Saponiny – dlaczego mogą być niebezpieczne? Jakie dają skutki uboczne?

Fot. James O'Neil / Getty Images

Saponiny to związki chemiczne, które są pozyskiwane z roślin. Są to substancje o wielu właściwościach wykorzystywanych w medycynie, m.in. działają moczopędnie i przeciwzapalnie oraz przyspieszają trawienie tłuszczów. Jednak niektóre należące do tej grupy związki mają silnie trujące właściwości.

Saponiny to pochodne cukrów, dlatego też zaliczane są do grupy związków zwanych glikozydami. Wytwarzają je głównie rośliny, np. soja czy żeń-szeń i lukrecja, ale znanych jest kilka zwierząt morskich, które również mają zdolność produkcji tego związku. Są wykorzystywane w medycynie i przemyśle.

Czym są saponiny?

Saponiny wchodzą głównie w skład leków steroidowych, a przemysł wykorzystuje ich silne właściwości pieniące do wytwarzania środków piorących i myjących. W naturze są obecne w różnych częściach roślin – korzeniach, liściach, łodygach i kwiatach. Pozyskuje się je z wielu gatunków, m.in. z: korzenia i kwiatu pierwiosnka, kwiatu, kory i nasion kasztanowca, korzenia lukrecji, kwiatu dziewanny, stokrotki i fiołka, nawłoci pospolitej, korzenia lukrecji i mydlnicy lekarskiej, a także aloesu, komosy ryżowej, soi czy winorośli. W połączeniu z wodą zaczynają się pienić.

Saponiny steroidowe

Saponiny steroidowe w medycynie są składową np. środków wykrztuśnych i moczopędnych. Wchodzą ponadto w skład niektórych leków przeciwzapalnych, przeciwwirusowych, antybakteryjnych, a także pierwotniakobójczych i przeciwgrzybiczych. W organizmie człowieka zwiększają ilość wydzielanych soków trawiennych w żołądku, żółci oraz tzw. soku jelitowego, przez co ułatwiają oczyszczanie organizmu z toksyn. Zwiększają też ilość ochronnego śluzu, a niektóre badania wykazują ich zdolność do obniżania złego cholesterolu. Przyspieszają metabolizm tłuszczów i ułatwiają wchłanianie składników pokarmowych dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem, zwłaszcza z jelit do krwi. Mają też ograniczone działanie moczopędne. Glikozydy steroidowe, które wykazują silnie pieniące właściwości przy kontakcie z wodą, są stosowane także jako leki wykrztuśne i nasercowe.

Saponiny znajdują też zastosowanie w syntezie hormonów płciowych, w tym testosteronu oraz kortykosteroidów. Używane są jako forma suplementacji sportowców. Wykorzystuje się te spośród związków, które są w stanie wpływać na poziom testosteronu. Suplementy diety, które je zawierają, sporządzone są głównie na bazie korzenia mydlnicy, lukrecji, kozieradki, a także mniej znanych roślin jak sarsaparilla czy buzdyganek ziemny.

Czy suplementy diety działają? Pora się przekonać:

Zobacz film: Czy suplementy diety działają? Źródło: Stylowy Magazyn

Saponiny steroidowe – skutki uboczne

Mimo wielu korzyści dla organizmu saponiny steroidowe mogą powodować skutki uboczne. Najniebezpieczniejszym z nich jest tzw. hemoliza czerwonych krwinek. Na jej skutek uszkodzone krwinki przepuszczają hemoglobinę do osocza krwi – proces ten może doprowadzić do anemii i poważnie uszkodzić szpik kostny. Saponiny wstrzyknięte do organizmu w dużych ilościach są toksyczne i mogą powodować porażenie mózgu i rdzenia. W drugiej kolejności związek chemiczny uszkadza mięsień sercowy i układ oddechowy. Dlatego też należy uważać przede wszystkim w suplementacji sportowej i unikać iniekcji tymi substancjami.

Dodatkowo saponiny mogą być obecne w żywności. Zazwyczaj są składnikiem pasz dla zwierząt (i dla nich są niegroźne), ale mogą zanieczyszczać mięso i mleko, a w tej postaci dostępne są już dla ludzi. Zawierają je nie tylko zioła, ale również kawa, herbata czy chałwa i wiele gatunków roślin jadalnych, m.in.: buraki, szparagi, soja, szpinak czy owies. Są to substancje, które trudno wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Mogą prowadzić do zapalenia jelita biodrowego i są inhibitorami niektórych enzymów, np. chymotrypsyny (enzymu trawiennego produkowanego przez trzustkę, który wchodzi w skład soku trzustkowego). Dlatego też wywołują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a w niektórych sytuacjach mogą powodować drgawki i porażenie kończyn, które prowadzą do stanu bezpośrednio zagrażającemu życiu. Proces obróbki termicznej, jakiej poddawana jest żywność, częściowo dezaktywuje te związki. W medycynie odnotowano jednak zatrucia np. kąkolem (chwastem rosnącym w zbożach), którego alkaloidy przedostały się do produktów na skutek niedostatecznego oczyszczenia ziarna, zanim zostało poddane zmieleniu.

Saponiny w kosmetyce

Saponiny wykorzystywane są również w kosmetyce. Kremy i balsamy do użytku zewnętrznego nie tylko mają właściwości przeciwzapalne, ale również redukują obrzęki, poprawiają ukrwienie tkanek i ich dotlenienie, przez co skóra odzyskuje ładny i zdrowy wygląd. Ponieważ tworzą pieniące się wodne roztwory, ich działanie prowadzi do obniżenia napięcia powierzchniowego. Dzięki temu zwiększa się przepuszczalność skóry, która lepiej wchłania inne substancje odżywcze, które również są składnikiem kosmetyków. Właśnie dlatego dodawane są do mydła, żelu do twarzy, preparatów do demakijażu, toniku, a także płynów pod prysznic i do kąpieli.

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 04.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej