Subkliniczna (utajona) nadczynność tarczycy. Przyczyny i postępowanie

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Subkliniczna, utajona postać nadczynności tarczycy to choroba, której brak pełnoobjawowej, bardzo charakterystycznej manifestacji nadmiaru hormonów. Często występujące, mniej specyficzne objawy wtórne mogą być przyczyną zagrożenia zdrowia.

Nadczynność tarczycy to schorzenie, które wynika z nadmiaru wolnych hormonów tarczycy w organizmie. O ile zespół pełnoobjawowy jest łatwy do rozpoznania na podstawie wywiadu i badania klinicznego, o tyle utajona postać wymaga potwierdzenia wstępnej diagnozy poprzez wykonanie testów laboratoryjnych.

Nadczynność tarczycy

Tarczyca dostarcza organizmowi hormonów, które regulują tempo przemiany materii i procesy metaboliczne. Są to trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). W warunkach fizjologicznych intensywność ich wydzielania jest zależna od stężenia przysadkowego hormonu tyreotropowego (TSH). Sprzężenie zwrotne sprawia, że nadmierny wzrost poziomu wolnych frakcji T3 i T4 (czyli FT3, FT4) powoduje spadek stężenia TSH i zmniejszenie aktywności tarczycy. Z kolei przy nadmiernym spadku ich stężenia we krwi przysadka i tarczyca reagują odwrotnie. W ten sposób zachowywana jest dynamiczna równowaga, która pozwala organizmowi na pracę we właściwym tempie. W nadczynności tarczycy ta regulacja jest zaburzona. Zwykle to tarczyca wydziela więcej hormonów i nie reaguje na spadające stężenie TSH. Do typowych objawów należą: nadmierna potliwość, uczucie gorąca i podwyższona na stałe temperatura, niepokój,pobudzenie bezsenność, postępująca utrata wagi. Jeśli nadmiar T3 i T4 nie jest znaczący, objawy są mniej charakterystyczne. Wówczas nadczynność jest w fazie tzw. subklinicznej.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto? Źródło: 36,6.

Objawy utajonej nadczynności tarczycy

U chorych z utajoną nadczynnością tarczycy występują zwykle zaburzenia snu, a także objawy przypominające nieżyt przewodu pokarmowego. U osób starszych często dochodzi do nadkomorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz napadowy, migotanie przedsionków). W związku z nasileniem procesów spalania i ich przewagą nad mechanizmami odbudowy tkanek masa ciała powoli się zmniejsza. Jednocześnie (przy dłużej trwającej chorobie) spada stopień uwapnienia kości, co może doprowadzić do osteoporozy i do powstawania złamań patologicznych (czyli takich, do których dochodzi pod wpływem minimalnej siły lub bez jasnej przyczyny). Dodatkowym objawem jest zmniejszanie się aktywności hormonów płciowych ze względu na obecność nadmiernej ilości białek krwi, które je wiążą.

Rozpoznawanie subklinicznej nadczynności tarczycy

Rozpoznanie nadczynności w fazie utajonej (subklinicznej) wymaga dokładnej analizy zebranego od chorego wywiadu, wyników badania fizykalnego oraz potwierdzenia diagnozy za pomocą badań laboratoryjnych i obrazowych. Łatwiej ją postawić, jeśli chory przebył już w przeszłości choroby tarczycy albo ma wyczuwalnie powiększony gruczoł tarczowy (wole). Pacjenta kieruje się zwykle na badania poziomów FT3, FT4, hormonu tyreotropowego. Po wstępnym stwierdzeniu podwyższonych stężeń dwóch pierwszych substancji i obniżeniu ilości TSH wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy. Jego celem jest sprawdzenie, czy nie jest ona powiększona i czy nie znajdują się w niej guzki. Jednocześnie kieruje się pacjenta na scyntygrafię tarczycy. Wychwytuje ona znakowany radioaktywnie jod (niezbędny do syntezy hormonów); na wyniku uwidaczniają się obszary o zwiększonej aktywności (miejsca nadczynne).

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Subkliniczna nadczynność tarczycy – leczenie

Podstawą skutecznego leczenia jest określenie pierwotnej przyczyny nadczynności. Może nią być:

  • zapalenia tarczycy (w tym – o podłożu autoimmunologicznym),
  • rozwijające się wole nadczynne,
  • choroba przysadki (przy której poziom TSH jest zdecydowanie podwyższony).

Chorobę o niewielkim nasileniu leczy się objawowo. Najczęściej wykorzystuje się leki stabilizujące pracę serca, zmniejszające natężenie innych dolegliwości wegetatywnych.

Całość terapii odbywa się pod kontrolą endokrynologa i w przypadku znacznego spadku stężenia TSH (poniżej 0,1 mj/l) wdraża się leczenie typowe dla pełnoobjawowej nadczynności tarczycy. Polega ono na zastosowaniu jodu radioaktywnego albo wykonaniu wycięcia gruczołu tarczowego (tyroidektomii). Zabieg operacyjny ma charakter subtotalny, tzn. pozostawia niewielką ilość tkanki, która może nadal wytwarzać dawki T3 i T4 potrzebne do normalnego życia. Generalnie jednak celem leczenia jest zmniejszenie masy tarczycy i co za tym idzie – produkcji hormonów.

Specyficzny przypadek stanowią chorzy, którzy używają leków zawierających hormony tarczycy po przebyciu wcześniejszych zabiegów. Jeśli podawana dawka jest zbyt wysoka, może dochodzić do objawów subklinicznej nadczynności. Do poprawy stanu chorego wystarczy zmniejszenie ilości podawanych hormonów.

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 15.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej