Smog – przyczyny, definicja, pomiary poziomu smogu

Fot.: Myst / stock.adobe.com

Pojęcie smogu obejmuje zanieczyszczenie, znaczną wilgotność powietrza przy jednoczesnym braku wiatru. Jednak aktualnie w Polsce smog definiuje się po prostu jako znacznego stopnia zanieczyszczenie powietrza.

Określenie smog bierze się z dwóch słów z języka angielskiego, a mianowicie dym „smoke” i mgła „fog”. Smog to określenie na współwystępowanie znacznego zanieczyszczenia powietrza przy znacznej wilgotności i braku wiatru. Dziś smogiem określa się przede wszystkim wysokie zanieczyszczenie powietrza. Specjalne aparaty pozwalają na pomiar stężenia smogu.

Co to jest smog?

Słowo smog powstało na początku XX w. w Wielkiej Brytanii. Jednak już w 1285 r. w Londynie powstała specjalna komisja, która podjęła decyzję, by zakazać w piecach palenia węglem. W 1952 r. miało miejsce zjawisko wielkiego smogu londyńskiego, kiedy to zmarło około 4000 osób w ciągu 4 dni i nawet 12 000 w kolejnych dniach. Przyczyną było znaczne zanieczyszczenie powietrza. Smog w dzisiejszych czasach to określenie na znaczne zanieczyszczenie powietrza, które wynika z zawartych w powietrzu pyłów, czyli drobnych cząsteczek będących nośnikami substancji szkodliwych. Ponadto na zanieczyszczenie składają się gazy szkodliwe dla zdrowia.

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

  • smog londyński – przeważają pył i tlenki siarki; na ogół spotykany jest w Polsce;
  • smog Los Angeles – przeważają tlenek azotu i lotne związki organiczne.

Im mniejsze cząsteczki pyłu, tym bardziej niebezpieczne są dla człowieka. Dlatego też pyły dzieli się na nieprzekraczające 10 mikrometrów, które przenikają do oskrzeli, oraz nieprzekraczające 2,5 mikrometra. One przenikają dalej, do płuc. Najniebezpieczniejsze są pyły 0,1 mikrometra, które wnikają nawet bezpośrednio do krążenia.

Zobacz film i dowiedz czy smog jest dla ciebie szczególnie niebezpieczny

Zobacz film: Smog - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni? Źródło: 36,6.

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Smog przede wszystkim upośledza funkcje obronne układu oddechowego. W związku z tym zwiększa się podatność na infekcje, dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej i zwiększenia obciążenia mięśnia sercowego ze względu na wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej w wyniku niedotlenienia. Długotrwała ekspozycja na lotne zanieczyszczenia sprzyja zapaleniu błony śluzowej układu oddechowego. Poza zwiększoną podatnością dróg oddechowych na infekcje pod wpływem smogu i osłabieniem barier ochronnych układu oddechowego dochodzi do zwiększenia podatności na alergie. Obkurczające się pod wpływem zanieczyszczenia powietrza oskrzela są przyczyną gorszej wentylacji organizmu.

Jeśli człowiek cierpi już z powodu chorób układu oddechowego, ekspozycja na smog skutkuje pogorszeniem się stanu zdrowia, wydłużeniem czasu rekonwalescencji.

Jak wybrać maseczkę antysmogową? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jak wybrać maskę antysmogową? Źródło: 36,6.

Reakcja organizmu na smog

Początkowo układ oddechowy stara się bronić przed działaniem smogu. Pierwszą reakcją obronną jest kaszel. Pod wpływem drażniącego działania smogu dochodzi do zwiększenia produkcji śluzu w układzie oskrzelowym. Tworzy się niestety błędne koło. Z jednej strony te mechanizmy obronne mają na celu oczyścić drzewo oddechowe, z drugiej jednak związki zawarte w pyle rozpuszczają się w śluzie, w związku z tym bardziej oddziałują na błonę śluzową układu oddechowego, uszkadzając aparat rzęskowy odpowiedzialny za oczyszczanie drzewa oskrzelowego. Wynikiem tego jest upośledzenie powyższych mechanizmów obronnych. Dodatkowo oskrzela obkurczają się pod wpływem działania szkodliwych składników powietrza.

Alarm smogowy

Ogromny problem ze smogiem odnotowuje się na Śląsku i w Krakowie. Dlatego też podejmuje się liczne działania antysmogowe, by polepszyć sytuację. Zaleca się korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast jazdy samochodem, zakazuje się palenia śmieci w piecach. Montaż filtrów w kominach i wiele innych działań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprawiają jakość powietrza. Ważna więc jest edukacja społeczeństwa.

Osoby dbające o zdrowie kupują do domów czujniki pozwalające na pomiar stopnia zanieczyszczenia powietrza. Dostępne są na rynku specjalne oczyszczacze powietrza. Przy znacznym poziomie smogu można również zaopatrzyć się w specjalne maseczki antysmogowe.

Dlaczego smog jest niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Co to jest smog? Źródło: 36,6.

Opublikowano: 18.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej