Święta Bożego Narodzenia - jak spędzić je zdrowo i spokojnie

Fot.: eressa /stock.adobe.com

Święta Bożego Narodzenia przebiegają różnie - przeważnie zasiada się do stołu, dużo je, mało rusza. Błogi odpoczynek poprzedzony jest często przygotowaniami w stresie. Jak zaplanować święta, żeby były idealne? 

Kluczem do udanych świąt jest spokój i planowanie. Nie można zostawiać niczego na ostatnią chwilę, ani zakupów, ani gotowania. Może bowiem okazać się, że cały mak zniknął już ze sklepu, a nam pozostaje zakup makowca w cukierni. Nie trzeba dodawać, że taki makowiec jest o wiele mniej zdrowy niż ten przyrządzony samemu...

Świąteczne porządki warto zacząć wcześniej. Ścieranie kurzy, mycie okien, pranie zasłon, prasowanie - niektóre rzeczy można zacząć robić z wyprzedzeniem. Oczywiście nie wszystko, ale czym jest odkurzenie i umycie podłogi wobec gruntownego sprzątania całego mieszkania?

Lista zakupów

Zaplanuj dokładnie co będziesz gotować i co potrzebujesz kupić. W świątecznym ferworze często kupujemy niepotrzebne produkty lub w zbyt dużych ilościach. Warto przygotować sobie listę, żeby nic nam nie umknęło, ale i żeby zaoszczędzić.

Razem z gośćmi warto zawczasu ustalić, kto przygotowuje jakie potrawy. Pozwoli to uniknąć zbędnego zamieszania i przygotowań w ostatniej chwili.

Ruch to zdrowie

Nie pozwól, żeby cała rodzina spędziła wolny czas tylko przy stole. Warto zaprosić gości na spacer, zabrać dzieci na plac zabaw. Ruch to zdrowie, pomoże nam także w trawieniu i spaleniu zbędnych kalorii.

Zobaczcie także, jak nie przejeść się w święta:

Zobacz film: Jak się nie przejeść w święta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wigilijne potrawy w wersji light

Najbardziej kaloryczne są tłuste ryby (smażony karp, śledzie w oleju), ciasta i sałatka jarzynowa z majonezem. Sałatkę jarzynową można łatwo odchudzić zamieniając majonez na jogurt naturalny. Karpia można upiec lub usmażyć na teflonowej patelni bez tłuszczu. Z ciast ciężko zrezygnować, ale można nie dodawać do nich dodatkowej polewy lub większej ilości bakalii. Można je także upiec samemu - będą zdrowsze niż te sprzedawane w sklepach.

Więcej: Święta w wersji light: lżejsze odpowiedniki tradycyjnych potraw

Zdrowe święta

Przed świętami warto przypomnieć sobie, co robić, gdy męczy nas zgaga, niestrawność lub wzdęcia. Dobrze także zorientować się, gdzie jest najbliższy punkt pomocy medycznej w razie nagłego wypadku. Co robić gdy ość utknie nam w gardle?

Polecamy: Jak poradzić sobie z ością w gardle?

Data aktualizacji: 21.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej