Spirytus mrówczany (mrówkowy) – czym jest i kiedy się stosuje?

Getty Images

Spirytus mrówczany jest roztworem kwasu mrówkowego, wody i alkoholu etylowego. Jest to bezbarwna ciecz o charakterystycznym drażniącym zapachu. Właściwości spirytusu mrówkowego wykorzystywane są między innymi w łagodzeniu bólu mięśni. 

Czym jest spirytus mrówkowy?

Spirytus mrówkowy jest mieszaniną kwasu mrówkowego, wody oraz etalonu (alkohol etylowy). Zawartość kwasu mrówkowego w spirytusie mieści się od 1,1% do 1,3%, natomiast zawartość etanolu od 68% do 76%, reszta zawartości spirytusu to woda. Spirytus salicylowy jest nietrwały, gdyż zachodzą w nim procesy estryfikacji, dlatego nie należy go zbyt długo przechowywać po otwarciu. Substancją czynną spirytusu mrówczanego jest kwas mrówkowy, który jest organicznym związkiem chemicznym. Kwas mrówkowy naturalnie występuje we włoskach parzących pokrzyw oraz w jadzie mrówek.

W jakim celu stosuje się spirytus mrówkowy?

Spirytus mrówkowy dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie między innymi w leczeniu bólu mięśni i stawów czy reumatyzmu. Spirytus mrówkowy działa drażniąco na zakończenia nerwów czuciowych powodując przy tym przyśpieszenie krążenia krwi w skórze, stawach oraz głębiej osadzonych mięśniach.

Spirytus mrówkowy stosuje się:

  • W bólach mięśniowych i stawowych pochodzenia gośćcowego,
  • Nerwobólach, np. rwa kulszowa,
  • Bólach lędźwiowo – krzyżowych,
  • Przy naderwaniach mięśni,
  • W reumatyzmie,
  • W artretyzmie.

Spirytus mrówczany stosowany jest jako środek działający rozgrzewająco i rozszerzająco na naczynia krwionośne oraz hamująco na receptory czuciowe i bólowe. Zawartość alkoholu etylowego w spirytusie dodatkowo daje uczucie ochłodzenia i znieczulenia miejscowego, a następnie przekrwienia.

Spirytus mrówczany stosuje się poprzez wcieranie roztworu w bolące miejsca od 2 do 3 razy dziennie.

Zobacz sposoby na rozluźnienie mięśni:

Zobacz film: Sposoby na rozluźnienie mięśni Źródło: Dzień Dobry TVN

Spirytus mrówczany – przeciwwskazania i środki ostrożności

Spirytusu mrówczanego nie należy stosować w obrębie twarzy, błon śluzowych, na uszkodzoną skórę oraz w przypadku nadwrażliwości na kwas mrówkowy lub którykolwiek składnik spirytusu. Spirytusu mrówczanego nie powinno się również używać długotrwale, działa on drażniąco na skórę, dlatego może wywołać podrażnienia, wysypkę, pokrzywkę lub stany zapalne. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. 

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 12.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej