Splot słoneczny (trzewny) – gdzie się znajduje, dolegliwości, leczenie

Fot.: Image Source / Getty Images

Splot słoneczny to struktura układu nerwowego znajdująca się w nadbrzuszu. Odpowiada za sterowanie licznymi procesami przebiegającymi w obrębie narządów wewnętrznych. Jego działanie jest niezależne od woli człowieka. 

Splot słoneczny (Plexus solaris) to zwyczajowa, wspólna nazwa dwóch splotów trzewnych – lewego i prawego. Określenie to powstało w związku z charakterystycznym kształtem, wynikającym z promienistego dochodzenia do splotu i rozchodzenia się od niego bardzo licznych włókien nerwowych i naczyń krwionośnych.

Splot słoneczny – lokalizacja i budowa

Splot słoneczny zlokalizowany jest w tylnej części nadbrzusza. Położony jest na przedniej powierzchni kręgosłupa. Prawy i lewy splot trzewny mogą być od siebie lekko oddzielone albo zrośnięte ze sobą, tworząc jednolitą strukturę. Z góry ograniczeniem splotu jest przepona, z boków nadnercza. W części dolnej splot sięga do poziomu górnej krawędzi tętnic nerkowych. Przed splotem słonecznym znajduje się aorta brzuszna.

Splot słoneczny składa się z dużej ilości komórek nerwowych (jest to największe ich skupienie poza ośrodkowym układem nerwowym). Splot jest definicyjnie miejscem, gdzie gromadzą się, przeplatają i krzyżują włókna nerwowe, ale bez tworzenia synaps. Specyfika budowy splotu trzewnego polega na tym, że w jego anatomicznym obrębie znaleźć można zwoje. Są to miejsca, w których znajdują się komórki nerwowe i dochodzi do „przełączania” w synapsach sygnałów elektrycznych z włókna komórki mózgowej do układu włókien komórki zwojowej (obwodowej). Te z kolei przenoszą bodźce do poszczególnych narządów:

  • przepony,
  • wątroby,
  • śledziony,
  • żołądka, dwunastnicy i jelit,
  • nadnerczy i nerek,
  • narządów płciowych (jajników albo jąder),
  • dużych naczyń, w tym aorty.

Do podstawowych struktur splotu słonecznego należą parzyste zwoje trzewne i aortalno-nerkowe oraz nieparzyste zwoje: krezkowy górny i dolny.

Impulsy, które przez splot słoneczny są „rozdzielane” do różnych organów, są przekazywane z mózgu głównie za pośrednictwem gałązek pnia współczulnego (dolne gałązki piersiowe i górne brzuszne), nerwów trzewnych oraz nerwów błędnych.

Splot słoneczny – funkcje i działanie

Splot słoneczny jest częścią autonomicznego układu nerwowego. Oznacza to, że nie realizuje czynności zależnych od woli człowieka, ale głównie przenosi impulsy układu współczulnego i przywspółczulnego. Ich działanie w odniesieniu do poszczególnych narządów jest przeciwne (np. kurczenie i rozszerzanie naczyń, przyspieszanie i zwalnianie pracy serca lub oddechu). Oba te układy, wraz z gruczołami dokrewnymi (wydzielającymi do krwi hormony i również w pewnym zakresie stymulowanymi do pracy działaniem nerwów), zapewniają człowiekowi homeostazę, czyli stan równowagi procesów niezbędnych do życia.

Sploty i nerwy wychodzące ze splotu słonecznego regulują m.in. następujące procesy:

  • częstość oddychania – za pośrednictwem wpływu na przeponę,
  • regulację ciśnienia krwi (poprzez zmianę napięcia ściany i tym samym średnicy naczyń tętniczych),
  • wydzielanie soku żołądkowego, żółci, soku trzustkowego,
  • perystaltykę żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego,
  • metabolizm i przemiany w obrębie wątroby i śledziony,
  • regulację napięcia zwieraczy (np. brodawki Vatera, odźwiernika żołądka, zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu),
  • wydzielanie hormonów przez nadnercza, trzustkę,
  • regulację działania narządów płciowych.

Choroby splotu słonecznego

Praktyka kliniczna nie definiuje zespołów chorobowych, które byłyby pierwotnymi schorzeniami splotu słonecznego.

Dysfunkcje działania splotu słonecznego mogą obejmować zaburzenia regulacji wegetatywnej lub dolegliwości bólowych. Spotyka się je w przypadku nieprawidłowej stymulacji splotu przez ośrodkowy układ nerwowy albo w przypadku chorób przestrzeni zaotrzewnowej, w której splot jest zlokalizowany.

Praca splotu może być zaburzona, gdy w mózgu rozwijają się choroby o podłożu miażdżycowym (niedokrwienie), zapalnym (zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych), zwyrodnieniowym lub degeneracyjnym albo w przebiegu nowotworów mózgu.

Jak zbudowany jest układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

W przestrzeni zaotrzewnowej w okolicy splotu słonecznego znajduje się wiele struktur, których choroby mogą wpływać na jego funkcję. Może to być ucisk spowodowany np. przez powiększone węzły chłonne (pierwotny lub przerzutowy proces nowotworowy, zmiany swoiste lub powiększenie w przebiegu chorób systemowych), tętniaka aorty, guzy lub torbiele nerek lub nadnerczy, stan zapalny przestrzeni zaotrzewnowej albo ropień. Również hepatomegalia lub splenomegalia (powiększenie wątroby lub śledziony) mogą oddziaływać na funkcjonowanie splotu słonecznego.

Istotnym elementem jest zaburzenie przewodnictwa nerwowego albo synaptycznego w obrębie splotu lub nerwów przez zaburzenia elektrolitowe, niektóre leki, używki czy substancje psychoaktywne.

Uderzenie w splot słoneczny

W obiegowych opiniach cios w okolicę nadbrzusza (tam, gdzie znajduje się splot słoneczny) jest bardzo niebezpieczny. Mocne uderzenie tej okolicy może rzeczywiście spowodować gwałtowną reakcję wynikającą z mechanicznego podrażnienia oraz z bardzo silnego, związanego z urazem bólu. W efekcie może dojść nawet do czasowego, odruchowego zatrzymania oddechu. Oczywiście taki tępy uraz może też spowodować uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Splot słoneczny w alternatywnych koncepcjach

Według niektórych, niezwiązanych z medycyną klasyczną, teorii splot słoneczny jest tzw. mózgiem brzusznym, miejscem, gdzie splatają się procesy ze sfery duchowej i somatycznej. Zwolennicy takiego podejścia zalecają kompleksowe leczenie problemów emocjonalnych w połączeniu z terapią schorzeń jamy brzusznej, co – w zależności od teorii – wymaga zastosowania różnych schematów postępowania. Współczesna medycyna łączy w definicji zdrowia obie te sfery życia, lecz żadne badania naukowe nie potwierdzają efektywności leczenia opartego na tak odległych zależnościach. 


Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 08.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Paulina11613 29.07.2018r.

Jest możliwość wystąpienia tego po solarium? Jeżeli tak jak to zwalczać?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej