Szkliste oczy – na co mogą wskazywać zaszklone oczy u dziecka i u dorosłego?

Fot: Seb Oliver / gettyimages.com

Szkliste oczy to dość nietypowy objaw, który łatwo przeoczyć. Nie wolno go jednak ignorować, ponieważ czasami wskazuje na rozwój choroby. Czego symptomem mogą być szkliste oczy u dziecka lub u dorosłego?

Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Bez wątpienia z narządu wzroku można wyczytać wiele emocji, ale też niektóre schorzenia i stany patologiczne toczące się w organizmie. Jednym z niepokojących objawów mogą być tzw. szkliste oczy. Choć nie zawsze sygnalizują poważną chorobę, warto zwrócić uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w obrębie narządu wzroku. Przyczyn szklistych oczu może być wiele. Jeżeli symptom utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Co to są szkliste oczy?

Już samo określenie szkliste oczy wskazuje na to, czym charakteryzuje się ta przypadłość. Oczy wyglądają, jakby znajdowały się za szkłem. Osoba z tą dolegliwością czasem nie może skupić wzroku.

Szkliste oczy stanowią często jeden z objawów zwykłego przeziębienia, który znika wraz z wyleczeniem infekcji. Są wówczas naturalnym symptomem podwyższonej temperatury ciała. Czasami jednak ich podłoże jest zupełnie inne. Szkliste oczy rzadko pojawiają się jako jedyny symptom ewentualnych problemów ze zdrowiem. W związku z tym należy obserwować cały organizm – łatwiej w ten sposób wychwycić niepokojące sygnały.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowane jest oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Szkliste oczy u dziecka

Opuchnięte czy szkliste oczy u noworodka tuż po porodzie nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Po kilku dniach od narodzin wszystko powinno wrócić do normy, o ile stosowana jest odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się u dziecka dłużej, może być objawem alergii lub problemów z narządem wzroku.

Szkliste oczy u niemowlaka mogą być symptomem zapalenia spojówek o podłożu infekcyjnym, alergicznym lub spowodowanym przez czynniki mechaniczne. Towarzyszy im wówczas zaczerwienienie i przekrwienie, a także nadmierne łzawienie i ropna wydzielina. Jeżeli szkliste oczy u dziecka spowodowane są zapaleniem spojówek, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Tego typu stan zapalny może być także przyczyną szklistych oczu u osób dorosłych.

Inną przyczyną szklistych oczu u niemowlaka bywa niedrożny kanalik nosowo-łzowy. Przypadłość objawia się zaleganiem łez w oczach dziecka. Wyglądają przez to, jak zaszklone. Ten stan może doprowadzić do powstania infekcji bakteryjnej, dlatego też konieczne jest udrożnienie kanalika. W tym celu należy udać się do okulisty dziecięcego, który może zalecić wykonywanie masażu lub przeprowadzenie zabiegu sondowania dróg łzowych.

Częstą przyczyną szklistych oczu u dzieci, jak również u dorosłych jest reakcja alergiczna. Wówczas pozostałe objawy to zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie. Alergia będąca przyczyną szklistych oczu może być spowodowana przez różne czynniki, w tym pyłki, kurz lub sierść zwierząt. W takim przypadku najważniejsze jest rozpoznanie alergenu i wprowadzenie na tej podstawie odpowiedniego leczenia.

Jak dbać o oczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6

Inne przyczyny szklistych oczu

Objawy szklistych oczu nie muszą wskazywać na dolegliwości narządu wzroku. Bywają symptomem chorób rozwijających się w innej części ciała, na przykład schorzeń autoimmunologicznych związanych z gruczołem tarczowym. Główne objawy choroby Gravesa i Basedowa to zdenerwowanie, duszności, tachykardia, wole, a także wytrzeszcz gałek ocznych. Ten ostatni symptom może być bezpośrednią przyczyną suchych i szklistych oczu. W tym przypadku nie można lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do wielu groźnych powikłań, z których najbardziej niebezpiecznym jest tzw. przełom tarczycowy.

Szkliste oczy i nieprzytomne spojrzenie to także jeden z symptomów hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Stan ten objawia się również zmęczeniem, rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju oraz nadmierną bladością i potliwością. Jeżeli istnieje podejrzenie, że przyczyną szklistych oczu może być hipoglikemia, warto wykonać badanie poziomu cukru we krwi i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą na unormowanie stężenia glukozy.

Zaszklone oczy nie zawsze są jednak objawem rozwijającej się choroby. Bardzo często można zaobserwować szkliste oczy po alkoholu czy innych środkach psychoaktywnych, zarówno legalnych (niektóre leki), jak i nielegalnych (narkotyki, głównie marihuana). Działanie specyfików może prowadzić np. do spowolnionego mrugania, którego skutkiem jest wysychanie oczu i ich szklistości. Przyczyną tego zjawiska bywa również długotrwałe przebywanie przed komputerem, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Czy szkliste oczy to objaw ciąży?

Niektórzy uważają, że szkliste oczy są jednym z pierwszych objawów ciąży. Choć w tym okresie dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mogą wpływać na wygląd ciężarnej, np. na kondycję jej włosów czy skóry, szkliste oczy wcale nie muszą oznaczać ciąży, a sposób rozpoznawania brzemiennej kobiety poprzez wygląd jej narządu wzroku jest niesprawdzoną metodą.

Data aktualizacji: 19.03.2019,
Opublikowano: 19.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej