Por - jakie cenne dla nas substancje zawiera?
Por należy do tej samej grupy warzyw co, cebula i czosnek. Jest bogaty w kemferol. Związek ten zaliczany jest do przeciwutleniaczy. Chronią one przed rozwojem stanu zapalnego w organizmie, mogą też zapobiegać cukrzycy.
Przeciwutleniacze niszczą tzw. wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania zmian nowotworowych w organizmie. Zdaniem badaczy dieta, w której nie brakuje porów, ale i czosnku, szczypiorku czy cebuli zmniejsza ryzyko rozwoju rak prostaty, żołądka czy przełyku.
Dodatkowo por jest dobrym źródłem luteiny oraz zeaksantyny, które wspierają nasze oczy. Dzięki tym substancjom możemy uniknąć zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.
Dlaczego pory powinny jeść osoby po 50. roku życia?
Warzywo do swojego menu powinny wprowadzić przede wszystkim osoby, które skończyły 50 lat. W tym wieku zmienia się struktura kości i może rozwinąć się osteoporoza (schorzenie znacznie częściej dotyka kobiety). Obecna w porze witamina K, która jest niezbędna dla zdrowych kości, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.
Na tym jednak prozdrowotne właściwości pora się nie kończą. Warzywo zawiera też witaminę C oraz te z grupy B, a także mangan, miedź i żelazo. Dostarcza także błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę układu pokarmowego oraz pomaga obniżyć poziomo tzw. złego cholesterolu, tym samym chroni przed chorobami układu krążenia.
Zobacz wideo: Które warzywa są najzdrowsze, a których lepiej unikać?
Źródło: fakt.pl