Telerehabilitacja właśnie wchodzi w życie - dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów, ale i fizjoterapeutów
Getty Images
Krótko po ogłoszeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, wprowadzono teleporady lekarskie. 11 kwietnia natomiast również fizjoterapia będzie odbywać się online.
Choć koronawirusem nie można zarazić się przez skórę, poprzez bezpośredni kontakt twarzą w twarz już tak. W związku z tym usługi z zakresu rehabilitacji leczniczej na czas pandemii zostały ograniczone. Większość pacjentów została więc pozbawiona tej formy pomocy. Wyjątkiem byłe te osoby, dla których fizjoterapia była bezwzględnie konieczna z uwagi na ich stan zdrowia. O tym czy w danym przypadku wymagany jest taki kontakt, decydował rehabilitant.
Telerehabilitacja możliwa od 11 kwietnia
Zarówno pacjenci, jak i fizjoterapeuci apelowali o możliwość w tym szczególnym czasie tak zwanych telerehabilitacji. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do tych próśb, a co za tym idzie, wprowadzono w okresie stanu epidemii możliwość udzielania świadczeń rehabilitacyjnych (w trybie ambulatoryjnym, domowych i dziennych) za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności – na przykład przez telefon czy komunikatory takie jak Skype czy WhatsApp. Taką możliwość wprowadzono 11 kwietnia 2020 roku.
Fizjoterapeuci chcą walczyć z koronawirusem
W tej chwili 300 fizjoterapeutów pracuje z osobami cierpiącymi na COVID-19, a około 9 000 z pacjentami, dla których przerwanie rehabilitacji stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jednakże wielu rehabilitantów chcą jeszcze bardziej włączyć się do walki z SARS-CoV-2. Co to znaczy? Krajowa Izba Fizjoterapeutów informuje, że wielu z nich chciałoby wspierać personel szpitali w wykonywaniu czynności medycznych, a wszystko w związku z tym, że mamy zbyt mało lekarzy, a co szósty zarażony koronawirusem to właśnie pracownik służby zdrowia.
Zobacz film: Jak działają wirtualne wizyty u lekarza?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 12.04.2020,
Opublikowano: 12.04.2020 r.
Komentarze (2)
Młody 16.04.2020r.
Porozmawiać z pacjentem z afazją przez telefon i po udarze. Oczywiście jeszcze ocenić stan funkcjonalny w/g ICF według nowego rozporządzenia przez telefon. Super nie żebym się czepiał.
Zaciekawiona 15.04.2020r.
Rehabiltacja przez telefon , skype , WhatsApp to bardzo ciekawe , jakies nowosci na rynku widze telelaser , telemagnetoterapia , teleelektroterapia itd ....
Terapia tkanek miekkich tez tak sie uda ???
To bardzo ciekawe ...
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?
Młody 16.04.2020r.
Porozmawiać z pacjentem z afazją przez telefon i po udarze. Oczywiście jeszcze ocenić stan funkcjonalny w/g ICF według nowego rozporządzenia przez telefon. Super nie żebym się czepiał.
Zaciekawiona 15.04.2020r.
Rehabiltacja przez telefon , skype , WhatsApp to bardzo ciekawe , jakies nowosci na rynku widze telelaser , telemagnetoterapia , teleelektroterapia itd ....
Terapia tkanek miekkich tez tak sie uda ???
To bardzo ciekawe ...