Swędzenie skóry głowy – przyczyny, leczenie domowymi sposobami

Fot: LarsZahnerPhotography / gettyimages.com

Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Jej przyczyny są bardzo różne – od chorób skóry, po niewłaściwą pielęgnację. Prawidłowa diagnoza umożliwia skuteczne leczenie. Ze świądem skóry głowy często można walczyć domowymi sposobami.

Niezależnie od przyczyny świąd skóry głowy jest wstydliwą i uciążliwą przypadłością, która może mieć poważne konsekwencje. Drapanie się przynosi chwilową ulgę, ale prowadzi do pogorszenia stanu skóry, która uszkodzona ulega wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Może to wpływać niekorzystnie na kondycję włosów, a nawet ich wypadanie. Uporczywe swędzenie skóry głowy często utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. powoduje bezsenność, a w konsekwencji drażliwość i spadek efektywności w ciągu dnia. Dlatego problemu swędzącej skóry głowy nie wolno bagatelizować. Należy skorzystać z pomocy dermatologa i ustalić przyczynę dolegliwości.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Swędząca skóra głowy a choroby

Istnieje wiele możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego swędzi skóra głowy. Jedną z częstych przyczyn są choroby skórne:

  • łojotokowe zapalenie skóry – dermatoza o zróżnicowanej etiologii (wywołana np. nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, stresem), która objawia się głównie łuszczeniem skóry (na głowie – łupieżem),
  • infekcje grzybicze (np. grzybica strzygąca, drobnozarodnikowa) – choroby zakaźne, objawiające się powstawaniem na skórze głowy zapalnych, często ropnych wykwitów, w obrębie których wypadają włosy,
  • łuszczyca – choroba autoimmunologiczna manifestująca się m.in. pojawianiem się na owłosionej skórze głowy zaczerwienionych zmian, pokrytych naskórkiem łuszczącym się w wyniku nadprodukcji nowych komórek,
  • łysienie bliznowaciejące – choroba powodująca utratę mieszków włosowych, w miejscu, w których pojawia się bliznowata tkanka,
  • zapalenie mieszków włosowych – ropne zmiany zapalne spowodowane zakażeniem bakteriami, najczęściej gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego,
  • atopowe zapalenie skóry – zmiany o podłożu alergicznym, objawiające się zaczerwienieniem i suchością skóry, skłonnością do łuszczenia się i do nawrotowych zakażeń bakteryjnych,
  • choroby pasożytnicze – dolegliwości powodujące najczęściej swędzenie skóry głowy u dzieci, ponieważ to w szkołach czy w przedszkolach najłatwiej jest zarazić się np. wszawicą, w wyniku której na skórze powstają ogniskowe stany zapalne.

Łuszcząca się, sucha, swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to często objawy poważnych schorzeń wewnętrznych. Należą do nich m.in.:

  • neuropatie spowodowane np. cukrzycą, półpaścem, ospą wietrzną,
  • zapalenie wątroby,
  • choroby nowotworowe.

Świąd skóry głowy często pojawia się także jako objaw napięcia emocjonalnego, spowodowanego np. przewlekłym stresem, zaburzeniami nerwicowymi.

Zewnętrzne przyczyny swędzenia skóry głowy

Świąd skóry głowy może być spowodowany jej przesuszeniem, którego przyczyny bywają banalne – nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z centralnym ogrzewaniem, częste stosowanie suszarki do włosów. Swędząca skóra głowy i łupież czy krostki to nierzadko reakcja na drażniące działanie preparatów do pielęgnacji włosów (często po prostu niedokładnie spłukanych), farb koloryzujących, środków wykorzystanych do prania nakrycia głowy czy pościeli. Swędzenie może być także odpowiedzią alergiczną wynikającą z nietolerancji niektórych pokarmów lub uczulenia na składniki wyrobów kosmetycznych.

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie. Źródło:

Świąd skóry głowy – leczenie

W przypadku dermatozy lub schorzeń ogólnoustrojowych podstawową metodą walki ze swędzeniem skóry głowy jest leczenie choroby zasadniczej, o sposobie którego powinien zadecydować specjalista. Aby złagodzić uciążliwą dolegliwość, warto – w porozumieniu z lekarzem – zastosować miejscowo środki zmniejszające podrażnienie. Są to maści, płyny czy spraye, np. zawierające mentol. Pomocne przy świądzie skóry są także preparaty przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu włosów lub na skutek przesuszenia w okresie grzewczym to przypadki, w których bezpieczne i skuteczne są domowe sposoby. Przede wszystkim należy ustalić i wyeliminować przyczynę uciążliwej dolegliwości.

Rozwiązaniem problemu może być nawilżanie powietrza, unikanie suszenia włosów ciepłym strumieniem suszarki, zmiana proszku do prania. Bardzo często najlepszym lekarstwem dla swędzącej skóry głowy jest szampon o łagodnej formule, czyli taki, który ma możliwie najmniej złożony skład chemiczny, a w szczególności nie zawiera substancji o działaniu drażniącym. Niektóre źródła jako głównego winowajcę świądu skóry głowy wskazują syntetyczny związek o nazwie Sodium Lauryl Sulfate (SLS), obecny w większości szamponów, płynów do kąpieli. Wybierając szampon do swędzącej skóry głowy, warto zajrzeć na półkę z kosmetykami dla niemowląt. Objawowo na swędzącą skórę głowy zastosować można:

  • olejki, np. eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, arganowy,
  • napary z ziół, np. kozieradki, szałwii

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.





Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 26.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej