Szczękościsk częściowy lub całkowity – jak się go pozbyć? Ćwiczenia redukujące ograniczoną ruchomość stawu

Fot: rh2010 / fotolia.com

Szczękościsk może mieć wiele przyczyn, ale w większości przypadków jest spowodowany dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Objawia się częściową lub całkowitą niemożnością otwarcia jamy ustnej.

Kiedy dochodzi do szczękościsku, a przez to do ograniczenia ruchów żuchwy, tak proste czynności jak jedzenie, ziewanie czy mówienie powodują nie tylko dyskomfort, ale często też silny ból.

Szczękościsk – przyczyny ograniczonej ruchomości stawu

Do szczękościsku, czyli częściowej lub całkowitej niemożności otwarcia jamy ustnej, dochodzi na skutek skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej spowodowany jest nagłym bólem, zarówno w samym stawie, jak i w innych częściach organizmu. Mechanizm ten polega na wysyłaniu wielu impulsów do twarzoczaszki, które powodują, że jej mięśnie są w stanie permanentnego skurczu, co może blokować pracę stawu skroniowo-żuchwowego.

Zobacz także: Ból szczęki w okolicy ucha i stawu żuchwowego – najczęstsze przyczyny dolegliwości

Szczękościsk najczęściej występuje na skutek zaburzeń pracy układu nerwowego lub choroby czy urazu bezpośrednio w jamie ustnej. Przyczynami mogą być również: nowotwory, wyrzynanie się zębów (zwłaszcza to utrudnione, np. ósemek), dysfunkcje w obrębie samego stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm (patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, czyli tzw. zgrzytanie zębami), zapalenie okostnej (zębopochodne) czy zakażenie przestrzeni skrzydłowo-żuchwowej, np. po podaniu znieczulenia.

Szczękościsk może występować także przy stanach chorobowych niepowiązanych z jamą ustną i stawem skroniowo-żuchwowym, takich jak:

  • choroby ośrodkowego układu nerwowego: udar, wylew, stan zapalny, guz mózgu,
  • padaczka,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • tężec,
  • bakteryjne zapalenie ślinianek,
  • stan zapalny gardła,
  • histeria lub przedawkowanie narkotyków.

Szczękościsk po usunięciu ósemki – jak go leczyć?

Następstwem zabiegu usunięcia dolnej ósemki jest często ograniczenie możliwości rozwierania szczęk, a także szczękościsk. Powikłanie to zawsze wymaga kontroli lekarskiej, ale zazwyczaj szybko udaje się przywrócić pełną ruchomość stawu z pomocą kilku systematycznie wykonywanych ćwiczeń. W bardziej skomplikowanych przypadkach szczękościsk może utrzymać się aż do dwóch tygodni i zazwyczaj jego przyczyną nie jest sama ekstrakcja zęba, ale tzw. suchy zębodół, który może powodować stan zapalny okolicznych tkanek. Stosuje się wtedy kurację antybiotykową i ćwiczenia, które należy wykonywać mimo odczuwanego bólu i dyskomfortu.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Szczękościsk – objawy i leczenie

Jeżeli szczękościsk występuje w wyniku stanu zapalnego, to najczęściej towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy typu: ból ucha, ból gardła i problemy z przełykaniem. Pojawia się wtedy chrypka i stan podgorączkowy. Szczękościsk jest wówczas spowodowany gromadzącą się w okolicach gardła i migdałków ropą, która ogranicza ruchomość w stawie. Jeśli występują trzaski żuchwy, zwłaszcza przy ziewaniu i przy jedzeniu, należy podejrzewać dysfunkcje w obrębie samego stawu.

Leczenie schorzenia wymaga ustalenia jego konkretnej przyczyny. W zależności od objawów dominujących niezbędne jest rozszerzenie diagnostyki o badanie laryngologiczne, stomatologiczne lub neurologiczne. Niekiedy wymagane jest EEG, RTG, a także badania laboratoryjne.

Jeżeli przyczyną jest stan zapalny o podłożu bakteryjnym, wirusowym bądź grzybiczym, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. W przypadku dysfunkcji stawu dobre efekty daje zastosowanie szyn okluzyjnych, które zmniejszają ból, poprawiają ruchomość stawu, zmniejszają napięcie mięśni, pozwalają na właściwe ułożenie zębów względem siebie i zapobiegają ich ciągłemu zaciskaniu. Szyna powinna być zakładana na górny łuk i noszona przez osiem godzin dziennie. Osoby decydujące się na tę terapię często cierpią dodatkowo na szczękościsk nocny, więc szynę zakładają przed snem, co zmniejsza dyskomfort i zaburzenia snu spowodowane bólem.

Ćwiczenia na szczękościsk

Terapię lekami warto wspomagać masażami rozluźniającymi szczęki (wykorzystuje się też działanie ciepła) i odpowiednie ćwiczenia logopedyczne polegające na:

  • przesuwaniu dolnej szczęki w lewą i w prawą stronę,
  • wysunięciu do przodu i cofaniu dolnej szczęki przy rozwartych wargach,
  • wykonywaniu ruchów żucia, przy których angażują się wargi, policzki i dolna szczęka,
  • ćwiczeniu swobodnego opadania szczęki.

Ćwiczenie swobodnego opadania szczęki wykonuje się poprzez takie ułożenie palców wskazujących w zagłębieniach pod nasadami uszu, aby opierały się na tyłach kości szczękowej. Należy opuszczać szczękę w dół przy mocno dociśniętych palcach. Ruchy powinno się powtarzać najpierw powoli, a później z większą gwałtownością i szybkością, przy czym szczęka musi cały czas opadać miękko.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.11.2017,
Opublikowano: 18.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej