczce należy stosować odpowiednią, zrównoważoną dietę, bogatą w wapń i magnez. Nie tylko należy przestrzegać zawartości tych pierwiastków w spożywanych produktach, ale również proporcji między nimi. Jadłospis powinien uwzględniać produkty typu: mleko pełne w proszku i zagęszczone niesłodzone, sery dojrzewające podpuszczkowe, sery topione i typu camembert, ser twarogowy owczy (bryndza), ryby (szproty wędzone, sardynki, łosoś), czekolada mleczna, soja, orzeszki (ziemne, włoskie, laskowe, pistacjowe), nasiona słonecznika, warzywa (brokuły, fasola, buraki, zielona pietruszka, rzeżucha), żółtka jajek oraz duże ilości chudego mleka.

Należy unikać wszelkich produktów, które zawierają kwas szczawiowy i kwas fitynowy, ponieważ są to substancje, które utrudniają wchłanianie wapnia w jelitach.

Czy wiecie czym jest spastyczność mięśni? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.02.2023,
Opublikowano: 09.02.2023 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Damian88 28.03.2018r.

Rick, super czujność... No właśnie, cały internet... I bądź tu mądry...

lek. Krzysztof Pawlak 23.03.2018r.

Dziękujemy za komentarz. Faktycznie polecanie szpinaku było niefortunne, ponieważ zawarty w nim wapń jest trudno przyswajalny ze względu na działanie kwasu szczawiowego, a dodatkowo kwas ten obniża przyswajanie wapnia z innych produktów.

Rick 24.02.2018r.

Z jednej strony autor artykułu poleca jeść szpinak, a z drugiej, odradza jeść produktów zawierających kwas szczawiowy... który właśnie szpinak posiada w sobie najwięcej. Nonsens.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej
Co to jest krioterapia? Rodzaje i zastosowanie krioterapii w medycynie

Krioterapia stosowana jest w celu zmniejszenia bólu, obrzęków i procesu zapalnego oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawie i siły mięśniowej. Zabieg polega na ochładzaniu chorego miejsca głównie ciekłym azotem, rzadziej ciekłym chlorkiem etylu, dwutlenkiem węgla.

Czytaj więcej