Terapia genowa – wielka nadzieja dla cierpiących na rzadkie choroby genetyczne

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Terapia genowa to prężnie rozwijająca się metoda leczenia. Daje ogromne nadzieje nie tyle na wyleczenie chorób genetycznych, ile na zmniejszenie nasilenia objawów choroby.

Terapia genowa dotyczy leczenia chorób genetycznych. Pojęcie leczenia często kojarzone jest z możliwością wyleczenia danej jednostki chorobowej. Choroby uwarunkowane genetycznie są uznane jako nieuleczalne, jednak współczesna medycyna daje coraz większe możliwości łagodzenia ich objawów.

Co to jest terapia genowa?

Choroby genetyczne polegają na wystąpieniu mutacji, czyli nieprawidłowej zmiany w strukturze DNA – nośnika informacji genetycznej. Taka mutacja najczęściej dotyczy najczęściej jednego genu, rzadziej kilku genów. Gen jest krótkim odcinkiem DNA, w którym zakodowana jest określona informacja genetyczna. Oznacza to, że w strukturze DNA u chorego występuje wadliwy gen. Terapia genowa ma na celu wprowadzenie do organizmu właściwej sekwencji DNA z prawidłowymi genami, łącznie z tym, że zastępowany jest wadliwy gen, odpowiedzialny za wystąpienie danej choroby.


Rodzaje terapii genowej

Wyróżnia się dwa rodzaje terapii genowej. Pierwsza to terapia germinalna, która polega na całkowitym usunięciu defektu genetycznego. Termin „germinalna” oznacza, że jest przeprowadzana na wczesnym etapie rozwoju, czyli na etapie rozwoju zarodkowego. Jest to jednak forma terapii bardzo dyskusyjna z etycznego punktu widzenia.

Drugi rodzaj terapii genowej polega na tym, że nie jest usuwany pierwotny defekt genetyczny. Dalej jest on obecny w komórkach, wobec czego może być przekazany dalej na ogólnych zasadach dziedziczenia. W somatycznej terapii genowej kompensuje się defekt genetyczny. Wprowadza się gen, który może ulec ekspresji z wytworzeniem białka mogącego podjąć właściwe funkcje. Taka terapia może też skutkować obumarciem komórki czy zahamowaniem jej wzrostu, co np. jest wykorzystywane w terapii nowotworów.

Istotą terapii genowej jest więc dostarczenie do odpowiednich komórek genu, który zmieni ich funkcjonowanie w pożądanym kierunku np. w kierunku produkcji dopaminy, której brakuje w przebiegu choroby Parkinsona.

Na czym polega terapia genowa?

W terapii genowej geny prawidłowe zostają wprowadzone do komórek będących w organizmie lub pobranych, przez co wprowadzenie genów odbywa się poza organizmem. Aby gen wprowadzić do komórki będącej w organizmie, należy wykorzystać odpowiednie nośniki (wektory). Te wektory wprowadza się do mięśni, naczyń krwionośnych czy komórek nowotworowych. By wprowadzić gen poza organizmem, konieczne jest pobranie określonych komórek, przeprowadzenie pewnych modyfikacji genetycznych i dalej wprowadzenie już prawidłowych komórek do organizmu.

Kiedy stosuje się terapię genową?

Pierwsza pomyślna próba terapii genowej została przeprowadzona w 1990 r. u chorego z ciężkim niedoborem odporności. Pierwszym zarejestrowanym lekiem stosowanym w terapii genowej był środek na rodzinne niedobory lipazy lipoproteinowej.

Istnieje wiele badań nad prowadzeniem terapii w różnych jednostkach chorobowych. Duży nacisk wywierany jest na próby terapii genowej chorób nowotworowych.

Do Polski innowacyjną technikę operacyjną wykorzystującą terapię genową wprowadził profesor Krzysztof Bankiewicz, światowej sławy polski neurochirurg pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Metoda opracowana przez prof. Bankiewicza polega na podaniu, bezpośrednio do mózgu chorego prawidłowej wersji wadliwego genu.

Profesor Mirosław Ząbek o pionierskiej terapii genowej w polskim szpitalu.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Terapia genowa w Polsce była stosowana w przypadku osób ze złośliwym guzem mózgu, u pacjenta z chorobą Parkinsona, a ostatnio u pacjentki z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym, który może przypominać chorobę Parkinsona. MSA jest jednak chorobą poważniejszą i prowadzi do całkowitej niepełnosprawności. Za zanik wieloukładowy odpowiadają zmiany zachodzące w mózgu, czyli niedobór czynnika wzrostu.

Osobie chorej na MSA po raz pierwszy na świecie został podany gen ważny dla wspomnianego czynnika wzrostu w Mazowieckiem Szpitalu Bródnowskim. Przełomową operacją kierował profesor Mirosław Ząbek, szef Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Data aktualizacji: 22.09.2020,
Opublikowano: 22.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej