Sapioseksualizm – modna „orientacja” czy sposób na udany związek?

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Sapioseksualizm to pojęcie określające preferencje związane z wyborem życiowego partnera. Dla osoby sapioseksualnej głównym kryterium atrakcyjności jest intelekt. Oczekuje ona intymnej więzi zbudowanej na bazie stymulującej wymiany myśli oraz wzajemnym, dogłębnym zrozumieniu.

Sapioseksualizm jest terminem stosunkowo nowym i kontrowersyjnym – podobnie jak demiseksualizm czy soloseksualizm. Określenia te powstają na fali szeroko zakrojonej dyskusji na temat ludzkiej seksualności i poczucia tożsamości płciowej. Przeciwnicy wprowadzania do języka „seksualnych” neologizmów są zdania, że to jedynie moda wykreowana przez portale społecznościowe. W drugim obozie znajdują się osoby zgodne co do tego, że seksualność jest sprawą bardzo indywidualną i nie ma nic niewłaściwego w próbach pojęciowego wykraczania poza ramy wyznaczone przez preferencje hetero- i homoseksualne.

Czym jest sapioseksualizm?

Określenie „sapioseksualista” zyskało popularność za sprawą portali randkowych, gdzie zadeklarowanie własnych upodobań ułatwia znalezienie właściwego partnera. Jak sama nazwa wskazuje (łac. sapiens oznacza „mądry”, „rozumny”), zainteresowania osoby o takich preferencjach oscylują głównie wokół intelektualnych walorów potencjalnego partnera. Niektóre źródła uściślają, że dla osoby sapioseksualnej pociągająca jest ponadprzeciętna inteligencja. Najczęściej jednak nie ogranicza się pojęcia sapioseksualności do fascynacji czyimś umysłem. Definiowana jest ona jako skłonność do związków uczuciowych opartych przede wszystkimi o interesującą wymianę myśli, porozumienie na głębokim poziomie, dzielenie pasji.

Zobacz film i dowiedz się jak podgrzać atmosferę w sypialni

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sapioseksualista nie jest człowiekiem, którego nie interesuje nic poza IQ potencjalnego obiektu uczuć. Walory intelektualne – wiedza, poczucie humoru, rozległość zainteresowań – to jednak jego najbardziej „seksowny” atrybut. Innymi słowy, osoba sapioseksualna nie jest zdolna zakochać się od tzw. pierwszego wejrzenia, ze względu na czyjąś powierzchowność, sposób bycia czy społeczny status, o ile za tymi walorami nie stoi błyskotliwa inteligencja. Frapująca dyskusja może za to – niezależnie od innych atrybutów partnera – stać się zarzewiem wielkiej namiętności. Co więcej, może ona narastać w miarę pogłębiania znajomości. Należy przy tym dodać, że preferencje sapioseksualne są niezależne od płci, nie mają przełożenia na orientację seksualną czy poziom libido.

Związek sapioseksualny

Pojęcie sapioseksualności odnoszone jest najczęściej do preferencji seksualnych jednostki. Warto jednak spojrzeć na to zjawisko w kontekście relacji dwojga sapioseksualitów. W ich przypadku bliskość i intymność budowana jest na poziomie, gdzie możliwe jest stworzenie trwałej, harmonijnej relacji. Niezależnie bowiem od cech, jakie reprezentują partnerzy – w tym rzeczywistej wysokości IQ – tam, gdzie miłość zaczyna się od intelektu, siła więzi opiera się na wzajemnym zrozumieniu, wspólnych zainteresowaniach, podobnym poczuciu humoru. Łatwiej jest też uzgodnić swoje cele, dążenia czy znaleźć wspólnych znajomych. Co więcej, gdy fascynacja seksualna nie opiera się na przemijających walorach fizycznych, lecz na pogłębiającej się z wiekiem wiedzy i mądrości, partner z upływem czasu staje się coraz bardziej pociągający. Istotne jest także to, że sapioseksualiści nieustannie inspirują się nawzajem, skłaniają do rozwoju. Ich związek może być zatem dla obojga doskonałą przestrzenią do samorealizacji.

Pociąg do inteligencji – norma czy snobizm?

Kwestia „orientacji” sapioseksualnej wzbudza sporo kontrowersji, nie tylko dlatego, że to jeden z modnych terminów w dyskusji o seksualności pozbawionej granic i etykiet. O ile bowiem określanie siebie mianem osoby demiseksualnej (zdolnej do przeżywania doznań erotycznych tylko przy głębokiej emocjonalnej więzi z partnerem) czy panseksualnej (odczuwających pociąg wobec wszystkich, niezależnie od ich płci i poczucia tożsamości seksualnej) może być uznawane za nieszkodliwe dziwactwo, to zdeklarowana sapioseksualność zawiera w sobie pewne znamiona snobizmu, wywyższania się ponad osoby o innych preferencjach. Winę za tego rodzaju sytuacje ponoszą te same media społecznościowe, które przyczyniły się do spopularyzowania terminu.

Portale randkowe to obszar autoprezentacji czy wręcz autokreacji. Z różnych względów takie wirtualne platformy skłaniają do przesadnego eksponowania i koloryzowania własnych atutów. Pomiędzy przedstawianiem się jako osoby, która poszukuje partnera zdolnego sprostać jej intelektualnym potrzebom, a dzieleniem ludzi na lepszych i gorszych istnieje cienka granica, którą łatwo przekroczyć, zwłaszcza w wirtualnej rzeczywistości. Według socjologów problem z funkcjonowaniem w niej zdeklarowanych sapioseksualistów polega jednak nie tyle na dyskryminacji osób mniej inteligentnych, co na definiowaniu własnej inteligencji liczbą ukończonych kursów, ekscentrycznym hobby. Postawa oparta o przekonanie, że jest się lepszym od innych, w istocie jest snobizmem i nie ma nic wspólnego z inteligencją ani jej umiłowaniem. Osoby, które naprawdę pragną głębokiej, stymulującej intelektualnie więzi, mają dość wyobraźni, empatii i wrażliwości (słowem – inteligencji emocjonalnej), by nie afiszować się ze swoją „orientacją” celem znalezienia właściwego partnera.

Co jeść, aby podnieść libido? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Owoce na problemy z erekcją. Co wprowadzić do diety? Źródło: Dzień Dobry TVN.


Data aktualizacji: 15.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej