Sinice znowu pojawiły się w Bałtyku. Jak się przed nim bronić?

Fot: Prasit photo / gettyimages.com

Mimo że mamy środek lata i piękną pogodę, to osoby, które odpoczywają nad polskim morzem muszą zapomnieć o kąpielach. Dlaczego? Wszystko przez sinice, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Sinice to bakterie, które powszechnie występują w środowisku. Niektóre z nich mogą wytwarzać toksyczne substancje, a kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. To właśnie z ich powodu Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu kilkunastu kąpielisk.

Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpieliskach Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot-Kamienny Potok-Kolibka, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot-Łazienki Południowe, Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa, Sopot-32A-33, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Orle, Rewa od strony Zatoki Gdańskiej, Krynica Morska-Bulwar Słoneczny 1, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Korczaka", Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 2, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Port".

Zobacz także: Co to są sinice? Jakie objawy występują po kontakcie z nimi? Jak wygląda zakwit sinic?

Sinice - skąd się biorą w wodzie?

Sinice pojawiają się nie tylko w morzu, ale także jeziorach. Mimo że w Bałtyku występują przez cały rok, to latem przysparzają najwięcej problemów. Dlaczego? Wysoka temperatura, brak fal, dostęp do azotanów i fosforanów sprawiają, że dochodzi do masowego rozwoju tych bakterii. Co gorsza, słabe zasolenie Bałtyku sprzyja rozwojowi toksycznych gatunków sinic - Nodularia spumignea.

O obecności sinic w wodzie powinien poinformować Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak nie na wszystkich kąpieliskach, w których pojawiły się sinice umieszczana jest czerwona flaga zakazująca kąpieli. Najczęściej pojawiają się one na tych plażach, z których korzysta najwięcej ludzi. Dlatego osoby, które uczęszczają ma mniej popularne kąpieliska przed wejściem do morza czy jeziora powinny dokładnie przyjrzeć się wodzie. O obecności sinic może świadczyć zmiana zabarwienia wody. Sinice sprawiają, że staje się ona zielona, niebiesko-zielona lub szara. Bardzo często ma także nieprzyjemny zapach, a na jej powierzchni może się unosić piana lub gęsty kożuch.

Zobacz film: Uprawiasz sporty wodne? Nie lekceważ ostrzeżeń o sinicach, bo mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu

Zobacz film: Uprawiasz sporty wodne? Nie lekceważ ostrzeżeń o sinicach, bo mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu Źródło: TVN 24

Dlaczego kontakt z sinicami jest niebezpieczny?

Kontakt z wodą, w której kwitną sinice wywołuje przede wszystkim zmiany skórne. Po zetknięciu się z bakteriami na ciele mogą się pojawić wysypka (pęcherze lub zmiany grudkowe), pokrzywka, swędzenie skóry, rumień. Toksyczne związki wydzielane przez sinice mogą także doprowadzić do zapalenia spojówek lub błon śluzowych.

Równie niebezpieczne może być wypicie skażonej wody. Wniknięcie toksyn do organizmu może wywołać gorączkę, dreszcze, wymioty, biegunkę, silne bóle brzucha, zawroty głowy, bóle mięśni. W niektórych przypadkach toksyny prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc.

W skrajnych przypadkach toksyny prowadzą do uszkodzenia wątroby lub nerek, zaburzeń w pracy układu krążenia oraz mózgu.

Jak się chronić przed sinicami?

Niestety nie ma swoistego leczenia w przypadku zatrucia toksynami wydzielanymi przez sinice. Podstawą jest unikanie ekspozycji na skażoną wodę. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych kąpielisk. Jeśli na plaży powiewa czerwona flaga, wejście do wody jest zabronione.

W przypadku zatrucia zaleca się leczenie objawowe oraz przyspieszenie eliminacji toksyn z organizmu poprzez nawadnianie. Specjaliści uważają, że z uwagi na nieprzewidywalny stopień nasilenia zatrucia, w przypadku dużego narażenia na toksyny i nasilonych objawów wskazana jest obserwacja w warunkach szpitalnych. 

Na szczęście naprawdę ciężkie zatrucia u ludzi wywołane kontaktem z sinicami mają miejsce sporadycznie. W sytuacji, gdy doszło do kąpieli w zakażonej wodzie, trzeba jak najszybciej wziąć prysznic i zmyć ze skóry toksyny. Kostium kąpielowy trzeba uprać.

W przypadku wypicia wody, w której znajdują się toksyny, stosuje się jedynie leczenie objawowe.

Data aktualizacji: 20.07.2020,
Opublikowano: 20.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej