Stewia – czy jest zdrowym zamiennikiem cukru? Jakie posiada właściwości?

Fot. HandmadePictures / Getty Images

Stewia nazywana jest również ziołem słodowym lub miodowym. Od wieków używana była przez mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej jako środek słodzący. Jej popularność wzrosła wraz z rozwijającą się modą na lekkostrawne diety i zdrowy tryb życia, gdyż roślina ta nie zawiera kalorii.

Stewia jest 300-krotnie słodsza niż tradycyjny biały cukier, dzięki czemu można jej używać w znacznie mniejszych ilościach. Jest dodawana do słodzików, a często stosuje się ją jako całkowity zamiennik sztucznych substancji słodzących.

Czym jest stewia?

Stewia jest rośliną pochodzącą z Paragwaju, której właściwości słodzące jako pierwsi wykorzystywali rdzenni mieszkańcy Ameryki. Zaliczana jest do rodzaju astrowatych i osiąga niewielkie rozmiary. Za zawartą w niej słodycz odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe, które występują w liściach i łodygach. Jest w nie tak bogata, że jedna łyżeczka sproszkowanych liści odpowiada pełnej szklance białego cukru. Dodatkowo stewia nie jest produktem kalorycznym, nie zwiększa również ryzyka próchnicy.

Czy sztuczne słodziki są obojętne dla naszego zdrowia? Jak ich stosowanie wpływa na organizm? Zobaczcie na filmie: 

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem, co jem

Stewia w proszku – czy jest zdrowa?

Stewia w postaci proszku jest częstym składnikiem gotowych potraw i napojów. Jako substancja naturalna jest alternatywą nie tylko dla białego cukru, ale również sztucznych słodzików. O jej obecności świadczy na etykiecie oznaczenie E960, a jej dzienne spożycie (uważane za bezpieczne) określone zostało przez Komisję Europejska w dawce 4 mg na kilogram masy ciała.

Istnieje wiele kontrowersji odnośnie możliwości przedawkowania stewii. Ryzyko teoretycznie wzrasta u osób, które piją duże ilości słodkich napojów. Należy pamiętać, że substancja ta jest też składnikiem kosmetyków i w tej formie jest również przyswajana przez organizm. Badania przeprowadzone przez Joints Experts Committee on Food Additives wykazały, że nawet 100-krotne przekroczenie bezpiecznej dziennej dawki nie powoduje negatywnych efektów, jeśli chodzi o zdrowie. Ponieważ nadal jednak prowadzone są na ten temat ożywione dyskusje, tak jak w przypadku każdej substancji wskazany jest umiar i przestrzeganie zaleceń.

Stewia – właściwości

Kontrowersje wokół rośliny wybuchły w 2010 r., kiedy zaczęto podejrzewać, że może mieć działanie rakotwórcze. Przeprowadzone testy nie potwierdziły tych doniesień. Wykazały natomiast, że stewia wykazuje właściwości, które mogą z niej czynić pożądany środek w leczeniu boreliozy – w formie płynnej lub ekstraktu z liści ma zdolność zabijania wywołujących ją bakterii, ponieważ zmniejsza masę tzw. biofilmu, czyli tarczy ochronnej, które wytwarzają wokół siebie te drobnoustroje. Niestety tego efektu nie odnotowano po podaniu badanej grupie sproszkowanej rośliny, która jest jej powszechnie występującą w przemyśle spożywczym postacią.

Dodatkowo zioło jest uważane za bezpieczne dla osób z fenyloketonurią (należy do grupy chorób, w których dochodzi do zaburzeń metabolizmu aminokwasów). Badania potwierdzają też korzystne działanie rośliny przy cukrzycy i nadciśnieniu (w Ameryce Południowej lekarze przepisują leki ze stewią na obniżenie ciśnienia krwi). Jej stosowanie pozwala zachować odpowiednią masę ciała, a indeks glikemiczny, który decyduje o tym, jakie produkty mogą bezpiecznie spożywać diabetycy, wynosi 0. Z jej pomocą można więc kontrolować poziom cukru we krwi, nie rezygnując z ulubionych deserów.

Stewia jest też bezpieczna dla dzieci, ponieważ nie niszczy zębów, więc nie prowadzi do osadzania się płytki nazębnej i groźnej w skutkach próchnicy. Wykazano ponadto, że, w przeciwieństwie do tradycyjnego białego słodzika, glikozydy stewiolowe, które nie zawierają kalorii, dodatkowo hamują łaknienie i ograniczają apetyt na słodycze, przez co nie powodują niebezpiecznego uzależnienia od cukru. Dobrym przykładem jest Japonia, gdzie 40% produktów dostępnych na rynku spożywczym jest słodzonych właśnie ekstraktem ze stewii i medycyna nie odnotowała niepożądanych działań związanych z jej przyjmowaniem.

Niestety od cukru jest się bardzo łatwo uzależnić:

Zobacz film: Jak odzwyczaić się od jedzenia słodyczy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Stewia liście – jak można je wykorzystać?

Liście stewii wykorzystywane są w wielu narodowych kuchniach. Również w Polsce można używać ich jako dodatku do sałatek czy deserów. W formie suszonej lub sproszkowanej nadają się do dosładzania napojów, np. koktajli, kawy i herbaty. Są znacznie lepszym rozwiązaniem niż inne sztuczne słodziki. Ponadto z pomocą stewii można też przyrządzać konfitury, dżemy i inne przetwory z owoców.

Nie jest ona jednak dobrym zamiennikiem cukru, jeśli chodzi o pieczenie ciast, przez wzgląd na swoje właściwości – nie stanowi dobrej pożywki dla drożdży, wypieki nie rosną i nie posiadają wymaganej kruchości. Dodatkowo substancja w procesie pieczenia zamienia się w karmel. Stąd też przy wypiekach tego typu lepiej zdecydować się na np. na cukier brzozowy – ksylitol.

Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat sztucznych słodzików:

Zobacz film: Fakty i mity na temat sztucznych słodzików. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej