Sól czosnkowa (przyprawa) - właściwości, skład i zastosowanie
Francesco Carta fotografo/getty images
Sól czosnkowa to klasyczne połączenie słonego tradycyjnego smaku soli kuchennej ze specyficzną pikantnością czosnku granulowanego. Dzięki takiemu połączeniu potrawy zyskują dodatkowe walory aromatyczne, smakowe i zdrowotne.
Sól czosnkowa – właściwości
Sól dostarcza nam dwóch bardzo ważnych makroelementów – sodu i chloru. Sód warunkuje przepływ sygnałów między neuronami. Umożliwia również rozluźnianie włókien nerwowych, m.in. w sercu. W połączeniu z chlorem dba o odpowiedni poziom równowagi wodnej.
Czosnek pospolity z kolei to roślina zaliczana do rodziny amarylkowatych. Czosnek uważany jest również za naturalny antybiotyk o szerokim spektrum działania. Najwięcej wartości znajdziemy w surowym czosnku.
Proces suszenia i proszkowania czosnku pozbawia go dużych ilości witaminy C oraz sporej ilości związków lotnych. W sproszkowanym czosnku znajdziemy jednak dużo witaminy B6, a także pokaźne ilości fosforu, potasu, witaminy B2, cynku, żelaza i magnezu. Granulowany czosnek jest źródłem niezbędnych aminokwasów. Suszony czosnek zachowuje umiarkowane właściwości przeciwzapalne i wspomagające odporność organizmu i ma pozytywny wpływ na sercu i układ krążenia.
Sól czosnkowa- skład
Standardowa sól czosnkowa jest mieszaniną trzech substancji: soli kuchennej, wysuszonego i sproszkowanego czosnku oraz substancji antyzbrylającej (żelazocyjanku sodu lub potasu (E535 lub E536). Dodatek ten dodawany jest także do czystej soli. W niskich dawkach nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Sól czosnkowa - zastosowanie
Sól czosnkowa to przyprawa o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Potrawy przyprawiane czosnkową solą zyskają na smaku i aromacie. Stają się bardziej wyraziste i intensywne.
Sól czosnkową można używać w trakcie gotowania lub stosować jako posypkę na już przygotowane potrawy. Doskonale pasuje do wszystkich mięs, sosów i zup. Bardzo dobrze komponuje się ze wszystkimi warzywami. Sól czosnkowa świetnie sprawdzi się jako dodatek do masła.
Zobacz film: Dlaczego warto jeść czosnek?
źródło: 36.6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 18.06.2020,
Opublikowano: 18.06.2020 r.
Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?