Tabletki na spalanie tłuszczu – zasada działania, składniki, bezpieczeństwo

Fot. Lecic / Getty Images

Tabletki na spalanie tłuszczu z brzucha, ud czy pośladków to suplementy diety, które cieszą się największą popularnością wśród specyfików o takim przeznaczeniu. Dostępne są bez recepty w aptekach, a często także w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach, supermarketach.

Współcześnie, gdy nadwaga i otyłość zyskały rangę chorób cywilizacyjnych, po preparaty wspomagające odchudzanie sięga bardzo wiele osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Tak zwane fat burnery (ang. fat – tłuszcz, burn – spalać) wspierają procesy metaboliczne i ułatwiają redukcję tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że tabletki na spalanie tłuszczu pożądane rezultaty przynoszą jedynie w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną.

Tabletki na spalanie tłuszczu a inne preparaty na odchudzanie

Wyboru preparatów wspomagających odchudzanie warto dokonać z uwzględnieniem problemów, które daną osobę doprowadziły do nadwagi. Wiele osób tyje, ponieważ brak im właściwych nawyków żywieniowych. Tabletki na spalanie tłuszczu nie przynoszą u nich pożądanych rezultatów. Należy przede wszystkim odpowiednio zbilansować dietę i ograniczyć jej wartość energetyczną. Ułatwiają to preparaty hamujące łaknienie. Ich rolą jest wypełnienie żołądka, a także zwiększenie stężenia hormonów, które regulują apetyt. Specyfiki o takim działaniu mogą zawierać np. chrom. Pierwiastek ten pobudza trzustkę do produkcji insuliny, więc pośrednio stabilizuje poziom glukozy we krwi, zapobiegając w ten sposób napadom głodu. Podobne działanie mają suplementy diety zawierające błonnik, który dodatkowo przyspiesza perystaltykę jelit.

Zobacz film: Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie? Normy zawartości tłuszczu w organizmie

Czy środki na odchudzanie są w pełni bezpieczne? Zobaczcie sami na filmie:

Zobacz film: Czy środki, które pomagają w odchudzaniu są bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn

Tabletki na spalanie tłuszczu dla mężczyzn i kobiet ze spowolnionym metabolizmem

Wśród osób walczących z nadwagą znajdują się takie, które nie mogą schudnąć mimo stosowania prawidłowej diety. W takich przypadkach pomocne jest zintensyfikowanie procesów metabolicznych, do których należy m.in. spalanie tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejszy, naturalny sposób to regularna aktywność fizyczna. Niekiedy jednak trudno zapewnić sobie jej wystarczającą ilość. Wówczas można sięgnąć po suplementy diety przyspieszające przemianę materii, czyli właśnie fat burnery. Działanie tabletek na spalanie tłuszczu opiera się o mechanizm termogenezy.

Na czym polega termogeneza?

Termogeneza to zespół procesów fizjologicznych, które służą utrzymaniu stałej temperatury ciała. Ciepło wytwarza się w organizmie dzięki spalaniu substancji odżywczych. Nasilenie termogenezy to wywołanie nadwyżki ciepła, a tym samym zwiększenie ilości zużywanej energii. Przy ograniczonej podaży pożywienia (to jest – stosowaniu diety z ujemnym bilansem energetycznym) organizm zaczyna zużywać do tego celu substancje zapasowe – w ciepło przekształcane są zasoby w postaci tkanki tłuszczowej.

Wzmożoną termogenezę może wywołać aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Istnieją jednak także substancje czynne o takim działaniu. Określa się je mianem termogeników. Występują one naturalnie w przyrodzie, głównie w świecie roślinnym, więc są obecne w pożywieniu. Chcąc jednak zachować restrykcyjną dietę, można sięgać po termogeniki wyekstrahowane z roślin i sprzedawane w postaci tabletek na spalanie tłuszczu.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta odchudzająca? Oto zasady:

Zobacz film: Zasady prawidłowej diety odchudzającej. Źródło: 36,6

Substancje nasilające termogenezę w tabletkach na spalanie tłuszczu

Wybierając tabletki na spalanie tłuszczu, warto zapoznać się z ich składem. Skutecznie przyspieszające metabolizm i zarazem bezpieczne dla zdrowia są kompozycje składników naturalnego pochodzenia – ekstrakty z takich roślin, jak np.:

W składzie tabletek na spalanie tłuszczu wymienione mogą być substancje czynne pochodzące z wyżej wymienionych ekstraktów roślinnych, do których należą: piperyna, kapsaicyna, guaranina, kofeina, teofilina, kwas chlorogenowy, kwas hydroksyoctowy, gingerol, zinferon czy kurkumina. Do termogeników zalicza się także związki pochodzenia zwierzęcego, takie jak sprzężony kwas linolowy (CLA), L-karnityna, chitozan. Często występują one w składzie suplementów diety wspomagających procesy spalania tkanki tłuszczowej.

Wyżej wymienione substancje – oprócz działania termogennego – wykazują szereg innych właściwości pomocnych w procesie odchudzania. Między innymi pobudzają one wydzielanie soków żołądkowych, stymulują usuwanie nadmiaru płynów, zwiększają wrażliwość na insulinę, obniżają przyswajalność tłuszczu, hamują apetyt, podnoszą ogólną witalność organizmu.

Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Niebezpieczne tabletki na spalanie tłuszczu

Substancje czynne zawarte w tabletkach na spalanie tłuszczu nie są obojętne dla organizmu, dlatego ich wybór i dawkowanie powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub dietetykiem. Nieodpowiednie stosowanie termogeników może wywoływać działania niepożądane, takie jak bezsenność, nadpobudliwość, nudności i wymioty, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, alergie skórne. W skrajnych przypadkach wystąpić może nawet padaczka czy udar mózgu.

Dobre tabletki na spalanie tłuszczu nie powinny zawierać sterydów anaboliczno-androgennych, których stosowanie jest w Polsce nielegalne i powoduje szereg groźnych skutków ubocznych. Substancje takie często występują w preparatach z przemytu. Dlatego zawsze należy wybierać tabletki na spalanie tłuszczu ze sprawdzonych źródeł. W szczególności nie warto sięgać po fat burnery dostępne w sprzedaży internetowej, reklamowane jako niezawodny środek na zrzucenie zbędnych kilogramów w ciągu kilku dni, bez stosowania jakiejkolwiek diety czy ćwiczeń. Takie specyfiki są w najlepszym razie nieskuteczne, a mogą także okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej