Światowy Dzień Cukrzycy. To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów

Fot: 6okean / gettyimages.com

Cukrzyca wymaga stałej uwagi. Niestety pandemia spowodowała, że pacjenci często mają problemy z dostaniem się do swojego lekarza. w takich sytuacjach z pomocą chorym przychodzą pielęgniarki. Dlatego też hasłem tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopada) jest “Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!".

Cukrzyca to choroba, w której sukces terapii w ogromnym stopniu zależy od samego pacjenta. Poza przyjmowaniem leków musi on zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Wiedzę o tym, jak to zrobić pacjenci czerpią nie nie tylko od lekarzy, ale również od pielęgniarek. Ich wsparcie jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy pandemia bardzo ograniczyła kontakt z lekarzem. Dlatego, to właśnie ich pracy poświęcono tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy.

Cukrzyca. Dlaczego praca pielęgniarek jest taka ważna?

Opieka nad chorym z cukrzycą ma charakter kompleksowy i wymaga współpracy wielu specjalistów. Pielęgniarki i edukatorzy diabetologiczni odgrywają tu jednak rolę wyjątkową. Podstawą skutecznej terapii, obok stosowania się do zaleceń lekarskich jest dobre zrozumienie przez pacjenta istoty tej choroby. Wyzwaniem dla pielęgniarki diabetologicznej jest więc stała edukacja i starania, aby przekazywana wiedza skutkowała zaangażowaniem i aktywnym włączeniem się pacjenta w proces leczenia.

Pacjent po zdiagnozowaniu cukrzycy musi liczyć się z tym, że jego dotychczasowy styl życia ulegnie zmianie. Pojawią się ograniczenia i nowe zalecenia. Nie każdemu jest łatwo pogodzić się z takim stanem rzeczy. Rolą pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych jest więc przekonanie pacjenta, że mimo niezbędnych zmian w trybie życia, z cukrzycą można żyć normalnie. Dzięki zaufaniu, jakim cieszą się pielęgniarki, pacjenci nabierają wiary w siebie i czują się bezpieczniej.

Pielęgniarka diabetologiczna jest dla pacjentów mentorem. Uczy pacjenta i jego bliskich zasad samoopieki i samo pielęgnacji w domu, dostarcza wiedzy o chorobie, ale i praktycznych umiejętności, jak obsługa glukometrów, systemów ciągłego monitorowania glikemii, wstrzykiwaczy, a także postępowania w trudnych sytuacjach, jak hipoglikemia, hiperglikemia czy też zapobieganie powikłaniom.

W czasie pandemii koronawirusa, kiedy obawy i poczucie zagubienia pacjentów bywają większe niż wcześniej, wypracowane relacje zaufania i współpracy między chorymi z cukrzycą i pielęgniarkami nabierają szczególnego znaczenia.

Jakie mogą być pierwsze objawy cukrzycy?

Cukrzyca. Ile osób choruje?

Wsparcie ze strony pielęgniarek jest ważne także z tego powodu, że pacjentów z cukrzycą stale przybywa. Do roku 2030 liczba osób z cukrzycą może wzrosnąć do 578 milionów, a są to dane dotyczące tylko dorosłych pacjentów. Połowa z obecnie szacowanych 463 milionów chorych pozostaje niezdiagnozowana, co oznacza, że 232 miliony osób na świecie nie jest świadoma, że choroba rozwijając się bezobjawowo, sieje postępujące zniszczenie w ich organizmach.

Cukrzyca jest chorobą przez pewien czas niewidoczną. Dotyczy ogromnej liczby osób, a zarazem przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a nawet gdy już jest rozpoznana, może nie wywoływać istotnych objawów przez kilka lat. Z tych właśnie powodów jest ona niedoceniana w kontekście działań profilaktycznych. A kluczem do niezachorowania na cukrzycę jest z jednej strony prowadzenie jak najzdrowszego trybu życia, a z drugiej szybkie reagowanie, gdy tylko poziom cukru zacznie wzrastać, osiągając wartości charakterystyczne dla stanu przedcukrzycowego. Na tym etapie stosunkowo łatwo można powrócić do prawidłowej regulacji stężenia glukozy we krwi, zwiększając aktywność fizyczną i modyfikując sposób żywienia - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Cukrzyca. Dlaczego w czasie pandemii jest szczególnie groźna?

W czasie pandemii koronawirusa częściej niż wcześniej zdarza się, że choroby cywilizacyjne i przewlekłe, jak m.in. cukrzyca są zaniedbywane. Trudniej o poradę lekarską i trudniej, bez stałego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, utrzymać dotychczasowy reżim w codziennym życiu. Ale w związku z pandemią nie zmieniły się zalecenia lekarskie dotyczące kontroli cukrzycy.

Cały czas apelujemy do chorych, aby utrzymywali prawidłowy poziom cukru, ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Stres wywołany pandemią, zmiana rytmu życia, a czasem diety spowodowane kwarantanną są wskazaniem do częstszych pomiarów cukru. Sytuacja wymaga od pacjentów jeszcze większej mobilizacji: niekontrolowana cukrzyca, w przypadku zachorowania na Covid-19 bardzo zaostrza przebieg choroby – apeluje prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Cukrzyca. Do jakich powikłań może doprowadzić nieleczona lub źle leczona cukrzyca?

Pacjenci muszą sobie zdawać sprawę, że cukrzyca to niebezpieczna choroba, która pozostawiona sama sobie, może doprowadzić do poważnych powikłań. Do najczęściej występujących należą:

  • powikłania kardiologiczne - to najczęściej występujące powikłania cukrzycy typu 2. Chorzy są bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej, niedokrwiennej serca, tętnic obwodowych oraz udaru czy zawału serca. Szacuje się, że nawet 80 proc. diabetyków umiera z powodu chorób układu krążenia.
  • nefropatia cukrzycowa - to uszkodzenie kłębuszków nerkowych na skutek zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. O chorobie mogą świadczyć m.in. białkomocz, nadciśnienie tętnicze, wzrost kreatyniny i mocznika we krwi. Nieleczona nefropatia prowadzi do całkowitej niewydolności nerek.
  • retinopatia cukrzycowa - zbyt wysokie stężenie glukozy może prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Jeśli zmiany zostaną rozpoznane zbyt późno może dojść do całkowitej utraty wzroku.
  • neuropatia cukrzycowa - to zmiany w układzie nerwowym, które prowadzą do uszkodzenia nerwów czuciowych (m.in. brak reakcji na ból), nerwów ruchowych (m.in. zanik mięśni) czy też nerwów autonomicznych (szkodliwy wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych).
  • stopa cukrzycowa - pojawia się ona w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych w obrębie kończyny dolnej. Brak czucia powoduje, że drobne obtarcia czy skaleczenia nie objawiają się bólem. Łatwo dochodzi do zakażenia, a proces gojenia się ran jest w cukrzycy trudny. Częstym następstwem jest owrzodzenie tkanek, deformacja stopy, w skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja kończyny.

Zobacz film i dowiedz się więcej o cukrzycy:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o cukrzycy? Źródło: x-new

Data aktualizacji: 13.11.2020,
Opublikowano: 14.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej