Stymulacja łechtaczki podczas stosunku – sposób na kobiecy orgazm

Fot: South_agency / gettyimages.com

Stymulacja łechtaczki podczas stosunku jest – w 70–80% przypadków – niezbędna, by kobieta mogła odczuwać zwieńczoną orgazmem przyjemność. Łechtaczka to najwrażliwszy punkt na erogennej mapie kobiecego ciała. Jest narządem homologicznym z męskim prąciem.

Łechtaczka (clitoris) lub prącie (penis) wykształcają się u płodu ludzkiego około 12 tygodnia ciąży. Oba narządy powstają z wyrostka płciowego, więc ich budowa jest analogiczna. Znajdująca się tuż ponad przednim połączeniem warg sromowych mniejszych widoczna część łechtaczki to odpowiednik żołędzi prącia. Jest przykryta napletkiem i niezwykle mocno unerwiona (według niektórych badań znacznie silniej niż męska żołądź). Ponad nią znajduje się część trzonu, którego reszta ulokowana jest już pod powłokami ciała. Jego przedłużenie stanowią dwie, mierzące po kilka centymetrów, odnogi łechtaczki, które otaczają wejście do pochwy. Są to ciała jamiste, które podczas erotycznej stymulacji wypełniają się krwią. Tak jak przypadku prącia, dochodzi do erekcji i znacznego powiększenia tego narządu. Pieszczenie łechtaczki podczas stosunku wywołuje reakcje fizjologiczne, które sprzyjają jego odbyciu (wydzielanie lubrykantów w pochwie, rytmiczne skurcze mięśni), a także przynosi kobiecie przyjemność prowadzącą do orgazmu.

Stymulacja łechtaczki a kobiecy orgazm

W związku z szeregiem uwarunkowań kulturowych i religijnych łechtaczka przez całe wieki stanowiła temat tabu, nawet w kręgach naukowców. Rzetelne badania nad jej rolą zaczęto prowadzić dopiero w XX w. Jednocześnie Zygmunt Freud, austriacki lekarz i pionier seksuologii, ogłosił, że przyjemność, jakiej doświadcza kobieta podczas stymulacji łechtaczki, jest niedojrzała, a właściwy orgazm można osiągnąć tylko poprzez penetrację pochwy. Powyższe czynniki wpłynęły na fakt, że nawet w dzisiejszych czasach dla wielu osób – zarówno mężczyzn, jak i samych kobiet – clitoris jest narządem dość tajemniczym, a jego „obsługa” budzi wiele wątpliwości i problemów.

Jak podkręcić atmosferę w sypialni? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN.

O ile służące osiągnięciu męskiego orgazmu pieszczoty prącia są kwestią dość oczywistą, wielu kochankom brak wiedzy na temat sposobów pieszczenia łechtaczki. Niekiedy mężczyźni w ogóle nie widzą potrzeby poświęcania uwagi temu narządowi, stawiając sobie za punkt honoru doprowadzenie partnerki do mitycznego orgazmu pochwowego. Tymczasem łechtaczka pełni w mechanizmie orgazmu tę samą rolę co prącie u mężczyzn, więc absolutnie nie powinna być pomijana, jeśli kobieta ma czerpać z seksu nie mniejszą przyjemność niż jej partner.

Pieszczoty clitoris fizjologicznie przygotowują kobietę do odbycia stosunku płciowego. Istotne jest jednak nie tylko pobudzanie łechtaczki, ale i jej „zaspokojenie” – rozładowanie seksualnego napięcia poprzez orgazm. Niektóre kobiety są w stanie doświadczyć go w czasie penetracji, co jednak nie oznacza, że łechtaczka nie bierze wówczas udziału w szczytowaniu. Podział orgazmu na pochwowy i łechtaczkowy jest anachroniczny – istnieje po prostu kobiecy orgazm i niezależnie od tego, jak zostanie osiągnięty, obejmuje on fizjologiczne zmiany w obrębie łechtaczki, a te są powiązane z ogólnym uczuciem przeżywanej rozkoszy.

Stymulacja łechtaczki – najważniejsze zasady

Nie istnieją uniwersalne sposoby stymulowania łechtaczki – jest to kwestia niezwykle indywidualna. Preferencje kobiety kształtują się w zależności od jej ogólnej wrażliwości na bodźce, doświadczeń erotycznych (w tym – masturbacji), pewności siebie w intymnych relacjach itd. Dlatego podstawową zasadą pieszczot clitoris podczas stosunku jest dobra komunikacja pomiędzy partnerami. Kobieta musi – werbalnie lub nie – wyrazić swoje potrzeby, np. demonstrując sposób, w jaki się masturbuje. Rolą mężczyzny jest uważne „wsłuchanie się” w partnerkę, obserwowanie jej reakcji podczas pieszczot i zapamiętanie, które działania sprawiają jej szczególną przyjemność, a które nie dają satysfakcji.

Silnie unerwiona łechtaczka jest narządem niezwykle wrażliwym na dotyk. Dlatego kolejną ogólną zasadą pieszczot jest zachowanie umiaru, jeśli chodzi o ich siłę. Niektórym kobietom wystarczy strumień wydmuchiwanego z płuc powietrza, inne preferują intensywne masowanie łechtaczki. Łatwo jednak przekroczyć granicę bólu, więc i pod tym kątem mężczyzna powinien uważnie obserwować swoją partnerkę, nie myląc jęków rozkoszy z wyrazem cierpienia. Z niezwykłą wrażliwością łechtaczki wiąże się jeszcze jedna reguła – nie należy zaczynać gry wstępnej od tego narządu. Przeciwnie, najlepiej zostawić jego pieszczoty na koniec, wcześniej dotykając jedynie okolic clitoris lub pieszcząc je przez materię bielizny. Dotyk łechtaczki przed jej erekcją także może sprawić więcej bólu niż przyjemności.

Aby doprowadzić kobietę do orgazmu, trzeba przez pewien czas utrzymać stałą stymulację, to jest określony sposób i tempo drażnienia łechtaczki. W chwili szczytowania niewskazane są nagłe przerwy, np. na zmianę pozycji czy używanych do pieszczot erotycznych gadżetów. Zasada ta dotyczy zresztą również mężczyzn. Dla obu płci orgazm to rodzaj koncentracji, w których uczestniczy cały umysł i ciało. W dodatku nagłe przerwanie stymulacji łechtaczki, bez doprowadzenia do orgazmu, powoduje u kobiet dyskomfort porównywalny z tym, który przeżywają w analogicznej sytuacji mężczyźni. Przekrwienie narządu pozostawionego w erekcji może nawet wywołać dolegliwości bólowe.

Jak działają afrodyzjaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Afrodyzjaki - jak działają? Źródło: Co nas truje?

Sposoby stymulacji łechtaczki

Istnieje bardzo wiele metod stymulacji łechtaczki. Pamiętając o tym, że jest to kwestia niezwykle indywidualna, można eksperymentować:

  • z seksem w pozycjach umożliwiających ocieranie się łechtaczki o ciało partnera lub jej manualną stymulację,
  • z pieszczotami oralnymi – o ile są dla partnerki komfortowe (wiele kobiet odczuwa niepokój związany ze smakiem czy zapachem swoich genitaliów),
  • z pieszczotami manualnymi, ewentualnie z wykorzystaniem erotycznych gadżetów.

Poświęcając uwagę stymulacji łechtaczki, nie wolno zapominać o tym, że choć płynące z tego narządu doznania są nieodłącznym komponentem orgazmu, to jednak wciąż pozostają tylko jego częścią. Na satysfakcję seksualną składa się wiele czynników, od pieszczot wszystkich stref erogennych (nie tylko genitaliów) poczynając, a na odpowiedniej atmosferze kończąc. Dla większości kobiet jakość relacji z partnerem jest w seksie ważniejsza niż fizjologiczny orgazm.

Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 17.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej