Schwannoma, czyli nerwiak osłonkowy – czy może być niebezpieczny?

TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Schwannoma, czyli nerwiak osłonkowy, to jeden z trzech typów nowotworów układu nerwowego. Zmiana ta najczęściej jest określana mianem nerwiaka słuchowego, ponieważ przeważnie atakuje nerw przedsionkowo-ślimakowy, który odpowiada za równowagę i słuch. Najczęściej jest to zmiana łagodna.

Schwannoma jest określana mianem nerwiaka osłonkowego, ponieważ, w przeciwieństwie do nerwiaka zarodkowego i nerwiakowłókniaka, jedynie ona powstaje z tzw. osłonki nerwu. Wszystkie trzy typy nowotworu obwodowego układu nerwowego występują bardzo rzadko i najczęściej mają łagodny charakter.

Zobacz także:

Schwannoma – nerwiak osłonkowy

Schwannoma to łagodna zmiana nowotworowa. Powstaje ona z komórek Schwanna, a więc komórek glejowych obwodowego układu nerwowego. Powstaje z zakończeń, osłonek nerwów czaszkowych i obwodowych. Najczęściej atakuje nerw przedsionkowo-ślimakowy i występuje w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego. Jest to jedna z trzech odmian nerwiaka, a więc nowotworu obwodu układu nerwowego, atakującego elementy składające się na nerwy.

Oprócz nerwiaka osłonkowego występują również:

  • nerwiak zarodkowy – neuroblastoma; zmiana wywodząca się ze zwojów nerwowych, najczęściej diagnozowana u dzieci;
  • nerwiakowłókniak – neurofibroma; powstający z komórek Schwanna osłonek nerwów unerwiających skórę, narządy wewnętrzne, a także składających się na nerwy czaszkowe, diagnozowany przede wszystkim u 20- lub 30-latków.

Schwannoma nerwu przedsionkowo-ślimakowego

Schwannoma od neurofibromy różni się przede wszystkim miejscem, które atakuje zmiana. W przypadku nerwiakowłókniaka może być to właściwie każde zakończenie unerwiające skórę lub któryś z narządów wewnętrznych, natomiast w przypadku nerwiaka osłonkowego celem ataku jest przede wszystkim nerw przedsionkowo-ślimakowy. Z miejscem jego występowania wiąże się także inna nazwa tej zmiany, a więc nerwiak słuchowy. Zaatakowany przez zmianę nerw odpowiada bowiem za utrzymanie równowagi i prawidłowy słuch. To właśnie niewytłumaczalne inaczej zaburzenia w tym obszarze skłaniają do diagnostyki w kierunku nerwiakowłókniakowatości. Samo źródło jest natomiast to samo – są nim komórki Schwanna.

Przyczyny powstawania nerwiaka osłonkowego

Nerwiak osłonkowy, podobnie jak pozostałe typy zmian nowotworowych ośrodkowego układu nerwowego, stanowi dla lekarzy zagadkę. Do tej pory nie udało się wskazać przyczyn powstawania Schwannomy, nerwiaka zarodkowego lub nerwiakowłókniaka. Udało się natomiast wskazać czynniki ryzyka. Podstawowym jest wcześniejszy uraz mechanizmy w miejscu powstania zmiany. Inaczej jest tylko w przypadku nerwiakowłókniaka, który sam stanowi objaw innej choroby. Chodzi o neurofibromatozę typu I, zaliczaną do tzw. fematoz, czyli zmian genetycznych na wczesnym etapie życia płodowego.

Schwannoma – objawy

Nerwiak osłonkowy najczęściej lokalizuje się w rejonie głowy lub szyi, choć mówi się również o nerwiaku osłonkowym kręgosłupa. Najczęściej guz umiejscawia się w nerwie czaszkowym VII, a więc przedsionkowo-ślimakowym. Podobnie jak w przypadku innych nerwiaków, objawy, jakie daje ta zmiana, są ściśle związane z miejscem występowania guza. Ponieważ nerw przedsionkowo-ślimakowy odpowiada przede wszystkim za słuch i równowagę, to do najczęstszych jego objawów zalicza się:

  • jednostronne upośledzenie słuchu (najczęściej postępujące, przede wszystkim dotyczące wysokich tonów), niedosłuch, szumy uszne;
  • upośledzenie czucia w okolicy twarzy,
  • niedowład nerwu twarzowego,
  • niedowład nerwu trójdzielnego (mrowienie i drętwienie środka twarzy),
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • problemy z ruchem,
  • zaburzenia połykania.

Schwannoma – leczenie

Nerwiaka osłonkowego diagnozuje się często poprzez badania słuchu. Wykorzystuje się tutaj audiometrię tonalną oraz potencjały wywołane pnia mózgu. W przypadku nieco innego umiejscowienia guza przydać mogą się również badania obrazowe, takie jak RTG czy rezonans magnetyczny.

W przypadku potwierdzenia diagnozy, najczęściej zleca się obserwację radiologiczną związaną z okresowym wykonaniem rezonansu magnetycznego. Chodzi przede wszystkim o dobre uwidocznienie guza. W przypadku niewielkich zmian guza się jedynie obserwuje (rośnie on bowiem bardzo powoli). Większe zmiany usuwa się poprzez całkowite wycięcie guza. W leczeniu niektórych nerwiaków stosuje się także radioterapię i chemioterapię.

W większości przypadków rokowania dla pacjentów ze schwannomą są dobre, ponieważ zmiana ta najczęściej jest łagodna. Niestety, zdarza się, że niewielka część nerwiaków słuchowych złośliwieje. W takim przypadku pojawiają się nowotwory, takie jak złośliwy nowotwór osłonek nerwów obwodowych. Jest to guz o dużej złośliwości. W 50% przypadków powstaje on jednak z nerwiakowłókniaków (ryzyko zezłośliwienia u pacjentów z neurofibromą to 7-12%), a nie nerwiaków osłonkowych. Mimo wszystko zaleca się, aby pacjenci nawet z niewielkimi zmianami regularnie się badali.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. M. Czesak, R. Bartoszewicz, K. Niemczyk, Nerwiak osłonkowy nerwu twarzowego, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny“ 2014, nr 3.

2. B. Jamróz, K. Niemczyk, Nerwiaki nerwu słuchowego – diagnostyka i leczenie, „Otorynolaryngologia“ 2013, nr 12.

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej