Tężec – objawy, leczenie, droga zakażenia

Fot: fotolia.com

Tężec to ostra choroba zakaźna będąca zwykle konsekwencją zranienia lub oparzenia, objawiająca się występowaniem napadowych skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych, między innymi oddechowych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Tężec wywołuje bakteria – laseczka tężca (Clostridium tetani), która należy do drobnoustrojów wytwarzających zarodniki zwane przetrwalnikami, dzięki czemu jest odporna nawet na bardzo niekorzystne warunki środowiskowe, np. niską czy wysoką temperaturę. Bytuje niemal wszędzie, ale najczęściej w ziemi, kurzu oraz nawozie krów, koni oraz innych zwierząt roślinożernych, dlatego grupą zawodową najbardziej narażoną na ryzyko wystąpienia tężca są rolnicy.

Tężec – objawy

Tężec rozwija się najczęściej w ciągu 3–21 dni od zakażenia, chociaż w zależności od miejsca i rozległości rany czy oparzenia, okres inkubacji może być krótszy (niekiedy kilkudziesięciogodzinny) lub znacznie dłuższy, trwający nawet kilka miesięcy. Im krótszy, tym przebieg choroby okazuje się zwykle cięższy.

Krążące we krwi bakterie wytwarzają toksyny: tetanospazminę, tetanolizynę i fibrynolizynę. Pierwsza z nich bardzo szybko infekuje cały organizm i łączy się błonami komórkowymi synaps, czyli miejsc połączeń nerwów, blokując i zaburzając ich funkcje. Tetanolizyna powoduje natomiast rozpad czerwonych ciałek krwi.

Objawy tężca wynikają przede wszystkim z wywoływanych przez toksyny napadowych skurczów mięśni. Początkowym symptomem choroby jest szczękościsk – otwarcie jamy ustnej może okazać się wtedy trudne, a nawet niemożliwe. Skurcz mięśni mimicznych twarzy może z kolei spowodować charakterystyczny grymas, nazywany uśmiechem sardonicznym. Następnie pojawiają się bóle głowy, uczucie niepokoju i pobudzenia, a także skurcze mięśni rąk, nóg i szyi.

Wraz z dalszym rozwojem zakażenia, wskutek skurczu mięśni gardła, mogą wystąpić zaburzenia mowy i połykania, a z powodu skurczu zwieracza pęcherza – zatrzymanie moczu. Skurcz mięśni grzbietu powoduje niekiedy powstanie charakterystycznego łukowatego wygięcia ciała. Jeżeli zaburzenia dotyczą mięśni krtani i oddechowych, grozi to ostrą niewydolnością oddechową i bezpośrednim zagrożeniem życia.

Objawy tężca u dzieci są podobnie jak w przypadku dorosłych zmagających się z tym zakażeniem.

Tężec i pręga

Wiele osób za objaw tężca uznaje pojawienie się czerwonej pręgi na ciele, prowadzącej od zranionego miejsca. Jednak nie ma ona zwykle nic wspólnego z tą chorobą, jest bowiem symptomem zapalenia powierzchownych naczyń chłonnych, spowodowanego najczęściej uszkodzeniem lub powstaniem ropnia. W jego leczeniu konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Tężec – leczenie

Tężec jest poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci, dlatego leczenie należy rozpocząć możliwe najszybciej po pojawianiu się pierwszych objawów. Na ich podstawie lekarz zazwyczaj bez trudu rozpoznaje schorzenie, szczególnie jeśli występują tzw. prężenia, czyli skurcze mięśni występują po przebytym urazie czy zranieniu. Mimo to wykonuje się często także badania krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego, aby wykluczyć inne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu.

Zobacz także: Szczepionka przeciwtężcowa - skuteczność, kalendarz szczepień i możliwe powikłania

Leczenie tężca powinno odbywać się w szpitalu. Chorym najczęściej wstrzykuje się surowicę przeciwtężcową i leki uspokajające, które pomagają opanować drgawki i skurcze mięśni. Podaje się również antybiotyki: penicylinę lub tetracyklinę działające bakteriobójczo na laseczki tężca, a zarazem profilaktycznie lub leczniczo na inne czynniki zakaźne.

W ciężkich przypadkach konieczne okazuje się niekiedy wykonanie tracheotomii, czyli otworu w tchawicy, który chroni przed uduszeniem. Choremu na tężec należy zapewnić ciche i spokojne pomieszczenie oraz stałą opiekę ze szczególnie dokładną obserwacją ewentualnych zaburzeń oddechowych lub innych powikłań.

Tężec – przyczyny i droga zakażenia

Ryzyko wystąpienia tężca stwarzają przede wszystkim głębokie rany kłute oraz ciężkie poparzenia, szczególnie jeśli nie są natychmiast dokładnie oczyszczone i zabezpieczone. Na zakażenie bardzo narażeni są narkomani wstrzykujący dożylnie substancje psychoaktywne, ale również rolnicy i ogrodnicy oraz inne osoby mające częsty kontakt z ziemią, a podczas codziennych prac nieużywające rękawic ochronnych.

Tężec, a dokładniej jego szczególna postać, zwana tężcem noworodków, jest poważnym problem w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej, gdzie rocznie umiera z tego powodu ponad 100 000 dzieci. Transmisja bakterii następuje głównie w czasie porodów, podczas przecinania pępowiny. Przyczynami tak wysokiej umieralności noworodków są: złe warunki higieniczne, brak dostępu do sterylizowanych narzędzi położniczych oraz ograniczony dostęp do usług medycznych.

W Polsce zachorowania na tężec najczęściej są odnotowywane wśród osób po 60. roku życia, zwykle rolników. Niemal nie zdarzają się u dzieci i młodzieży, co jest efektem realizacji programu obowiązkowych szczepień. Czynne uodpornienie po aplikacji anatoksyną tężcową trwa przynajmniej 10 lat. Przy głębokich ranach zaleca się jednorazowe przyjęcie preparatu, zwłaszcza jeśli od ostatniego szczepienia upłynęło ponad 5 lat.

Przebyty tężec nie zapewnia odporności na kolejne zakażenie, dlatego nadal konieczne są regularne szczepienia przeciwtężcowe.

Zobacz film: Kiedy zaszczepić się przeciwko tężcowi. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej