Spermatogeneza a oogeneza - na czym polegają i co różni te procesy?

Fot: BlackJack3D / gettyimages.com

Spermatogeneza jest procesem prowadzącym do powstania komórek rozrodczych męskich o zredukowanej ilości materiału genetycznego i zredukowanej o połowę liczbie chromosomów. Podobny proces zachodzi u kobiet i jest określany oogenezą. Powstałe komórki mogą połączyć się ze sobą w procesie zapłodnienia.

Spermatogeneza i oogeneza wspólnie określane są mianem gametogenezy, czyli powstawania gamet – komórek rozrodczych żeńskich i męskich. Celem obu tych procesów jest zredukowanie ilości chromosomów, a także wymiana materiału genetycznego.

Spermatogeneza – co to jest?

Spermatogeneza jest procesem zachodzącym u mężczyzn po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zachodzi w jądrach, a dokładnie w cewkach nasiennych krętych. Można sobie wyobrazić, że w ścianach cewek istnieje kilka warstw. Im bliżej światła cewki, tym dojrzalsze są komórki. Pierwszą podstawową warstwę, najdalej od światła cewki, stanowią spermatogonie. Kolejne warstwy to spermatocyty pierwszorzędowe i drugorzędowe, spermatydy, a w samym świetle – plemniki, czyli dojrzałe komórki rozrodcze. Proces spermatogenezy trwa 74 dni i jest nadzorowany przez testosteron, hormon luteinizujący oraz folikulotropowy. Następnie z innymi składnikami nasienia plemniki przechodzą przez cewki nasienne proste aż do najądrzy, gdzie są magazynowane.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Spermatogeneza i oogeneza – podobieństwa

Główne podobieństwo spermatogenezy i oogenezy to efekt, który wywołują. Komórka macierzysta dzieli się początkowo poprzez dwa podziały mitotyczne, a następnie mejotyczne, które prowadzą do redukcji materiału genetycznego i zmniejszenia ilości chromosomów. Umożliwia to połączenie się komórki żeńskiej (komórki jajowej) i męskiej (plemnika) oraz utworzenia zarodka. Oba procesy zachodzą w narządach rozrodczych (u kobiet w jajnikach, a u mężczyzn – w jądrach).

Spermatogeneza a oogeneza – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy spermatogenezą a oogenezą jest moment, w którym zaczyna się dany proces. Spermatogeneza rozpoczyna się po okresie dojrzewania. U kobiet oogeneza ma początek już po 15. tygodniu życia płodowego. Komórka macierzysta, z której bierze początek spermatogeneza, to spermatogonium. Spermatogeneza jest procesem, który trwa stale, cyklicznie.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6.

Natomiast oogeneza bierze swój początek z oogonium, czyli komórki macierzystej i zostaje przerwana na etapie powstania oocytu I rzędu. Odpowiednikiem oocytu I rzędu jest spermatocyt II rzędu. Pula „niedojrzałych” komórek pozostaje w uśpieniu do osiągnięcia przez kobietę dojrzałości płciowej i rozpoczęcia miesiączkowania. Wtedy co cykl kilka komórek kończy proces rozwoju, finalizując proces oogenezy. W czasie owulacji u kobiety dochodzi do uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej. Jedna komórka jajowa (bardzo rzadko dwie komórki) wędruje przez jajowód, gdzie może dojść do zapłodnienia, czyli jej połączenia z powstałym w wyniku spermatogenezy u mężczyzny plemnikiem. Skutkiem oogenezy jest powstanie pojedynczej komórki jajowej w każdym cyklu miesiączkowym (w którym dochodzi do owulacji). Natomiast w wyniku spermatogenezy za każdym razem w ejakulacie (nasieniu) prawidłowo znajduje się kilka milionów plemników.

Kolejną różnicą pomiędzy spermatogenezą a oogenezą jest graniczny czas, kiedy zachodzą te procesy. Spermatogeneza może tak naprawdę zachodzić do końca życia, natomiast proces oogenezy jest ostatecznie zakończony w momencie wystąpienia u kobiety menopauzy.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.







Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 27.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej