Suszarki do rąk w toaletach to siedlisko zarazków

Fot: Matthias Kulka / gettyimages.com

Praktycznie w każdej publicznej toalecie zamontowane są suszarki do rąk. Korzystanie z nich po umyciu dłoni miało być nie tylko bardziej wydajne, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że suszarki do rąk są siedliskiem groźnych baterii. 

Suszarki montowane w publicznych toaletach mają szybko i bezpiecznie usunąć wilgoć z dłoni. Niestety silny strumień ciepłego powietrza w czasie osuszania rąk, razem z kropelkami wody, rozbryzguje bakterie, które znajdują się na dłoniach. Mieszanka patogenów może się utrzymywać w powietrzu nawet 15 minut.

Tym samym groźne dla zdrowia patogeny lądują na ubraniu, umywalce, ścianie czy w końcu na twarzy. Co gorsza, nasze bakterie mogą "przenieść" się na osobę, która stoi za nami w kolejce do suszarki.

Gorzej jest tylko w szpitalach

Paradoksalnie najwięcej chorobotwórczych bakterii w suszarkach do rąk wcale nie znajduje się w publicznej toalecie. Badania wykazały, że najgorsza sytuacja jest w szpitalach. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds dokładniej przyjrzeli się trzem klinikom. W samym szpitalu w Leeds powierzchnie suszarek były pokryte dwadzieścia dwa razy większą ilością bakterii niż dystrybutory jednorazowych ręczników. W Paryżu - trzydzieści trzy razy większą ilością, a we włoskim Udine - stukrotnie.

Zdaniem specjalistów najbardziej zanieczyszczone są te suszarki, do których trzeba włożyć ręce. Praktycznie każdy użytkownik dotyka ich obudowy czy to rękami czy ubraniem. Zostawia tam trochę własnych drobnoustrojów i zbiera trochę tych, które zostawił poprzedni użytkownik.

Zamiast suszarki ręczniki papierowe?

Publiczna toaleta nie jest najczystszym miejscem, z którym stykamy się każdego dnia. Nawet jeśli umyjemy ręce to wystarczy, że wychodząc z toalety dotkniemy klamki i na naszych dłoniach znowu mamy pełno zarazków. Czy likwidacja suszarek i powrót do papierowych ręczników to lepsze rozwiązanie? Choć korzystanie z papierowych ręczników wydaje się bezpieczniejsze, to jest z całą pewnością droższe. Zdaniem specjalistów przyszłość powinna należeć do bezdotykowych urządzeń na fotokomórkę.

Ile bakterii znajdziemy w łazience? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Test: Ile bakterii znajdziemy w łazience? Źródło: 36,6

Jest się czego bać?

Szacuje się, że na dłoniach może żerować nawet 5 mln bakterii. Choć nie wszystkie są groźne dla zdrowia, to mimo wszystko spora ich część po wniknięciu do organizmu może wywołać spore spustoszenie. Badania pokazują, że na dłoniach mogą się znajdować patogeny odpowiedzialne za rozwój zapalenia płuc, sepsy czy zapalenia opon mózgowych. Jednak bardziej niż obecność bakterii, przeraża fakt, że blisko 70 proc. z nas nie myje rąk

Więcej informacji o bakteriach, które mogą znajdować się na dłoniach oraz o tym, jak prawidłowo myć ręce znajdziecie w naszym materiale: 68 proc. Polaków nie myje rąk! Jakie mogą być tego konsekwencje?

Data aktualizacji: 14.02.2020,
Opublikowano: 13.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej