Skąd się bierze choroba afektywna dwubiegunowa? Objawy ChAD

Fot: Pixabay / pixabay.com

Choroba afektywna dwubiegunowa cechuje się pojawianiem się naprzemiennych stanów emocjonalnych. Z jednej strony osoba dotknięta nią czuje przygnębienie, a z drugiej euforię. Przyczyną tego zaburzenia jest głównie zaburzenie w występowaniu neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Z roku na rok choroba afektywna dwubiegunowa dotyka coraz większej liczby ludzi. Szacuje się, że w całej Polsce na to schorzenie cierpi około 360 tys. osób.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się występowaniem naprzemiennych, odmiennych nastrojów. Na pierwszym "biegunie" pojawiają się epizody tzw. hipomanii, czyli podwyższonego nastroju wraz z nadmierną energią i aktywnością. Manią określa się nienaturalnie wzmożony nastrój, który jest zadziwiający dla otoczenia i nie zdarza się u zdrowych osób. Drugi "biegun" to depresja, w której nastrój osoby chorej jest znacznie obniżony, a energia i aktywność wyraźnie spadają nawet do postaci apatii. ChAD jest chorobą o niejednorodnym obrazie klinicznym. Postać zaburzenia i częstość występowania odmiennych epizodów jest indywidualna dla każdego chorującego. Jest to zaburzenie, które było opisywane już w starożytności. Podejrzewa się, że wiele sławnych osób na nie cierpiało, m.in. Ludwik van Beethoven, Kurt Cobain, Jean-Claude Van Damme czy Ernest Hemingway. Do niedawna choroba afektywna dwubiegunowa nazywana była psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią. Aktualnie jednak odchodzi się od takiego nazewnictwa.

Jak dobrać terapię do problemów? Zobaczcie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

W chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawia się depresja, czyli stan, w którym chory ma bardzo obniżony nastrój i wyraźne spowolnienie myślenia. Można zaobserwować, że osoba cierpiąca na to schorzenie staje się mniej aktywna. Potrafi przeleżeć cały dzień w łóżku i będzie się czuć zmęczona. Właściwie nie odczuwa pozytywnych emocji. Dominują u niej smutek, przygnębienie i rozżalenie oraz trudniej jej się myśli. Po zadaniu pytania potrzebuje więcej czasu na odpowiedź. W ostrzejszych przypadkach choroby zdarza się, że osoba słabo reaguje na pytania od innych osób, a jeśli w chodzi w jakieś interakcje, to przychodzi jej to z dużym trudem. U pacjentów często pojawiają się również myśli samobójcze.

Mania jest przeciwnym stanem do depresji. Osoba nią dotknięta staje się ożywiona oraz podwyższa się jej nastrój. Jej myślenie przyspiesza, dochodząc nawet do tzw. gonitwy myśli, co doprowadza do rozkojarzenia. Osoba zachowuje się chaotycznie i nieskładnie. Zaczyna zajmować się wieloma rzeczami naraz, często nie kończąc ich. Pojawia się u niej odczucie wielkości, czyli wydaje jej się, że ma nadludzkie zdolności i może wiele zdziałać. Z tego powodu ludzie w fazie manii podejmują zachowania ryzykowne (uprawiają hazard, pożyczają pieniądze, zadłużają się). U niektórych osób pojawiają się słabsze stany manii, tzw. hipomania. W tym przypadku nie występują tak chaotyczne działania typowe dla manii. Osoba sprawia wrażenie tryskającej energią. U niektórych pacjentów, zwłaszcza długo chorujących epizod maniakalny może nastąpić wspólnie z objawami psychotycznymi. Oznacza to, że u chorego pojawiają się myśli urojeniowe, niezwiązane z rzeczywistością. Na przykład choremu wydaje się, że ma kontakt z istotami pozaziemskimi. Często zdarzają się również urojenia prześladowcze, które są szczególnie trudne dla rodziny chorego.

U niektórych osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową depresja i mania współwystępują. Określa się je wtedy jako epizody mieszane. Stan ten najczęściej charakteryzuje się nadmiarem energii, gonitwą myśli, a jednocześnie tendencjami samobójczymi.

Przyczyny zachorowania na depresję afektywną dwubiegunową

Aktualnie lekarze oraz naukowcy nie potrafią ustalić jednoznacznie przyczyn zachorowań na chorobę afektywną dwubiegunową. Przede wszystkim uważa się, że podstawowym czynnikiem zachorowań jest genetyka. Około połowa osób chorujących na ChAD ma w rodzinie kogoś cierpiącego na zaburzenia afektywne. Duże znaczenie w powstawaniu choroby najprawdopodobniej ma neuroprzekaźnictwo w ośrodkowym układzie nerwowym. Możliwe, że ChAD powstaje w związku z nadmiarem lub niedoborem jednego z trzech neuroprzekaźników (noradrenalina, serotonina lub dopamina). Są one odpowiedzialne za transport impulsów nerwowych w mózgu. Samopoczucie człowieka, czyli nastrój, energia, czy zdolność do odczuwania przyjemności są regulowane przez te trzy substancje chemiczne. Kolejną możliwością jest stan nierównowagi pomiędzy powyższymi neuroprzekaźnikami lub zbyt duża wrażliwość komórek nerwowych wychwytujących te substancje. Pojawienie się choroby może też mieć przyczynę w wadach rozwoju płodu lub być efektem urazów lub mikrourazów mózgu. Istnieje też teoria, która mówi, że czynniki środowiskowe mogą mięć duży wpływ na pojawienie się choroby. Zwłaszcza długotrwały stres, nieodpowiednia ilość snu oraz brak organizacji rytmu dobowego. Podejrzewa się, że korzystanie z substancji psychoaktywnych również może uaktywniać chorobę.

Zobaczcie, jaką chorobą jest depresja:

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

zdzislaw 29.10.2018r.

Dlaczego w przyczynach nie ma nic o myslach czlowieka, czy to nie ma wplywu na czlowieka?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej