Czy każdą nadwagę można nazwać otyłością? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że nie. O tej pierwszej mowa, gdy w grę wchodzi od około 10 do 20 kilogramów na plusie. Otyłość wiąże się natomiast ze stanem, który przekracza te wartości. Czy zawsze jest ona konsekwencją niepohamowanego spożywania dużych i niezdrowych porcji jedzenia? Jak twierdzi chirurg bariatra - dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, niespecjalnie.
Czy wiesz, że otyłość to choroba? Oczywiście nie każdy jeden przypadek da się wytłumaczyć w ten sposób, niemniej dość często to jest po prostu objaw chorobowy. A dzieje się tak wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia wydzielania greliny, czyli hormonu wytwarzanego w żołądku, odpowiadającego między innymi za problemy ze zwalczaniem otyłości. Jak się leczy takie schorzenie?
Jak leczyć otyłość?
Dietetyk Agata Ziemnicka mówi, że w pierwszej kolejności lekami. Warto jednak wiedzieć, że gdy mowa o otyłości olbrzymiej, specjalista od spraw odżywiania nie jest w stanie nic już pomóc. W takich przypadkach należy od razu udać się do lekarza. A co w sytuacji, gdy farmakologia nie zadziała? Należy wykonać operację, polegającą na wycięciu fragmentu żołądka, gdzie produkuje się grelinę. Jednak jest to możliwe dopiero wtedy, gdy pacjent osiągnie określoną masę ciała.
Jak odróżnić otyłość od nadwagi ?Jeśli z roku na rok przybywa Ci kilogramów i mimo stosowania diety i aktywności fizycznej, waga ani drgnie, wiedź, że możesz borykać się z tym problemem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto udać się do specjalisty.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!