Stopa cukrzycowa - zmiany skórne, których nie wolno lekceważyć

Fot: pramot48 / stock.adobe.com

Co to jest stopa cukrzycowa? To powikłanie cukrzycy, jeśli jej leczenie jest nieprawidłowe. Objawy skórne to owrzodzenia i zakażenia oraz trudno gojące się rany. Leczenie stopy cukrzycowej opiera się na antybiotykach i chirurgicznym usuwaniu martwych tkanek ze stopy cukrzyka.

Powikłania cukrzycy oprócz stopy cukrzycowej to też retinopatia cukrzycowa - uszkodzenie siatkówki oka, nefropatia cukrzycowa - uszkodzenie nerek oraz polineuropatia cukrzycowa

Cukrzyca negatywnie wpływa na układ nerwowy, prowadząc do neuropatii cukrzycowej. Zwiększa też ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, w tym udaru i zawału. Ostre powikłania cukrzycy, takie jak kwasica ketonowa i hipoglikemia, mogą zakończyć się śpiączką lub śmiercią diabetyka.

Czym jest stopa cukrzycowa? Skąd się bierze? Czy nadmierne spożycie cukru może doprowadzić do rozwoju schorzenia? Odpowiedź na filmie: 

Zobacz film: Dlaczego rozwija się cukrzyca typu 2? Do czego prowadzi nadmierne spożycie cukru? Źródło: Co nas truje 

Objawy stopy cukrzycowej: zmiany skórne i deformacje

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej pojawiają się u osób, które od lat chorują na cukrzycę i są leczone nieprawidłowo. Przyczyną stopy cukrzycowej jest utrzymujący się przez długi czas wysoki poziom cukru we krwi. To on sieje w organizmie spustoszenie, wpływając m.in. na układ nerwowy i krwionośny. W następstwie uszkodzenia tych dwóch systemów organizmu zaburzone zostaje czucie i ukrwienie stóp. Dlatego początek stopy cukrzycowej łatwo przegapić.

Jak rozpoznać stopę cukrzycową? Diabetyk powinien regularnie sprawdzać własne stopy, czy nie ma na nich ran ani innych zmian. Zaniepokoić powinny objawy stopy cukrzycowej takie jak:

  • ból stopy odczuwany za dnia i rosnący nocą przy współwystępowaniu uczucia mrowienia i kłucia, a także skurczów mięśni w kończynie,
  • pogorszenie stanu skóry na stopach - łuszczenie naskórka i jego pękanie,
  • złe gojenie się ran powstałych na stopach,
  • nieprawidłowe odczuwanie ciepłoty i bodźców bólowych,
  • zaburzenia czucia w stopie,
  • drętwienie kończyny,
  • owrzodzenia,
  • zaburzenia równowagi.

Stopa cukrzycowa może powodować miejscową martwicę tkanek, czyli ich obumieranie. U diabetyków martwica ma przeważnie formę zgorzeli - zachodzi suche lub wilgotne gnicie tkanki. Wygląda to jak wrzody z otoczeniem tkanki brązowej, brązowo-czarnej lub czarnej, niekiedy zielonkawej bądź zielonkawo-żółtej, zwykle widoczne są głębsze partie skóry odsłonięte przez uszkodzone warstwy wierzchnie.

Zobacz film: Leczenie kompleksowe stopy cukrzycowej. Źródło: Agencja TVN

Leczenie stopy cukrzycowej: opatrunki, pielęgnacja, chirurgia

W stopie cukrzycowej ważna jest profilaktyka. Pozwala ona uchronić się przed tym powikłaniem, a polega na:

  • właściwym leczeniu cukrzycy,
  • obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi,
  • monitorowaniu stanu stóp, zachowaniu ich higieny,
  • obcinaniu paznokci tak, by nie wrastały w skórę,
  • noszeniu wygodnego obuwia z materiałów przepuszczających powietrze (np. skóry naturalnej) oraz skarpet "oddychających", najlepiej bezszwowych,
  • dokładnym myciu i osuszaniu stóp oraz ich nawilżaniu.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na stopach z użyciem narzędzi powinny być przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych albo lekarskich. Z powodu zaburzenia czucia samodzielne ingerowanie w tkankę może skutkować ranami.

Leczenie stopy cukrzycowej powinno rozpocząć się od zweryfikowania dotychczasowej terapii cukrzyka. Diabetolog powinien ustalić nowe leczenie, by doprowadzić poziom cukru we krwi chorego do normy i zmniejszyć ryzyko jego wahania. Zwykle zmiana polega na włączeniu leków, jeśli dotychczas stosowano tylko dietę cukrzycową, lub zastrzyków z insuliny, jeśli stosowane leki okazały się mało skuteczne.

Trudno gojące się rany i owrzodzenia leczy się antybiotykami. Uszkodzone tkanki łatwo mogą ulec zakażeniu bakteriami. Zakażenie opóźnia i utrudnia regenerację i grozi sepsą, czyli zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wywołanym zakażeniem. 

Antybiotyki podawane są najpierw dożylnie, a następnie doustnie, równolegle miejscowo stosuje się opatrunki z aktywnym srebrem, antyseptyki i roztwory antybiotyków. Aby antybiotykoterapia była skuteczna, rany na stopie cukrzyka powinny być regularnie oczyszczane z martwiczych tkanek. Skutkiem stopy cukrzycowej, której gojenie trwa dłużej niż 6 tygodni, może być zapalenie kości.

W trudnych przypadkach, jak postępująca martwica, zapalenie kości i ropnie, lekarz może zalecić dodatkowo terapię w komorze hiperbarycznej. Dzięki niej organizm zostaje natlenowany, tym samym poprawia się jego ogólna kondycja i ukrwienie ciała. To ułatwia gojenie ran.

W leczenie stopy cukrzycowej powinien być zaangażowany także chirurg. Zadaniem tego specjalisty jest regularne usuwanie obumarłych tkanek, a w przypadku konieczności - amputacja kończyny. Amputacja w stopie cukrzycowej stosowana jest w ostateczności, często bardzo oszczędnie, by usunąć tylko martwicze tkanki, zachowując zdrowe i te, które mogą zostać wyleczone.

Leczenie powikłań cukrzycy jest refundowane, w tym wizyty u diabetologa, interwencje chirurgiczne i tlenoterapia hiperbaryczna w tzw. komorze hiperbarycznej.

Zobacz film: Nowy gabinet specjalistyczny dla cukrzyków we Wrocławiu. Źródło: Agencja TVN


Data aktualizacji: 07.08.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Angelina 17.07.2018r.

Na szczęście od razu jak zauważyłam zmiany skórne na stopie udałam się do specjalisty podologa Pani Adriany z Tarnowa. Teraz co roku jestem badana pod kątem różnych schorzeń i mam dobrą opiekę. Chodzę również na zabiegu, żeby pozbyć się stopy cukrzycowej. Także wszystko idzie w dobrym kierunku.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej