Skręcenie – co to jest, pierwsza pomoc, jak postępować?

Fot: KittisakJirasittichai / gettyimages.com

Skręcenie to skutek urazu, który wywołuje w stawie ruch wykraczający poza normalny, fizjologiczny zakres. Jest to przyczyną naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadeł lub torebki stawowej. Pierwsza pomoc przy skręceniu powinna obejmować schłodzenie, uniesienie i odciążenie stawu.

Skręcenie to częsty uraz związany z pracą lub sportem. Jednak codzienne czynności, szczególnie w okresie zimowym, też bywają przyczyną wielu tego typu uszkodzeń. Najczęstszą postacią skręcenia jest naciągnięcie łącznotkankowych, włóknistych struktur stawu – więzadeł lub torebki stawowej. Postacie cięższe – z przerwaniem ich ciągłości – mogą wymagać długiego unieruchomienia lub leczenia operacyjnego.

Budowa stawu

Każdy staw to ruchome połączenie dwóch lub więcej kości. Ich powierzchnie stykają się ze sobą, a dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu możliwe jest ich poruszanie się względem siebie. Pozwala to na przykład na zginanie i prostowanie kończyny, ruchy palców albo poruszanie głową. Właściwy poślizg kości uzyskuje się za sprawą gładkich chrząstek stawowych i mazi, która zmniejsza tarcie powierzchni względem siebie. Staw jest w całości otoczony łącznotkankową torebką, która zamyka szczelnie jego przestrzeń, nie pozwala na wnikanie tam innych tkanek i zapobiega wypływaniu mazi. Dodatkowo, wraz z więzadłami (mocnymi pasmami włóknistej tkanki łącznej), uniemożliwia powierzchniom stawowym oddalenie się od siebie.

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.

Skręcenie – mechanizm powstania i klasyfikacja

Skręcenie to efekt urazu mechanicznego, wynikającego z wykonania w stawie niefizjologicznego (przekraczającego normalny zakres) ruchu. Powoduje to chwilowe, często bardzo silne rozciągnięcie torebki lub więzadeł stawu. W zależności od stopnia ich uszkodzenia skręcenia klasyfikuje się w praktyce klinicznej następująco:

  • I stopnia naciągnięcie,
  • II stopnia – naderwanie torebki lub więzadeł,
  • IV stopnia – skręcenie z towarzyszącym oderwaniem fragmentu kostnego, do którego przymocowane było więzadło.

Złamania charakterystyczne dla IV stopnia skręcenia to tzw. urazy awulsyjne, czyli powstałe w mechanizmie pociągania. Typowym przykładem jest np. złamanie kostki bocznej przy skręceniu stawu skokowego. Stopa skręca się podeszwowo i do wewnątrz, a przymocowane do niej więzadła pociągają za miejsce swojego drugiego przyczepu. Jest nim – stanowiący kostkę boczną – końcowy odcinek kości strzałkowej, który ulega odłamaniu.

Skręcenie – objawy

Podstawowym objawem skręcenia jest intensywny ból, pojawiający się w chwili urazu. Słabnie on stopniowo, ale może się chwilowo nasilać albo przybrać pulsujący, tętniący charakter.

Wokół stawu szybko pojawia się obrzęk. W przypadku skręcenia II–IV stopnia występuje również krwiak, który przez kilka kolejnych dni rozlewa się w okolicznej tkance podskórnej i stopniowo zmienia zabarwienie.

Jakakolwiek próba obciążania stawu lub wykonywania w nim ruchu jest bolesna. Chory może również mieć wrażenie, że staw jest zablokowany i niektórych ruchów nie da się wykonać.

Pierwsza pomoc przy skręceniu

Pierwsza pomoc przy skręceniu powinna być udzielona niezwłocznie. Pozwala to na ograniczenie zmian związanych z urazem, skrócenie rehabilitacji i czasu powrotu do pełnej sprawności oraz znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W przypadku skręcenia pierwszym odruchem poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy powinno być odciążenie uszkodzonego stawu. „Bohaterskie” zachowania, typu „boli mnie, ale dogram do końca ten mecz, później będę się leczył” albo „nie mogę iść na zwolnienie, zostanę w pracy do końca zmiany”, mogą spowodować pogłębienie się urazu i znaczne wydłużenie okresu leczenia.

Kończyna ze skręconym stawem powinna być uniesiona. Okolicę stawu od pierwszej chwili schładza się intensywnie workiem z lodem. Zastępczo można zastosować wilgotny, wysychający okład, który nie powinien być w żadnym wypadku owijany w folię.

Pierwsza pomoc przy skręceniu musi też obejmować unieruchomienie stawu, szczególnie w przypadku podejrzenia naderwania czy zerwania więzadeł lub torebki stawowej albo złamania kości. Zapobiega się w ten sposób powiększaniu uszkodzenia oraz przemieszczeniom.

W przypadkach skręcenia pierwsza pomoc ma na celu zmniejszenie dolegliwości oraz ograniczenie szkód spowodowanych przez uraz. Uniesienie wraz z unieruchomieniem i schładzaniem mają bardzo duże znaczenie w ograniczaniu wielkości obrzęku (nie tylko powłok, ale też tkanek miękkich wchodzących w skład stawu). Pomagają również zmniejszyć intensywność i czas trwania krwawienia z rozerwanych przy skręceniu naczyń krwionośnych. Dzięki temu chory szybciej wraca do zdrowia i mniej cierpi.

Leczenie skręcenia

Skręcenie stawu to uraz, przy którym ostatecznego określenia zakresu uszkodzeń i wyboru metody leczenia musi dokonać lekarz. Może on wykorzystać do diagnostyki klasyczne zdjęcia rentgenowskie (RTG) oraz ultrasonografię (USG) i tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (CT, NMR). Aby określić zakres rozdarcia torebki lub stopień zniszczenia więzadeł wewnątrzstawowych (np. więzadeł krzyżowych kolana), wykonuje się również artroskopię (wziernikowanie stawu).

Leczenie obejmuje metody stosowane w pierwszej pomocy przy skręceniach oraz unieruchomienie stawu na longecie gipsowej lub – w razie potrzeby – w stabilizatorze. Jeśli skręceniu towarzyszyło zerwanie więzadeł, niezbędne może być wykonanie zabiegu operacyjnego, w trakcie którego zostaną one zszyte lub odtworzone za pomocą materiałów syntetycznych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 25.04.2018,
Opublikowano: 25.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej