Test: Czy mięso jest zdrowe?

Zobacz film: Czy mięso jest zdrowe? Źródło: 36,6

Czy mięso jest zdrowe? Przeciętny Polak zjada go 1,3 kg, a tymczasem lekarze zalecają, by nie jeść więcej niż 750 g mięsa przed przetworzeniem, czyli około pół kilograma po przetworzeniu! Co takiego zawiera mięso, że jego nadmiar może nam szkodzić?

Mięso składa się z białka (czyli cholesterolu, który zawierają wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego) oraz tłuszczu (nasyconych kwasów tłuszczowych). Tłuszcz w połączeniu z cholesterolem jest dla nas bardzo szkodliwy.

Piramida żywieniowa zaleca, by mięso spożywać trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni jeść ryby lub warzywa strączkowe, które są doskonałym źródłem białka. Dietetycy podzielili mięso na białe i czerwone, ze względu na zawartość i rodzaj tłuszczu. Do mięs białych, zdrowszych, bo zawierających więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych niż szkodliwych nasyconych, zaliczamy: kurczaka, indyka, cielęcinę, królika oraz strusia. Z kolei do mięs czerwonych należą: wołowina, baranina, wieprzowina, konina, kaczka i gęś. 

Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w czerwonym mięsie, jeśli są spożywane w dużej ilości, to podwyższają poziom cholesterolu we krwi, co w efekcie może prowadzić do problemów z układem krążenia - rozwoju miażdżycy, wystąpienia chorób serca oraz zawału. Co więcej, jedząc czerwone mięso w nadmiarze zwiększamy u siebie ryzyko wystąpienia nowotworu jelita o 18 proc.

Polecamy: Fakty i mity na temat mięsa. Czy mięso jest rakotwórcze?

Jednak mięso zawiera także wiele cennych dla nas substancji - dobrze przyswajalne białka i aminokwasy, witaminy z grupy B (głównie witaminę B12) oraz żelazo (w świetnie przyswajalnej postaci).

Zobacz film: Co naprawdę siedzi w mięsie? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej