Skąd się bierze otyłość i jak skutecznie z nią walczyć? 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością

Fot: Digital Vision./ gettyimages.com

Szacuje się, że w Polsce z otyłością zmaga się 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet, czyli niemal połowa populacji. Co gorsza, problem z utrzymaniem prawidłowej wagi mają coraz młodsi. Z raportu Instytutu Matki i Dziecka jednoznacznie wynika, że polskie dzieci unikają zajęć sportowych, źle się odżywiają, tym samym tyją najszybciej w Europie i skazują się na poważne problemy ze zdrowiem w dorosłym życiu. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to nic innego, jak nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, które znacząco przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu. Stopień otyłości można wyliczyć za pomocą wskaźnika BMI (Body Mass Index). Jest to stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach, do wzrostu wyrażonego w metrach podniesionego do kwadratu. Prawidłowa waga dorosłego człowieka powinna mieścić się w przedziale 18,5-24,9. Jeżeli wskaźnik sięga od 25,0 do 29,9, wtedy mówi się o nadwadze. Kiedy przekracza 30 - o otyłości.

Skąd się bierze?

W ogromnej większości przypadków chorobę fundujemy sobie sami. Unikanie aktywności fizycznej, dieta uboga w warzywa i owoce, a bogata w wysoko przetworzoną żywność, nadużywanie alkoholu to najprostsza droga do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości. Czasem winę za przybieranie na wadze ponoszą uwarunkowania genetyczne, niska odporność na stres i tzw. zajadanie nerwów i niepowodzeń.

Zobacz film: Otyłość to choroba. Skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Może się jednak zdarzyć, że otyłość to tylko objaw zupełnie innego schorzenia. Duże problemy z wagą dotyczą przede wszystkim osób z niektórymi nowotworami, niedoczynnością tarczycy, zespołem Cushinga czy przyjmujących leki, np.: na bazie progesteronu, estrogenu, fenotiazyny czy środków uspokajających.

Choroby z otyłości

Trzeba sobie zdawać sprawę, że ponad programowe kilogramy nigdy nie pozostają obojętne na to, jak działa organizm. W pierwszej kolejności pojawia się zmniejszona tolerancja wysiłku. Chorzy bardzo szybko się męczą. Dochodzą do tego problemy z układem kostnym i bóle stawów. Ale to nie koniec problemów. Nadmierna masa ciała prowadzi do:

  • nadciśnienia tętniczego;
  • bezdechu sennego;
  • chorób serca;
  • kamicy żółciowej;
  • problemów z cholesterolem;
  • zaburzeń hormonalnych.

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości? Źródło: Klinika urody.

Otyłość – to się leczy

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest redukcja masy ciała. Konieczna jest zmiana diety. Wyeliminowanie z niej cukrów prostych i tłuszczów, a zastąpienie ich produktami bogatymi w pełnowartościowe białko, błonnik oraz witaminy. Paradoksalnie bardzo często zdarza się, że osoby z otyłością, ze względu na źle opracowaną i ubogą dietę, mają poważne niedobory witamin i związków odżywczych. W menu takich osób powinny zacząć dominować warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna oraz chude mięso.

Jednak sama dieta to za mało. Bardzo ważnym elementem walki z otyłością jest aktywność fizyczna. Chorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że forma ruchu musi być dobrana do ich indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim możliwości. Przy dużej otyłości – aby jeszcze bardziej nie obciążać stawów – najlepszym rozwiązaniem będą rower albo basem. U części chorych wykonuje się zabieg zmniejszenia żołądka.

Zobacz film: Nadwaga a otyłość. Źródło: Bez skazy.

Data aktualizacji: 24.10.2019,
Opublikowano: 16.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej