Test Phalena a zespół cieśni nadgarstka. Jak wykonać badanie?

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo częsta dolegliwość współczesnych czasów, ze względu na ilość godzin spędzanych przed klawiaturą komputera. Test Phalena jest prosty w wykonaniu, a dodatni wynik przy charakterystycznym wywiadzie wystarczy do rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka.

Test Phalena to jedna z metod diagnostycznych wykorzystywanych w rozpoznaniu zespołu cieśni nadgarstka. Współcześnie coraz więcej czasu ludzie spędzają przed komputerem. Niefizjologiczne ułożenie nadgarstków podczas korzystania z komputera przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania zespołu cieśni nadgarstka. Szczególnie predysponowane są do tego kobiety. Mimo iż choroba występuje dopiero po ok. 40. roku życia, to jednak przyczynia się do niej narażenie w latach młodości.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Pod wpływem stałej pracy mięśni prostowników nadgarstka oraz palców dochodzi do narastania ucisku nerwu pośrodkowego przez obrzęknięte w wyniku przeciążenia tkanki miękkie nadgarstka. Fizjologicznie kości nadgarstka układają się w formę tunelu, przez który przebiega nerw pośrodkowy. Tunel ograniczony jest więzadłem poprzecznym, określanym jako troczek zginaczy nadgarstka. Wraz przerostem tego więzadła dochodzi do zmniejszenia się światła tunelu nadgarstka i ucisku nerwu pośrodkowego, powodującego stan zapalny.

Główną przyczyną ucisku na nerw jest przeciążenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka. Nie tylko praca przy komputerze predysponuje do zespołu cieśni nadgarstka. Narażeni są również pianiści, kolarze, fryzjerzy, a także wszystkie inne osoby, które nadmiernie angażują nadgarstek i przedramię. Dużo większe predyspozycje obejmują osoby z chorobami przewlekłymi narządu ruchu, np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Częściej zespół ten rozwija się również chorych na cukrzycę (wynik powikłań w postaci mikroangiopatii i neuropatii). Grupą predysponowaną do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka są także kobiety ze względu na częste zmiany hormonalne i większą tendencję do obrzęków i zatrzymania wody w organizmie.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Test Phalena w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka narastają powoli. Początkowo są to delikatne bóle, towarzyszy im uczucie mrowienia w nadgarstku, promieniujące do trzech pierwszych palców dłoni. Najczęściej ból pojawia się podczas wykonywania standardowych czynności, natomiast z czasem utrzymuje się również mimo spoczynku bądź pojawia się w nocy. Osoby opisując ten ból jako prąd przechodzący przez nadgarstek i palce ręki. Z czasem mrowienie przechodzi w drętwienie i upośledzenie funkcji palców ręki. Dochodzi do znacznego osłabienia siły mięśniowej, co zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Najbardziej rozpowszechnionymi testami stosowanymi w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka są:

  • test Phalena – badany unosi rękę przed siebie zgiętą w łokciu, po czym zgina nadgarstek, kierując palce ku dłoniowej stronie nadgarstka. Jednak cała dłoń i nadgarstek powinny być w miarę rozluźnione. Test trwa minutę. Dodatni wynik oznacza pojawienie się drętwienia, bólu bądź innego niepożądanego odczucia wzdłuż przebiegu nerwu pośrodkowego,
  • odwrócony test Phalena – badany układa ręce jak do modlitwy, czyli wyciąga je przed siebie zgięte w łokciach i łączy dłonie, mając wyprostowane palce. Dłonie powinny tworzyć kąt prosty z przedramieniem, czyli nadgarstki należy zgiąć grzbietowo, jak najbardziej się da. W tym teście objawy niepożądane przy zespole cieśni nadgarstka pojawiają się już po 10 sekundach,
  • test Tinela wymaga pomocy drugiej osoby, która powinna opukać okolicę nadgarstka po wewnętrznej stronie, przesuwając się w stronę palców. U chorych takie stukanie również wywołuje dyskomfort czy ból.

Te testy stanowią podstawę dla większości lekarzy do postawienia rozpoznania, jakim jest zespół cieśni nadgarstka, ponieważ test Phalena jest bardzo swoistym testem. Dokładniejsza diagnostyka obejmuje również przewodnictwo mięśniowe, szczególnie jeśli podejrzewa się zespół cieśni nadgarstka, jednak lekarz ma wątpliwości co do dodatniego wyniku testów Phalena czy Tinela.

Dodatni test Phalena – postępowanie

W stanach ostrych objawiających się nagłym, silnym bólem konieczne jest unieruchomienie ręki, czyli unikanie ruchów nadgarstka i odciążenie ręki. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka zaleca się odpowiednio dobraną fizjoterapię, a także stosowanie specjalnych stabilizatorów na nadgarstek, by zmniejszyć jego obciążenie przy nasilonym bólu.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 18.06.2018,
Opublikowano: 18.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej