Sól epsom w oczyszczaniu organizmu – czym różni się od zwykłej soli kuchennej?

Fot. jirkaejc / Getty Images

Sól epsom doceniana jest z powodu swoich właściwości zdrowotnych. Substancja ta znalazła też wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym. Jej nazwa wywodzi się od miasteczka w Anglii, gdzie znajdują się źródła mineralne, z których była pozyskiwana. Występuje również pod nazwą soli gorzkiej lub angielskiej.

Sól epsom jest od dawna stosowanym środkiem w oczyszczaniu organizmu, który początkowo pozyskiwano przez odparowanie wód mineralnych ze źródeł znajdujących się w pobliżu angielskiego miasta Epsom.

Czym jest sól epsom?

Sól epsom (czyli siarczan magnezu MgSO4) swoim wyglądem zupełnie przypomina znanym wszystkim sól kuchenną. Jest naturalnym środkiem stosowanym w kosmetyce i przy wielu dolegliwościach zdrowotnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten czysty związek chemiczny jest znacznie bardziej pożądany ze względu na swoje zdrowotne właściwości niż zwykła sól kuchenna. Zawdzięcza to głównie dwóm ważnym pierwiastkom, które zawiera – związkom siarki (12,9%) i magnezu (9,7%). Jest bezzapachowy i ma pH obojętne dla skóry. W przeciwieństwie do innych rodzajów soli epsom ma w zasadzie same zalety:

  • poprawia stan skóry i leczy jej schorzenia,
  • łagodzi stres i jego skutki,
  • pomaga zapobiegać zakrzepom krwi i stwardnieniu tętnic,
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy,
  • łagodzi zaparcia.

Sól epsom a oczyszczanie organizmu

Sól epsom jest jednym z najtańszych, dostępnych bez recepty środków, które z powodzeniem można stosować do oczyszczania organizmu. Nie tylko odtruwa, ale także działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Do przeczyszczania jelit wykorzystuje się płukanki, które po kilku lub kilkunastu godzinach od zastosowania wykazują właśnie taki efekt. Wystarczy jedną łyżkę gorzkiej soli wymieszać z około szklanką letniej wody i wypić przygotowany roztwór. W celu profilaktyki preparaty z solą można stosować zamiennie z herbatami o podobnym działaniu. Aby dodatkowo spotęgować efekt i wspomóc działanie lecznicze, dobrze jest sporządzić roztwór z 800 ml wody i 4 łyżek soli i podzielić go na porcje, które należy pić o: 6.00, 18.00 i 20.00. Tego typu kuracji nie powinno się stosować codziennie. Przez zawartość siarczanów substancja wykazuje działanie oczyszczające, dzięki czemu pozwala na skuteczne pozbycie się z organizmu zalegających w nim toksyn.

Czy sól jest zdrowa? Więcej informacji o zwykłej soli znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy sól jest zdrowa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sól epsom – właściwości

Właściwości soli epsom wykraczają poza działanie przeczyszczające, a zawarte w niej substancje powodują, że ma znacznie szersze zastosowanie w medycynie. Wystarczy nadmienić, że tylko zawarty w niej magnez wpływa na ponad 300 różnych enzymów, z których część ma kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Dodatkowo pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną oraz redukuje napięcie i efekty oddziaływania stresu. Sól epsom wzmacnia funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału oraz chorób związanych z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że posiada ona właściwości przeciwbólowe, pomaga zlikwidować stany zapalne, skurcze mięśni i dolegliwości w obrębie stawów. Znane jest jej wykorzystanie przy nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z menstruacją.

Sól epsom – zastosowanie w kosmetyce

Sól epsom znalazła też zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej można ją znaleźć w kremach, maściach i środkach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, zwłaszcza jeśli są osłabione i mają tendencję do łamania się i wypadania. Wzmacnia też osłabione, kruszące i rozdwajające się paznokcie. Wykorzystywana jest do likwidacji dokuczliwych zaskórników, przez co często stanowi dodatek do peelingów twarzy i całego ciała. Jej dodatkowa zaleta polega na redukowaniu nieprzyjemnego zapachu stóp.

Dla każdego zalecane są kąpiele w tzw. solance, o których dobroczynnych efektach przekonało się już wiele osób. Dodana do wody sól wspomaga redukcję obrzęków np. nóg, które są efektem stojącej pracy lub niewygodnego obuwia (zwłaszcza na wysokim obcasie). Ponadto ich główną zaletą jest moc odprężająca i relaksująca cały organizm, zwłaszcza napięcie mięśniowe, które może być efektem stresu lub fizycznego zmęczenia.

Sól epsom na odchudzanie

Według niektórych teorii jedną z przyczyn przybierania na wadze jest nadmiar toksyn w organizmie, sól epsom wykorzystywana jest również w kuracjach odchudzających, przez wzgląd na swoje działanie oczyszczające z toksyn, które są wynikiem działania magnezu i siarki. Częścią kuracji detoksykującej może być wspomniana już kąpiel z dodatkiem gorzkiej soli. Na początek wystarczy dodać do wcześniej przygotowanej wody tylko jedną łyżkę i stopniowo zwiększać ilość, aż do około dwóch filiżanek związku. Kąpiel można wzbogacić niewielką ilością sody oczyszczonej i np. octu jabłkowego, które również wspomagają odchudzanie. Najlepiej jeśli tego typu namaczania stosuje się od 3 do 4 razy w tygodniu, z tym że zawsze po wyjściu z łazienki należy pamiętać, aby uzupełnić płyny (najlepiej sprawdza się wtedy woda mineralna).

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 06.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej