Środek do spryskiwania, który wytwarza antywirusową powłokę ochronną

MoMo Productions/getty images

Naukowcy z hongkońskiej uczelni opracowali antywirusową powłokę polimerową, która ich zdaniem może zapewniać przez 90 dni znaczącą ochronę przed bakteriami i wirusami, między innymi koronawirusem wywołującym Covid-19 – podała w poniedziałek agencja Reutera.

Środek antywirusowy

Badacze z Hongkongu opracowali środek MAP-1, którym można spryskiwać powierzchnie w miejscach publicznych, takich jak przyciski w windach i poręcze przy schodach, by wytworzyć na nich powłokę ochronną. Jej opracowanie zajęło 10 lat.

Te miejsca są często dotykane i jednocześnie służą jako bardzo wydajny środek przenoszenia chorób

- powiedział wykładowca HKUST Joseph Kwan, jeden z członków zespołu, który opracował środek.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie.

Jak działa MAP-1?

W powłoce, jaka tworzy się na powierzchniach po zastosowaniu środka, znajdują się miliony nanokapsłuek zawierających substancje dezynfekujące, które według Kwana skutecznie zabijają bakterie, wirusy i zarodniki roślin i grzybów nawet po wyschnięciu powłoki.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych środków dezynfekcji, takich jak rozcieńczony wybielacz czy alkohol, działanie powłoki MAP-1 dodatkowo wzmacnia zastosowanie wrażliwych na ciepło polimerów, które uwalniają substancje odkażające przy kontakcie z ludzkim ciałem

– powiedział badacz.

Kiedy środek trafi do użytku?

Zdaniem naukowców z HKUST powłoka jest bezpieczna dla skóry i środowiska i nie jest toksyczna. Po testach klinicznych w szpitalu i domu opieki nad seniorami produkt został w lutym dopuszczony do użytku i ma się pojawić w sklepach w maju – przekazał Reuters.

Naukowcy przekazali, że MAP-1 jest już wykorzystywany w hongkońskich centrach handlowych, szkołach i ośrodkach sportowych. Jego użycie w szkołach kosztuje od 20 do 50 tys. dolarów hongkońskich (11-27 tys. zł) w zależności od spryskiwanej powierzchni. W planach jest również wprowadzenie do sprzedaży małych pojemników o pojemności 50-200 ml do zastosowań domowych.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

W Hongkongu nie wykryto w niedzielę ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Łączny bilans infekcji wynosi 1038, z czego cztery osoby zmarły.

Źródło: pap

Zobacz film: Uczniowie z Szanghaju wrócili do szkół.

źródło:Ruptly

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej