Stomatolog: Ból zęba nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty

Fot: LGK / gettyimages.com

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że częściej wybieramy telefoniczną poradę lekarza niż wizytę w placówce. Czy w przypadku bólu zęba rozmowa z dentystą wystarczy? Które zabiegi mogą być odroczone, a których nie należy przekładać? Na te i inne wasze pytania - na specjalnym live czacie przygotowanym przez program 36,6°C - odpowiadała dr Justyna Łabuzek, stomatolog.

O zęby powinniśmy dbać przez cały czas. Mimo że większość z nasz doskonale o tym wie, to zazwyczaj ignorujemy profilaktykę i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy ból zęba jest trudny do wytrzymania. Ale czy zawsze ból zęba wymaga wizyty u specjalisty?

Nie, ale o tym musi zdecydować lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad. Czasem zdarza się, że przyczyną bólu jest kawałek jedzenia, który gdzieś utkwił. W takich sytuacjach dokładne umycie i nitkowanie zębów powinno przynieść ulgę – mówi dr Justyna Łabuzek, stomatolog.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie znieczulenie można podać dziecku?

W wielu gabinetach, zwłaszcza tych, które zajmują się leczeniem dzieci do znieczulenia stosuje się gaz rozweselający. Mimo że wielu rodziców ma obawy czy to bezpieczne, zdaniem specjalistki nie ma żadnych powodów do obaw.

Gaz rozweselający jest absolutnie bezpieczny dla dzieci. Mimo że można go stosować już u dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia, to – w mojej ocenie - najlepiej sprawdza się u dzieci powyżej drugiego roku życia. Takie dzieci doskonale współpracują z lekarzem. Podczas zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego bardzo ważne jest, aby dziecko przez cały czas oddychało przez nos, dlatego musi mieć drożny nos i zdrowe ucho środkowe – mówi.

Bardzo ważne jest, aby dziecko było do zabiegi dobrze przygotowane. Maseczka i oddychanie w niej będzie dla niego zupełną nowością. Aby zminimalizować strach malca przed nową sytuacją warto poprosić wcześniej dentystę o maseczkę. Dzięki temu dziecko będzie mogą się z nią oswoić i przyzwyczaić do niej.

Jak wybielić zęby?

W ostatnim czasie wybielanie zębów cieszy się ogromną popularnością. Niestety większość osób, aby mieć bielsze zęby sięga po pasty wybielające. Tymczasem ich stosowanie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Pasty wybielające działają jak pumeks i ścierają szkliwo. Przekroczenie pewnej granicy powoduje odsłonięcie głębszych warstw zęba. W takich sytuacjach jedyną opcją na wybielenie zębów będzie założenie licówki. Osoby, które stosują pasty wybielające muszą sobie zdawać sprawę, że szkliwo się nie odbuduje, a jego brak może doprowadzić do problemów. Czasem zdarza, że wybielanie zębów nie jest konieczne, bo po dokładnym wyczyszczeniu i paskowaniu, zęby zyskują pożądany odcień – mówi specjalistka.

Osoby, które mimo wszystko chcą wybielić zęby powinny to zrobić w gabinecie dentystycznym.

Czy odkładać zaplanowane wizyty?

W obecnej sytuacji lekarze odradzają wizyty w placówkach i zachęcają do kontaktu telefonicznego z lekarzem. Czy zaplanowaną wizytę u dentysty też można przełożyć?

Wszystkie planowe wizyty mogą być wstrzymane. Wizyta w gabinecie jest konieczna naprawdę w nagłych sytuacjach lub gdy lekarz, po wcześniejszej rozmowie z pacjentem stwierdzi, że taka wizyta jest konieczna – dodaje.

Zobacz cały zapis czatu ze specjalistką!

Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej