Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów. Na czym polega?

Fot: Robert Kirk / gettyimages.com

Terapia celowana jest nową metodą leczenia onkologicznego. Naukowcy coraz lepiej poznają biologię nowotworów oraz zaburzenia genetyczne, które przyczyniają się do ich rozwoju. Na podstawie tej wiedzy tworzą leki, które celują bezpośrednio w zmienione chorobowo komórki. Terapia celowana molekularnie przyczyniła się do postępu w onkologii.

Skuteczne leczenie nowotworów stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. W zależności od rodzaju raka, stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta stosuje się zabiegi chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię. Obecnie największe nadzieje wiązane są z terapią celowaną molekularnie, która działa wyłącznie na komórki nowotworowe i jest dopasowana w oparciu o uwarunkowania genetyczne danej osoby.

Czym jest terapia celowana chorób nowotworowych?

Terapia celowana chorób nowotworowych jest jedną z metod leczenia pacjentów onkologicznych. Opiera się ona na mechanizmach powstawania nowotworów i zmian genetycznych, które zachodzą w komórkach pod wpływem procesów patologicznych. Ich poznanie jest możliwe dzięki badaniom na poziomie molekularnym.

W prawidłowych warunkach wszystkie procesy metaboliczne, które zachodzą w komórkach, są uregulowane i znajdują się pod kontrolą organizmu. Natomiast komórki nowotworowe są wynikiem zmian w strukturach kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). W wyniku mutacji genetycznej tracą swoje właściwości i funkcje, zaczynają się intensywnie namnażać i przemieszczać do innych narządów wewnętrznych, gdzie tworzą zmianę nowotworową. Wiedza o tym, gdzie zachodzą i jakie są to zaburzenia genetyczne, pozwala na opracowanie indywidualnie dobranych leków, które atakują zmienione komórki poprzez łączenie się z ich specyficznymi receptorami. Ten sposób leczenia to właśnie terapia celowana molekularnie.

Zobacz także: Choroby genetyczne – jak powstają, które dotykają dzieci, a które dorosłych?

Zaletą wykorzystywanej w onkologii terapii celowanej jest możliwość monitorowania skuteczności leczenia, a także liczby komórek nowotworowych, co pozwala na określenie ryzyka wznowy nowotworu i tworzenia się przerzutów.

Dla kogo przeznaczona jest terapia celowana molekularnie?

Podstawą wdrożenia celowanej terapii nowotworowej jest wykonanie badań genetycznych. Jest to tzw. profilowanie genomowe. Umożliwia ono wykrycie zmian, które zaszły w białkach komórek oraz wskazanie wadliwych sekwencji DNA. Ich obecność określa się mianem „cel molekularny”. To warunek konieczny do wdrożenia terapii celowanej. Jego brak powoduje, że taka terapia jest nieskuteczna.

Jak nowoczesna technologia pomaga w walce z nowotworami? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Należy ocenić ponadto ekspresję komórek nowotworowych, ich wrażliwość na działanie czynników wewnętrznych (np. hormonów produkowanych przez organizm) oraz liczbę i rodzaj receptorów występujących na błonie komórkowej. Dzięki temu możliwe jest określenie przewidywanej podatności pacjenta na zastosowaną terapię celowaną molekularnie.

Terapia celowana molekularnie jest wykorzystywana w przypadku leczenia raka piersi u kobiet, u których występują specyficzne receptory. Stosuje się ją również w przypadku raka jelita grubego z przerzutami, raka płuca oraz czerniaka. Prowadzone są liczne badania kliniczne, które mają potwierdzić skuteczność terapii celowanej w nowotworach prostaty, jajnika i innych.

Jak działa terapia celowana molekularnie?

Terapia celowana molekularnie polega na zastosowaniu leku, który precyzyjnie zwiąże się z receptorami znajdującymi się na powierzchni błony komórkowej komórek nowotworowych, a tym samym zahamuje ich namnażanie się i dalszy wzrost. Leczenie to jest natomiast obojętne dla prawidłowych tkanek ze względu na ich różnice w budowie i ekspresji. Najczęściej stosowanymi środkami leczniczymi w terapii celowanej są przeciwciała monoklonalne i inhibitory kinaz.

Przeciwciała monoklonalne stosowane w terapii celowanej molekularnie to cząsteczki, które łączą się z konkretnym białkiem i niszczą je lub naprowadzają na nie komórki układu immunologicznego. Natomiast inhibitory kinaz (przede wszystkim kinazy tyrozynowej) hamują działanie enzymów niezbędnych komórkom nowotworowym do procesów życiowych.

Skutki uboczne terapii celowanej

Terapia celowana molekularnie jest skierowana wyłącznie na nieprawidłowe komórki nowotworowe. Jednak ze względu na ich selektywną toksyczność mogą wystąpić działania niepożądane. Są one mniej nasilone niż podczas stosowania chemioterapii czy radioterapii.

Najczęściej obserwowanymi skutkami ubocznymi terapii celowanej molekularnie są zmiany skórne. To efekt działania leku na receptory naskórkowego czynnika wzrostu. U pacjentów pojawia się wysypka o charakterze grudkowo-krostkowym, która przypomina trądzik pospolity. Jest ona najczęściej zlokalizowana na skórze twarzy, szyi i tułowia. Innymi efektami niepożądanymi są: suchość skóry, uporczywy świąd, nadmierna pigmentacja naskórka, zapalenie mieszków włosowych i teleangiektazje – poszerzone drobne naczynia krwionośne prześwitujące przez skórę.

Bibliografia:

1. M. Kowalska, Dermatologiczne objawy uboczne w przebiegu chemioterapii i celowanej terapii przeciwnowotworowej, [w:] „Przegląd Dermatologiczny” 2016, 103, s. 127–138.

Data aktualizacji: 15.07.2019,
Opublikowano: 15.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej