Struny głosowe – jak o nie prawidłowo dbać? Czy może pomóc leczenie domowe?

Fot.: ri。/ stock.adobe.com

Struny głosowe są często przez ludzi niedoceniane. Dopóki nie ma się problemów z mówieniem, często zapomina się o tym, jakie są ważne. Zapalenie i inne choroby strun głosowych mogą doprowadzić do powikłań, dlatego warto wiedzieć, jak o nie dbać.

Niektóre choroby strun głosowych wymagają skomplikowanego leczenia, ale na wiele z nich można pomóc, wykorzystując domowe sposoby. Przede wszystkim jednak istotna jest dobra diagnostyka problemu.

Co to są struny głosowe?

Struny głosowe to potoczna nazwa fałdów głosowych, tworów znajdujących się na bocznych ścianach krtani. Zbudowane są z mięśni, więzadeł głosowych, tkanki łącznej, a ich błona śluzowa posiada gruczoły odpowiedzialne za odpowiednie nawilżenie. Razem ze szparą głośni tworzą głośnię. Dzięki ruchom strun głosowych szpara głośni przybiera odpowiednie kształty, konieczne do wydawania dźwięków o różnej barwie i natężeniu. Nie bez znaczenia jest też ich zdolność do drgania.

Zapalenie strun głosowych

Do zapalenia strun głosowych najczęściej dochodzi na skutek zapalenia krtani. Może mieć ono charakter bakteryjny, wirusowy lub autoimmunologiczny. Leczenie chorób bakteryjnych oparte jest o antybiotykoterapię, natomiast dolegliwości wywołane przez wirusy należy przeczekać lub podaje się leki sterydowe. Inną przyczyną takiego zapalenia może być silne nadwyrężenie strun głosowych, najczęściej związane z częstymi, długimi i głośnymi przemowami. W takim wypadku zaleca się odpoczynek i odpowiednią rehabilitację.

Polipy i guzki strun głosowych

Polipy strun głosowych to niegroźne guzki, które rozwijają się najczęściej na skutek zapalenia krtani lub nadużywania głosu. Charakterystyczne dla nich objawy to ataki kaszlu, afonii (utraty głosu) i dokuczliwa chrypka, ale ich obecności mogą też towarzyszyć duszności. Polipy i wszelkie guzki strun głosowych diagnozuje się dzięki laryngoskopii – czasami wystarczy obejrzeć krtań za pomocą lusterka laryngologicznego, ale bywa że konieczna jest endoskopia, którą przeprowadza się pod znieczuleniem. Leczenie polipów strun głosowych polega na ich chirurgicznym wycięciu, jest stosunkowo niegroźne i najczęściej udaje się zachować mięśnie i same fałdy głosowe w nienaruszonym stanie.

Niedomykalność strun głosowych

Niedomykalność strun głosowych, czyli niewydolność głośni, to przypadłość, w której fałdy głosowe nierównomiernie się stykają. Może mieć charakter przejściowy lub przewlekły. Do drugiego przypadku dochodzi najczęściej na skutek zmian zwyrodnieniowych i mikrourazów, czemu często towarzyszy powstawanie guzków głosowych.

Najczęstszą przyczyną niewydolności głośni jest jej nadmierne obciążenie związane z wykonywanym zawodem. Przewlekła forma tej choroby może uniemożliwiać dalszą pracę za pomocą głosu. Innymi przyczynami mogą być częste i przewlekłe infekcje krtani, urazy i przeprowadzone operacje.

Objawy niedomykalności strun głosowych to:

  • szybkie męczenie się podczas mówienia i zanikanie głosu,
  • nieustająca chrypka, która nasila się po dłuższym mówieniu,
  • okresy bezgłosu,
  • utrata dźwięczności głosu.

Leczenie niewydolności głośni oparte jest na działaniach profilaktycznych i odpoczynku. Bardzo ważne jest również podjęcie rehabilitacji głosowej, podczas której zaleca się częste zmiany tonacji głosu. Dodatkowo z pomocą mogą przyjść zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak jonoforeza, galwanizacja, elektrostymulacja, a także inhalacja.

Porażenie strun głosowych

Porażenie strun głosowych sprawia, że są one unieruchomione. Jest ono często wywołane przez uszkodzenie nerwów – błędnego, krtaniowego górnego lub wstecznego. Może być wiele przyczyn takiego stanu, między innymi:

Leczenie porażenia strun głosowych zależy od przyczyny, która je wywołała. Jeżeli da się je wyeliminować, często mogą one powrócić do sprawności. W wielu przypadkach jednak nie jest to możliwe i wyrządzone szkody bywają nieodwracalne.

Domowe leczenie strun głosowych

Choroby strun głosowych można wspierać domowymi sposobami leczenia. Większość z nich sprawdza się także jako doskonałe metody zapobiegające takim problemom. Żeby zadbać o swój aparat mowy, należy przede wszystkim:

  • wystrzegać się zbyt głośnego i długiego mówienia,
  • unikać szeptania,
  • nie narażać się na wdychanie dymu papierosowego,
  • zadbać o prawidłową wilgotność i temperaturę powietrza, szczególnie podczas snu (niewskazane jest suche i gorące),
  • utrzymywać organizm w odpowiednim stanie nawodnienia,
  • przed dłuższymi przemowami rozgrzewać mięśnie za pomocą odpowiednich ćwiczeń – na przykład mrucząc,
  • unikać głośnego kaszlu,
  • leczyć infekcje dróg oddechowych,
  • w przypadku infekcji lub przesuszenia błony śluzowej stosować inhalacje.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 09.12.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kazio 06.03.2019r.

Polip wyleczyłem w 10 dni po długim oczekiwaniu na operację. Polecam inhalacje z wrotycza. Zioła doprowadzić do wrzenia w mały garnku i wdychać, wszystko!!!!!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej