Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania?

Fot: fotolia.com

Na choroby układu krążenia umiera w Polsce aż 46% osób (źródło). Aby zmniejszyć liczbę zachorowań, warto wykonywać badania diagnostyczne. Jednym z badań oceniających procesy chorobowe zachodzące w sercu jest scyntygrafia serca.

Scyntygrafia to rodzaj obrazowego badania wykonywanego w celu diagnostycznym bądź leczniczym. Polega na wprowadzeniu nieszkodliwego dla zdrowia radioizotopu do organizmu, a następnie, po jego rozpadzie, na zarejestrowaniu obrazu konkretnego narządu przez kamerę gamma. Scyntygrafia serca (scyntygrafia perfuzyjna serca) ocenia ukrwienie mięśnia sercowego. Najczęściej badanie analizuje serce zarówno w spoczynku, jak i wysiłku.

Na czym polega scyntygrafia serca? Przebieg badania

Należy podkreślić, że scyntygrafię perfuzyjną serca można wykonać metodą dwudniową lub jednodniową. Częściej stosowaną metodą jest protokół dwudniowy, jednodniowy natomiast wykonuje się w sytuacjach nagłych.

  • Dwudniowa scyntygrafia serca

Badanie scyntygraficzne serca polega na dożylnym podaniu osobie badanej niewielkiej dawki radioaktywnego izotopu – w przypadku tego narządu jest to Tc-99m. Aby to zrobić, przed badaniem personel medyczny wykonuje wkłucie dożylne. Następnie zostaje podjęta próba wysiłkowa, w trakcie której odbywa się stały pomiar ciśnienia, tętna i badanie elektrokardiograficzne (EKG). Gdy osoba badana osiąga maksymalny wysiłek, w tym momencie podawany jest radioizotop. Po około godzinie następuje obrazowa rejestracja. Wykonywana jest w pozycji leżącej, na wznak i trwa w przybliżeniu 30 minut. Cała próba wysiłkowa trwa około 2 godzin. W 2. dniu scyntygrafii serca radioizotop wprowadzany jest do organizmu już na samym początku badania. Po 1–3 godzinach następuje obrazowa rejestracja, która trwa około 1–4 godzin.

  • Jednodniowa scyntygrafia serca

Scyntygrafia serca w tym przypadku jest podobna w przebiegu do procedury dwudniowej, z pewną różnicą – jest krótsza. Na początku badania personel medyczny podaje poprzez wkłucie dożylne radioizotop. Po 1–3 godzinach wykonywana jest rejestracja obrazu w spoczynku. Następnie, około 4 godzin od podania znacznika, w czasie próby wysiłkowej podawana jest kolejna dawka radioizotopu. Po następnej godzinie od tych czynności wykonywana jest rejestracja obrazowa. Badanie trwa około 5 godzin.

Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy jest to badanie jedno- czy dwudniowe, kolejność wykonywania próby wysiłkowej i spoczynkowej jest dowolna.

Co dzieje się w trakcie badania z izotopem?

Po dożylnym podaniu radioizotop ulega rozpadowi i wraz z krwią przepływa przez tętnice wieńcowe. Następnie jest wychwytywany przez serce. Tam, gdzie znacznik nie został wychwycony bądź jest go mniej niż w innych częściach mięśnia sercowego, występuje niewłaściwy przepływ krwi, wynikający z niekurczącego się mięśnia.

Scyntygrafia serca – wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Scyntygrafię serca wykonuje się w diagnostyce i leczeniu chorób serca u osób:

  • ze zmianami w EKG, które utrudniają wykonanie próby wysiłkowej, lub u osób, u których próba wysiłkowa EKG jest niewystarczająca,
  • po operacjach typu angioplastyka wieńcowa, bypass.

Badanie scyntygraficzne serca nie jest wykonywane u kobiet w ciąży, a także u kobiet w okresie laktacji. Dodatkowo może być przeprowadzone u osób z miarową akcją serca. Warto także podkreślić, że scyntygrafia perfuzyjna serca nie ma skutków ubocznych – badanie jest w pełni bezpieczne dla wszystkich i w każdym wieku.

Badanie scyntygraficzne serca – jak się przygotować?

Aby badanie dało miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed badaniem (ok. 2 dni) należy wykluczyć z menu kawę, herbatę, kakao, surowe owoce i wzdymające potrawy – można przyjmować leki przeciw wzdęciom. Dzień przed badaniem należy zadbać o lekkostrawną kolację. Badanie wykonywane jest na czczo (można pić płyny). Zgodnie z zaleceniami lekarza należy odstawić leki. Podczas badania, po podaniu radioizotopu, należy wypić mleko (lub pełnotłusty jogurt), a także zjeść jajko na twardo lub parę plastrów żółtego sera albo czekoladę (produkty należy mieć ze sobą). Warto także pamiętać o założeniu wygodnego ubrania i obuwia (najlepiej sportowe), a także zdjęciu metalowych przedmiotów.

Wyniki badania

Wyniki scyntygrafii serca to obrazy przedstawiające gromadzenie się znacznika w mięśniu sercowym. Ukazane są dokładnie przekroje ściany mięśnia sercowego lewej komory. Właśnie dzięki nim można ocenić stopień jego ukrwienia. Na podstawie wyników scyntygrafii serca lekarz ocenia, czy wystąpiło upośledzenie ukrwienia, a także w jakim stopniu. Ponadto można dzięki temu stwierdzić, czy upośledzenie zmienia się, tzn. utrzymuje, zmniejsza bądź ustępuje w spoczynku. Dodatkowo wyniki scyntygrafii serca mogą być także przedstawione w postaci „byczego oka”. Przekroje poprzeczne mają kształt koła wypełnionego pierścieniami. Takie przedstawienie wykonuje się w celu dokładniejszej analizy wyników osoby badanej.

Interpretacja wyników możliwa jest tylko dzięki specjaliście, który na jej podstawie może stwierdzić, czy występują uszkodzenia mięśnia sercowego, jakie jest stadium choroby, a także czy badana osoba kwalifikuje się do konkretnego leczenia.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej