Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby

Dimitri Otis/getty images

Na schizofrenię paranoidalną choruje nawet 1% społeczeństwa. Choroba dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn, wymaga długotrwałego leczenia psychiatrycznego. Objawy schizofrenii paranoidalnej pojawiają się najczęściej przed 30 rokiem życia, chociaż zachorować mogą także osoby starsze.

Istnieje kilka typów schizofrenii, a paranoidalna uchodzi za najlżejszą z nich – w większości przypadków rokowania są dobre. Odpowiednio prowadzone leczenie psychiatryczne opiera się na psychoterapii i przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych. Objawy schizofrenii paranoidalnej dzielą się na pozytywne, a więc halucynacje i urojenia, oraz negatywne, polegające na ograniczeniu czynności psychicznych. Mogą pojawiać się również symptomy katatoniczne – zwiększona lub zmniejszona ruchliwość.

Pierwsze objawy schizofrenii paranoidalnej

Początek choroby może mieć postać ostrą lub łagodną. Ostry początek schizofrenii paranoidalnej to nagłe pojawienie się objawów i ich znaczne nasilenie w ciągu kilku dni. Dla bliskich osób jest to od razu zauważalne – chora osoba zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle, staje się nadmiernie pobudzona lub uspokojona, wykonywane przez nią czynności i wypowiadane zdania mogą być irracjonalne. Zmusza to jej rodzinę do szybkiego udania się po pomoc, często na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego.

Objawy schizofrenii paranoidalnej mogą rozwijać się również w sposób łagodny, bardzo powoli. Proces ten jest rozciągnięty w czasie, od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Można powiedzieć, że osoba dotknięta chorobą stopniowo „dziwaczeje” – staje się podejrzliwa, zaczyna mieć bardzo wysokie mniemanie o sobie, na boczny tor odchodzą dotychczasowe zainteresowania. Charakterystycznym objawem schizofrenii paranoidalnej jest stopniowe wycofywanie się z kontaktów społecznych, urywanie przyjaźni, a nawet relacji zawodowych. Z czasem mogą wystąpić absurdalne, niepasujące do sytuacji zachowania i reakcje. Choroba staje się coraz bardziej widoczna, co zmusza bliskich chorego do otoczenia go opieką psychiatryczną. On sam najczęściej nie ma świadomości, że dzieje się z nim coś złego.

Zobacz film: Schizofrenia

źródło: x-news

Schizofrenia paranoidalna – objawy negatywne i pozytywne

W schizofrenii paranoidalnej objawy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są objawy pozytywne, inaczej zwane psychotycznymi. Polegają na nieadekwatności i irracjonalności zachowań względem danej sytuacji. Sama osoba chora doświadcza halucynacji – może słyszeć głosy w głowie lub pochodzące ze środowiska zewnętrznego, widzieć coś, czego nie widzą inni, czuć dziwne zapachy. W paranoidalnej postaci schizofrenii są to zazwyczaj głosy i wizje mówiące o wielkości chorego, jego ważnej roli dla świata i ludzi, a także świadczące o tym, że jest obserwowany i śledzony. Zaburzone jest również postrzeganie poszczególnych sytuacji, np. jako zagrażające, pomimo że takie w ogóle nie są. Może pojawić się brak spójności w wypowiedziach osoby chorej, zdania nie pasują do siebie, co świadczy o zaburzeniach myślenia, w przebiegu schizofrenii paranoidalnej zdarza się to jednak rzadko lub w lekkim stopniu.

Negatywne objawy schizofrenii paranoidalnej są związane z ograniczeniem czynności psychicznych. Są to: spłycenie emocji, apatia, niemożność podejmowania decyzji lub działania (abulia). U obserwowanego pacjenta widoczne są trudności w konwersacji z innymi, zubożenie mowy, brak jej płynności. Często pojawiają się zaburzenia spontaniczności zachowań i wycofanie emocjonalne ze spraw, które dotychczas chorego interesowały. Oprócz tego widoczne są silne zaburzenia koncentracji, pamięci i uwagi. Osoba chora staje się zagubiona w dobrze sobie znanym środowisku, np. w pracy czy w szkole. Czynności dobrze przez nią poznane i wyuczone zaczynają sprawiać znaczne trudności.

Schizofrenia paranoidalna – objawy katatoniczne

Katatonia jest grupą objawów ruchowych, spowodowanych chorobą psychiczną, zaburzeniami afektywnymi lub chorobami samego mózgu. Znaczne objawy ruchowe występują głównie w schizofrenii katatonicznej, w mniejszym nasileniu obserwuje się je w schizofrenii paranoidalnej, zaburzeniach afektywnych (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD) lub po spożyciu substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol). Katatoniczne objawy schizofrenii paranoidalnej nie są regułą – mogą występować lub nie.

Jak dokładnie wygląda katatonia? Ma ona kilka konkretnych postaci:

  • postawa katatoniczna – układanie ciała w dziwnych pozycjach i pozostawanie w nich;
  • giętkość woskowa – pacjent przez dłuższy czas utrzymuje pozycję nadaną mu przez inną osobę;
  • sztywność – chory utrzymuje jedną pozycję i stawia opór przy próbie jej zmiany przez inną osobę;
  • pobudzenie katatoniczne – nagła, bezcelowa aktywność ruchowa, niewywołana czynnikiem zewnętrznym;
  • echopraksja – naśladowanie ruchów innych osób;
  • osłupienie – popadanie w bezruch, bardzo powolne ruchy, brak kontaktu werbalnego i niewerbalnego.

Bibliografia:

1. Marek Jarosz, Co każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, Łódź 2004, wyd. Nasze Zdrowie, s. 38–39, ISBN 83-7415-003-3.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej