Skąpe miesiączki – jakie mogą być przyczyny hypomenorrhoea?

Fot: RyanKing999 / gettyimages.com

Skąpe miesiączki spowodowane mogą być przez wygasanie czynności jajników czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Odpowiadać za nie mogą zmiany zapalne błony śluzowej macicy, torbiele jajników czy hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny we krwi.

Skąpe miesiączki stwierdza się wówczas, gdy krwawienie menstruacyjne trwa 1–2 dni, a ilość utraconej krwi wynosi mniej niż 30 ml. Przypominają raczej plamienie, a kobieta w ciągu dnia nie potrzebuje więcej niż 2 podpasek. Specjaliści wymieniają rozmaite przyczyny skąpego okresu. Za niewielki odsetek przypadków odpowiadać może po prostu fizjologia, najczęściej jednak ich podłożem są zaburzenia hormonalne.

Czym jest hypomenorrhoea?

Prawidłowe miesiączkowanie, w nomenklaturze medycznej określane jako eumenorrhoea, stwierdza się, gdy krwawienie menstruacyjne występuje co około 21–35 dni i trwa średnio 3–7 dni, a jego obfitość wynosi 30–80 ml. Hypomenorrhoea to zaburzenia miesiączkowania dotyczące zarówno długości, jak i obfitości krwawienia menstruacyjnego, które określa się jako krótkotrwałe i skąpe miesiączki. Mają postać krwistych upławów lub plamień. Taki stan jest niestety niepokojący – świadczy zazwyczaj o trwającej w organizmie chorobie i powinien skłaniać do wizyty u ginekologa.

Czy Twoje miesiączki są regularne?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Skąpe miesiączki – przyczyny hormonalne

Skąpy okres może być spowodowany przez rozmaite czynniki, jednakże najczęściej odpowiadają za niego zaburzenia hormonalne. Badacze zwracają uwagę na niski poziom estrogenów związany z zaburzeniami odżywiania w postaci anoreksji. Zaburzenia hormonalne, manifestujące się zaburzeniami miesiączkowania, wymienia się wśród kryteriów diagnostycznych jadłowstrętu psychicznego. Hormonalną przyczyną skąpego okresu może być zespół policystycznych jajników (z ang. polycystic ovary syndrome, PCOS). Szacuje się, że przypadłość ta dotyka 10–15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Stanowi jedną z częstszych przyczyn niepłodności. Tzw. wielotorbielowatość jajników pojawia się wówczas, gdy jajniki stymulowane są przez zbyt dużą ilość androgenów, czyli męskich hormonów (zwłaszcza DHEA-S lub testosteron), lub nadmiernie uwalniany hormon luteinizujący (LH). Specjaliści wskazują też na rolę hiperinsulinemii (wysokiego poziomu insuliny we krwi).

Skąpe miesiączki a tarczyca i hiperprolaktynemia

Skąpe miesiączki i tarczyca to również częste zestawienie. Na skutek wzmożonego wydzielania hormonów gruczołu tarczycowego (hipertyreozy) dojść może do krótszych krwawień miesiączkowych. Z kolei niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) powoduje zbyt obfite miesiączki, co wiąże się z ryzykiem anemii. W obu przypadkach pojawić się mogą cykle bezowulacyjne. Z tego też względu, rozpoznając przyczynę hypomenorrhoea, warto sprawdzić poziom hormonu tyreotropowego (TSH).

Innym zaburzeniem hormonalnym mogącym prowadzić do skąpych miesiączek jest hiperprolaktynemia (patologia przysadki mózgowej, polegająca na podwyższonym stężeniu prolaktyny we krwi). Stan ten objawia się m.in. zaburzeniem cyklu miesiączkowego w postaci skąpej miesiączki lub jej braku, obniżeniem libido, niepłodnością, mlekotokiem, uderzeniami gorąca, suchością pochwy.

Ile krwi powinna tracić kobieta podczas miesiączki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Ile krwi powinna tracić kobieta podczas miesiączki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skąpe krwawienie – uszkodzenie śluzówki macicy lub torbiele jajników

Skąpe krwawienie, zamiast prawidłowego okresu może wynikać z uszkodzenia błony śluzowej macicy przez uraz mechaniczny, np. zbyt intensywne kontakty seksualne, zabieg ginekologiczny. Towarzyszyć może zespołowi Ashermana, który stanowi konsekwencję nadmiernego wyłyżeczkowania jamy macicy, przez co dochodzi do powstania zrostów częściowo lub całkowicie zamykających światło narządu. Hypomenorrhoea może być spowodowana przez ostry stan zapalny lub gruźlicę narządu rodnego. Skąpa miesiączka i ból brzucha, wzdęcia, częstomocz, zaparcia, mdłości czy wymioty mogą świadczyć o torbielach jajników. Duże zmiany poddawane są terapii hormonalnej lub wycinane.

Skąpe miesiączki – inne przyczyny

Skąpe krwawienia miesiączkowe bywają cechą kobiecej fizjologii. Występować mogą u kobiet trenujących wyczynowo sport (długotrwałe i obciążające treningi) czy o drobnej budowie ciała. Nie budzą niepokoju w populacji młodych dziewcząt, których cykl miesiączkowy nie jest jeszcze regularny. Mogą utrzymywać się nawet do 2 lat od momentu pierwszej miesiączki. Następnie dochodzi do stabilizacji hormonalnej cyklu. Częstą zależnością jest skąpa miesiączka a stres. Zaburzenia miesiączkowania pojawić się mogą jako konsekwencja oddziaływania silnego stresora. Specjaliści wskazują też na coraz mniejsze krwawienia wraz ze zbliżającym się etapem przekwitania, czyli nadchodzącą menopauzą.

Skąpy okres a tabletki antykoncepcyjne, ciąża, poród

Bardzo skąpy okres pojawić się może u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Krwawienia są mniejsze, gdyż w wyniku stymulacji hormonalnej nie następuje jajeczkowanie. Organizm nie odczuwa wówczas potrzeby przygotowywania się do ewentualnego zapłodnienia, a sytuacji jego braku do złuszczenia nabłonka macicy celem rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Literatura przedmiotu donosi o przypadkach występowania u ciężarnych kobiet delikatnego krwawienia w terminie, kiedy przypadłaby u nich miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Zaburzenia miesiączkowania pojawić się mogą też po porodzie. Trwają do czasu powrotu gospodarki hormonalnej do równowagi sprzed ciąży.

Bibliografia:

1. Sieroń D., Opiłka M.N., Ginekologia i położnictwo. Lek last minute, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2017.

2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i Ginekologia. T. 2: Ginekologia, Warszawa, PZWL, 2010.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej