Ser żółty czy wyrób seropodobny? Jak je rozróżnić? Czy jedzenie żółtego sera jest bezpieczne dla zdrowia?

Fot: Tim Macpherson / gettyimages.com

Badania pokazują, że statystyczny Polak zjada ok. 13 kilogramów rocznie. Niestety nie każdy żółty ser, który trafia na nasze stoły faktycznie nim jest. Wielu producentów serwuje nam wyroby seropodobne, które nie tylko pozbawione są wartości odżywczych, ale przede wszystkim bardzo szkodzą. Na co zwrócić uwagę kupując żółty ser i jak wybierać te naprawdę dobrej jakości?

Prawdziwy żółty ser powinien składać się z mleka, bakterii kwasu mlekowego, podpuszczki i odrobiny soli. Czy produkty, które możemy kupić w sklepie też mają taki skład? Niestety nie. Ogromna część żółtych serów w swoim składzie zawiera głównie konserwanty z emulgatorami na czele, które w nadmiarze mogą przyczynić się do problemów z układem pokarmowym.

Jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje po zjedzeniu wyrobu seropodobnego zobaczcie rozmowę Katarzyny Bosackiej z Szymonem Drobniakiem, biologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Zobacz film: Ser żółty - jak zachowuje się w organizmie? Źródło: Co nas truje?

Ser to samo zdrowie?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że żółty ser jest doskonałym źródłem wapnia. Pierwiastka tego potrzebuje przede wszystkim układ kostny. To dzięki niemu kości oraz zęby są mocne i zdrowe. Wapnia potrzebują również mięśnie, w tym serce - sprawia ono, że mięśnie prawidłowo się kurczą i rozkurczają. Dodatkowo odpowiada za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnoelektrolitowej organizmu. Czy ser, który kupujemy w sklepie, też ma takie właściwości? Z tym niestety bywa różnie. Sery kiepskiej jakości czy też wyroby seropodobne poza konserwantami i sztucznymi ulepszaczami smaku, zawierają bardzo dużo soli oraz niezdrowych tłuszczów. To wszystko może się przełożyć na problemy z koncentracją, nauką czy pamięcią. Nadmiar soli znacząco podnosi ciśnienie tętnicze, co może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia czy nawet udaru mózgu. Co gorsza w serach kiepskiej jakości znajdują się także utwardzone tłuszcze roślinne, czyli tzw. tłuszcze trans. Związki te mogą upośledzać funkcję układu nerwowego oraz krwionośnego. Dlaczego lepiej unikać tego rodzaju produktów? Dowiecie się tego z rozmowy Katarzyny Bosackiej z dr. Michałem Mularczykiem, kardiologiem i internistą:

Zobacz film: Do czego może doprowadzić zbyt częste jedzenie produktów seropodobnych? Źródło: Co nas truje?

Wyroby seropodne – co się z nich znajduje

Wyroby seropodne na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak prawdziwy ser. Niestety to tylko pozory. Producenci pseudoserów zastępują naturalne produkty konserwantami. Przede wszystkim  znajdziemy tam różnego rodzaju fosforany oraz azotany, która mogą podrażniać śluzówkę. Osoby, które często jedzą wyroby seropodobne nieświadomie fundują sobie spore kłopoty z układem pokarmowym. Nadmiar żywności ze sztucznymi dodatkami w codziennej diecie to także prosta droga do alergii i problemów skórnych.

Co jeszcze znajduje się w tego rodzaju produktach? Dowiecie się tego z filmu. Katarzyna Bosacka rozmawia w nim z Małgorzatą Sobczyk, dietetyczką:

Zobacz film: Konserwanty w wyrobach seropodobnych - czy są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje?

Czy ser może uzależniać?

Co ciekawe, problemy z układem pokarmowym czy choroby skóry to nie jedyne konsekwencje jedzenia produktów seropodobnych. Mało kto wie, że żółty ser może uzależniać. Jak to możliwe? Podczas trawienia z żółtego sera wyodrębniana jest kazomorfina, która dociera do ośrodkowego układu nerwowego i aktywuje wydzielanie dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności. Związek ten działa bardzo podobnie do opiatów. Czy każdy może się uzależnić od żółtego sera? Tego dowiecie się z rozmowy Katarzyny Bosackiej z Iloną Cichecką, psychodietetykiem: 

Zobacz film: Czy żółty ser może uzależniać? Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 21.02.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej