Schistosomatoza – najczęstsze objawy i leczenie zakażenia przywrą

Fot: toeytoey2530 / gettyimages.com

Schistosomatoza jest chorobą wynikającą z zakażenia pasożytem, a mianowicie przywrą ludzką. Może lokalizować się w naczyniach krwionośnych różnych narządów, jak np. pęcherz moczowy czy wątroba. Leczenie opiera się na podaniu prazykwantelu.

Zakażenia pasożytnicze wywołane przez przywrę ludzką określane są mianem schistosomatozy. Obserwuje się je na terenach endemicznych, podmiejskich, ale przede wszystkich u osób podróżujących. Przywry z rodzaju Schistosoma należą do płazińców. Ich żywicielami pośrednimi są niektóre gatunki ślimaków słodkowodnych. Większość zakażeń występuje u osób zamieszkujących kraje afrykańskie. Szczególnie często zakażenia obejmują grupy dzieci i młodych dorosłych. Do organizmu człowieka przywry wnikają przez skórę bądź błony śluzowe, nawet nieuszkodzone. Wraz z krwią przemieszczają się do płuc. Tam dojrzewają i ponownie wraz z krwią przemieszczają się do ostatecznego miejsca bytowania – krezki jelita cienkiego i pęcherza moczowego. Człowiek wydala przywrę, która trafia do zbiornika wodnego i ponownie do ślimaków.

Schistosomatoza – przyczyny

Zakażenia przywrą ludzką z rodzaju Schistosoma wynikają z jej wniknięcia do skóry osób mających kontakt ze zbiornikami wodnymi na terenach endemicznych. Istnieje kilka gatunków przywr:

  • Schistosoma haematobium, czyli przywra krwi. Bytuje w splotach żylnych znajdujących się wokół pęcherza moczowego, gdzie składa też jaja;
  • Schistosoma mansoni to przywra, która bytuje w żyłach krezkowych i żyle wrotnej oraz jej odgałęzieniach, a jaja składa w błonie śluzowej jelit;
  • Schistosoma mekongi, intercalatum, mansoni, japonikum znajdują się przede wszystkim w naczyniach krążenia wrotnego.

Zakażenie przyczynia się do powstania zapalenia o charakterze ziarniniakowym, co z kolei powoduje włóknienie i może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego. Nie bez znaczenia pozostają również przywry bytujące w krążeniu wrotnym wątroby, ponieważ przyczyniają się do powstania nadciśnienia wrotnego i zapalenia wątroby.

Zobacz film i dowiedz się jak walczyć z pasożytami

Zobacz film: Pasożyty. Źródło: 36,6.

Nasilenie choroby zależy od stopnia inwazji przywr w organizmie człowieka. Im więcej osobników dojrzałych i więcej złożonych jaj, tym gorszy jest przebieg choroby. Zakażenia obejmują głównie kraje afrykańskie, chociaż zakażenie u człowieka może utrzymywać się latami po opuszczeniu nawet danego kraju.

Jak rozpoznać schistosomatozę?

Rozpoznanie schistosomatozy odbywa się na podstawie objawów klinicznych i szczegółowego wywiadu zebranego z chorym. Badania pozwalające na potwierdzenie rozpoznania to wykrywanie jaj w moczu lub kale chorego. Ponadto można je uwidocznić w materiale biopsyjnym. Można wykorzystać także badania na obecność swoistych przeciwciał przeciwko jajom schistosomatozy. Początkowa faza zakażenia może jednak nie dawać dodatnich wyników w badaniach serologicznych, dlatego wykonuje się badania mikroskopowe próbki moczu.

Objawy zakażenia przywrą ludzką

Najczęstszym objawem u podróżnych jest obecność krwi w moczu. Częste zakażenia mogą nawet powodować tzw. hematospermię, czyli obecność krwi w ejakulacie. Krwiomocz ustępuje po leczeniu.

Przywry mogą lokalizować się poza typowymi miejscami, np. w ośrodkowym układzie nerwowym. Objawiają się wtedy różnymi deficytami neurologicznymi u chorego, porażeniem i innymi objawami neurologicznymi. Inną formą objawów schistosomatozą jest gorączka Katayama. Objawy obejmują wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty, kaszel, bóle głowy, wysypkę o charakterze alergicznym, powiększenie śledziony, bóle mięśni, wzrost poziomu eozynofili we krwi.

Leczenie zakażenia pasożytniczego przywrą ludzką opiera się na podaniu prazykwantelu doustnie, najczęściej w pojedynczej dawce. Jest to lek popularny w leczeniu chorób pasożytniczych.

Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą? Odpowiedź znajdziesz w filmie  

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 15.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej