Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Świerzb jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez świerzbowiec ludzki – gatunek roztocza, które pasożytuje w ludzkiej skórze. Charakterystyczny w przebiegu schorzenia jest silny świąd, który czyni świerzb wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. Leczenie jest trudne ze względu na wielką łatwość przenoszenia się infekcji. Dlatego farmakoterapię warto wspierać domowymi sposobami.

Początki świerzbu

Według obiegowych opinii świerzb jest wynikiem braku higieny osobistej. Jej przestrzeganie z pewnością ogranicza ryzyko infekcji, niemniej do zakażenia może dojść w każdym miejscu publicznym – w pracy, szkole, środkach komunikacji miejskiej. Około 2/3 przypadków zarażeń jest wynikiem bezpośredniego kontaktu fizycznego z chorym, pozostałe następują na skutek styczności z użytkowanymi przez niego przedmiotami (np. ubraniami, ręcznikami, pościelą), zanieczyszczonymi przez żywe świerzbowce.

Świerzbowiec wybiera zwykle ciepłe i dobrze osłonięte miejsca na nieowłosionej skórze, np. przestrzenie między palcami u rąk, pachwiny, pępek, pośladki, podeszwy, prącie, linię pod piersiami. Roztocze drąży w naskórku żywiciela korytarze, w których samice składają jaja. Okres wylęgania świerzbowca trwa 3–4 tygodnie. Po tym czasie następuje nasilenie objawów, będących reakcją alergiczną na odchody roztocza: silne swędzenie (zwłaszcza podczas podwyższenia temperatury skóry – w czasie snu, kąpieli itd.), opuchlizna, zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki. Drapanie skóry powoduje rozprzestrzenianie się choroby, a także powstawanie uszkodzeń zwanych przeczosami, które stają się miejscem wtórnych infekcji.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Leczenie świerzbu metodami farmakologicznymi

Podstawową metodę leczenia powinna stanowić farmakoterapia zalecona przez lekarza dermatologa. Najskuteczniejszymi środkami na świerzb są kremy i maści, w których składzie znajduje się:

  • permentyna w 5% stężeniu – związek toksyczny dla roztoczy, cechujący się dużym bezpieczeństwem dla ludzi (można stosować go u kobiet ciężarnych i dzieci od 2. miesiąca życia), skuteczny po jednorazowym zaaplikowaniu na skórę na 8–10 godzin,
  • krotamiton (10%) – zaaplikowany raz na dobę (3–5 dni z rzędu) na chorobowo zmienione miejsca działa świerzbobójczo i przeciwświądowo,
  • benzoesanu benzylu (10%) – tani sposób na 4–dniową kurację świerzbu, zalecany także w profilaktyce tej choroby,
  • maść siarkowa (6–15%) – zmniejsza świąd i zwalcza świerzb stosowana miejscowo 2–3 razy dziennie przez kilka dni, bezpieczna w użyciu, ale bardzo brudząca.

Leki nakłada się na świeżo umytą, osuszoną skórę. Po aplikacji należy jak najdłużej unikać kąpieli. Chorym przepisuje się także preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd. W przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych skóry stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię.

Świerzb – leczenie domowe

Leczenie świerzbu nie może ograniczać się do osoby z wyraźnymi objawami infekcji. Aby było skuteczne, terapii profilaktycznie należy poddać wszystkich domowników. Niezbędna jest codzienna zmiana ubrań, pościeli, ręczników. Użyte powinny zostać wygotowane lub wyprane w wysokiej temperaturze, wyprasowane żelazkiem, a następnie przechowywane w separacji przez co najmniej 2 tygodnie. Należy także starannie wyczyścić urządzenia sanitarne, naczynia czy dziecięce zabawki. Ze względu na wysoki stopień zakaźności choroby leczenie świerzbu jest często procesem długotrwałym. Dlatego warto wspierać je sprawdzonymi, domowymi metodami.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie świerzbu octem i innymi naturalnymi sposobami

Zwykły ocet stosowany do celów kulinarnych (zwłaszcza ocet jabłkowy) na świerzb działa równie skutecznie jak preparaty farmakologiczne. Zastosowany miejscowo, nie tylko niszczy dorosłe osobniki świerzbowca, ale także ich larwy i jaja. Właściwości przeciwświerzbowe ocet zawdzięcza zawartemu w nim kwasowi octowemu, który ma silne działanie antyseptyczne. Kuracja octem ma zatem także tę zaletę, że zwalcza drobnoustroje, które pojawiają się na skórze na skutek wtórnych nadkażeń.

Ocet można aplikować na zmienione chorobowo miejsca – przemywając je lub stosując okłady – ale najskuteczniejszą metodą jest dokładne smarowanie całego ciała 2–3 razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Ze względu na silnie drażniące działanie kwasu octowego należy omijać okolice błon śluzowych (dlatego niewskazana jest – przez niektóre źródła zalecana na świerzb – kąpiel w occie).

Kwas octowy ma silne działanie biobójcze. W leczeniu świerzbu octem zwykle zaleca się łączyć go z wodą w proporcji 1:1. Nawet w niewielkich stężeniach bardzo mocno wysusza skórę. Przy dłuższej kuracji może prowadzić do jej martwicy. Dlatego ocet na świerzb należy stosować z umiarem, wyłącznie jako element uzupełniający farmakoterapię.

Ponieważ ocet zabija świerzbowca, można z powodzeniem wykorzystać go do dezynfekcji domowych sprzętów. Wykorzystanie właściwości kwasu octowego to najpopularniejszy domowy sposób walki ze świerzbowcem. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ocet pomaga na świerzb. Roztocza niszczą:

  • pasta ze sproszkowanej kurkumy (10 łyżek na szklankę mąki i szklankę mleka),
  • olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, cynamonowy, neem,
  • napary z ziół (np. tymianku, babki wąskolistnej, kminku),
  • płatki owsiane i krochmal dodane do kąpieli.

Domowe metody leczenia świerzbu skracają okres terapii i łagodzą uciążliwe objawy choroby.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.




Data aktualizacji: 26.09.2022,
Opublikowano: 26.09.2022 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

gość 06.01.2023r.

Nie używaj octu!! Możesz trwale uszkodzić skórę, Są leki

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej