Sedacja – co to jest? Na czym polega wziewna, a na czym dożylna?

Fot:oneblink-cj / gettyimages.com

Sedacja ma zastosowanie w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń z różnych specjalizacji medycznych, mimo że głównie jest kojarzona z intensywną terapią. Najczęściej stosuje się sedację dożylną lub wziewną.

Sedacja oznacza wprowadzenie pacjenta w pewnego rodzaju błogostan. Jest związana z obniżeniem poziomu lęku, zmniejszeniem poziomu świadomości, a także ograniczeniem zdolności pamięci. W zależności od doświadczenia lekarza, jego umiejętności, wprowadzenie w stan sedacji może być czasami nieprzyjemne. Sedacja może mieć różną głębokość.

Co to jest sedacja?

Sedacja pozwala na wykonanie wielu nieprzyjemnych dla pacjenta procedur medycznych. Jest stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Sedacja może być jedynie formą farmakologicznego uspokojenia pacjenta. Wtedy lekarz nie doprowadza do utraty przytomności pacjenta, a jedynie dąży do spowolnienia jego reakcji i uspokojenia.

Umiarkowana sedacja oznacza, że osoba zasypia, jednak nie na tyle głęboko, by nie dało jej się dobudzić. Sedacja również może być głęboka, kiedy wybudzenie danej osoby podczas działania leków jest niemożliwe. Różnica w głębokości sedacji łączy się również z tym, że podczas łagodnej lub umiarkowanej sedacji człowiek nie wymaga wspomagania oddechu, wszelkie jego odruchy są zachowane. Natomiast w głębokiej sedacji te odruchy są upośledzone, a nawet zniesione, co może prowadzić do zaburzeń oddechu i pacjent wymaga wspomagania funkcji oddechowej.

Sedacja – wskazania

Sedację stosuje się w wielu rodzajach zabiegów zarówno leczniczych, jak i diagnostycznych, które mogłyby być nieprzyjemne. Jakiekolwiek krótkotrwałe procedury, jak nawet nastawienie złamanej kończyny, nie muszą wiązać się ze złymi wspomnieniami dla pacjenta. Lista wskazań do sedacji jest bardzo długa, począwszy od zabiegów chirurgicznych czy ortopedycznych po metody diagnostyczne, jak rezonans magnetyczny, gastroskopia czy kolonoskopia. Wiele procedur można wykonać bez znieczulania, jednak często pacjent nie współpracuje, jest to dla niego ogromny stres i pozostawia złe wspomnienia. Stąd wykonanie sedacji jest ułatwieniem i niesie wiele korzyści zarówno dla jakości wykonywanej procedury, jak i dla samego pacjenta.

Sedacja u dzieci jest bardzo powszechna. Dzieci nie tylko gorzej współpracują, co w konsekwencji wymagałoby użycia siły, np. celem przytrzymania. Tym samym procedura byłaby dla dziecka co najmniej traumatyczna. A nie o to chodzi. Dlatego też wprowadzenie dziecka w stan sedacji powoduje, że słabo pamięta, co się działo, jest spokojne, nie boi się, a wykonywana procedura trwa krótko i powoduje mniej powikłań.

Sedacja może być wykorzystana nawet w przeprowadzaniu zabiegów ambulatoryjnych, kiedy po dwóch godzinach po zabiegu pacjent idzie do domu.

Przeprowadzenie sedacji

Osoba poddawana sedacji powinna być co najmniej 6 godzin wcześniej bez posiłku i co najmniej 2 godziny bez płynów. Sedacja wywoływana jest poprzez zastosowanie środków farmakologicznych. Leki można podać każdą możliwą drogą, jednak dla bezpieczeństwa pacjenta najczęściej wykorzystywana jest sedacja dożylna. Najlepiej bowiem można kontrolować jej głębokość. Przykładami leków stosowanych do wprowadzania człowieka w stan sedacji są midanium i propofol. Najczęściej sedację przeprowadza anestezjolog, który dostosowuje leki i ich dawki do wieku, stanu chorego, a także czasu, jaki jest wymagany do wykonania procedury. Czasami stosowana jest także sedacja wziewna mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Sedacja nie musi odbywać się w warunkach sali operacyjnej, jednak konieczne jest wyposażenie gabinetu w przyrządy umożliwiające natychmiastową interwencję w przypadku wystąpienia zaburzeń oddychania czy zbyt głębokiej sedacji.

Zobacz film i poznaj nowoczesne rodzaje znieczulenia

Zobacz film: Nowoczesne znieczulenie podawane u dentysty. Znieczulenie podawane pod nadzorem komputera. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 15.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej