Stan zapalny zębów – dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia?

garysludden/getty images

Próchnica, a nawet kamień nazębny zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym zawału serca oraz udaru mózgu. Niewiele osób wie, ale stan zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan całego organizmu. Dlatego nie należy lekceważyć pojawiąjących się zmian.

Zaniedbane zęby niszczą twoje zdrowie

Im gorszy stan naszych zębów, tym częściej w jamie ustnej rozwija się stan zapalny. Miejsce naturalnej flory bakteryjnej zajmują chorobotwórcze drobnoustroje. Po przeniknięciu do krwi będą nie tylko oddziaływały na tkanki jamy ustnej, ale również na tkanki naczyń krwionośnych oraz innych narządów.

Bagatelizowany stan zapalny

Każdy stan zapalny w naszym organizmie to duże obciążenie dla całego układu immunologicznego. Jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe czy bakteryjne. Dzieje się tak dlatego, że układ immunologiczny koncentruje się na walce z zapaleniem spowodowanym zepsutym zębem.

Gdy zmagamy się z próchnicą, w jamie ustnej toczy się stan zapalny, który rozprzestrzenia się nie tylko na kolejne zęby, ale też inne narządy, między innymi zauważono, że chore zęby to większe ryzyko infekcji gardła.

Choroby układu krążenia

Stan zapalny w organizmie powoduje, że wątrobą wyrzuca do krwi zwiększoną liczbę białek ostrej fazy, między innymi fibrynogen i białko C-reaktywne (CRP). Wysokie wartości CRP mogą zaszkodzić naczyniom krwionośnym i przyczynić się do ich zwapnienia. Z kolei podwyższenie fibrynogenu może powodować zamykanie naczyń krwionośnych, co może skutkować zawałem serca.

Co więcej w blaszce miażdżycowej znajdują się takie same bakterie, co w chorych zębach. Niektóre bakterie, które występują w zainfekowanych próchnicą zębach mogą uszkadzać śródbłonek naczyń wieńcowych, a więc zaniedbane zęby to zagrożenie dla wszystkich naczyń krwionośnych, co może skutkować np. udarem mózgu. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do przewlekłej niewydolności nerek czy niedokrwienia kończyn dolnych.

Chore żeby zwiększają ryzyko cukrzycy?

Tak. Dowiedziono, że paradontoza to jeden z czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że osoby z paradontozą mają wyższe stężenie glukozy we krwi niż ludzie zdrowi.

Problem z zatokami

Chore zęby mogą oznaczać również chore zatoki szczękowe. Wiele problemów zwłaszcza z tymi zatokami bierze swój początek od zainfekowanych próchnicą zębów. Stan zapalny zębów bardzo szybko przenosi się do zatok. Dlaczego tak ze względu na bliskie położenie korzeni zębowych z zatokami.

O zęby należy dbać od najmłodszych lat

Wielu rodziców bagatelizuje problem próchnicy w mlecznych zębach u swoich dzieci. Tłumaczą to tym, że mleczaki i tak szybko wypadną. Niestety zdrowe mleczne zęby to podstawa dla zdrowych zębów stałych. Co więcej, bywa tak, że wyleczenie mlecznych zębów kończy problem częstych infekcji organizmu czy problemów żołądkowych.

Zobacz film: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej i nowy dokument Agaty Młynarskiej

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 18.06.2020,
Opublikowano: 18.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej