Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Fot: SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w ludzkim organizmie. Łączy kość udową z panewką, na którą składają się trzy kości miednicy.  Staw pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała, a także zapewnia dużą ruchomość i swobodne poruszanie się. 

Ból biodra - przyczyny

Ból w biodrze może się pojawić z wielu powodów. W ogromnej większości przypadków jest spowodowany przeciążeniem. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy niewłaściwa rozgrzewka mogą sprawić, że w biodrze i pachwinie pojawi się ból. Warto zaznaczyć, że dolegliwość związana z aktywnością fizyczną powinna ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni.

Ból w biodrze, który nie ma związku z uprawianiem sportu może świadczyć o zwyrodnieniu stawu. Uszkodzenie chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego sprawia, że staw staje się sztywny, co mocno utrudnia normalne poruszanie. Bardzo często ból promieniuje do pośladków, pachwin, kolan i kości krzyżowej.

Przyczyną bólu biodra może być tzw. zespół podrażnionego stawu biodrowego. Osobom z tym schorzeniem dokucza nie tylko ból w biodrze, ale także w pachwinie. Na szczęście schorzenie nie jest groźne i dolegliwość powinna ustąpić samoistnie po odpoczynku.

Ból biodra może być także wynikiem urazu. Jeśli doszło do zwichnięcia stawu biodrowego, złamania kości udowej lub zwichnięciu kości miednicy boleć będzie także biodro. Poza bólem pojawią się obrzęki, krwiaki i przeszywający ból w okolicach biodra.

Rwący i pulsujący ból, który promieniuje do pośladka może świadczyć o rwie kulszowej. Bardzo często osoby z tym schorzeniem skarżą się na drętwienie nóg, pogorszenie czucia i osłabienie mięśni. Zdarza się, że mają problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Ból w biodrze może wywołać także jałowa martwica kości. Schorzenie spowodowane jest zablokowaniem przepływu krwi do głowy kości udowej. Choroba najczęściej pojawia się u osób, które przyjmują sterydy, leki stosuje się m.in. w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które nadużywają alkoholu, miały w przeszłości zwichniętą lub złamaną kość udową, lub przechodzą chemio- lub radioterapię.

Czym jest endoproteza stawu biodrowego i na czym polega? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym jest endoproteza stawu biodrowego i na czym polega? Źródło: 36,6

Ból biodra - jak leczyć?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od tego, co ból wywołało. Jeśli dolegliwość spowodowany jest przeciążeniem po zbyt intensywnym treningu wystarczy odpoczynek. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić rehabilitację.

W sytuacji, gdy mimo odpoczynku ból nie mija konieczna jest konsultacja z lekarze i wykonanie badań obrazowych.

W łagodzeniu bólu stosuje się także leki (także maści) przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przy dużych zmianach, zwłaszcza tych spowodowanych zwyrodnieniem konieczne może być przeprowadzenie operacji. 

Data aktualizacji: 02.09.2023,
Opublikowano: 02.09.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej