Samoistna plamica małopłytkowa – jakie daje objawy?

Fot. Eraxion / Getty Images

Samoistna plamica małopłytkowa charakteryzuje się niszczeniem płytek krwi przez swoiste przeciwciała. Nie ma określonej przyczyny, a leczenie nie zawsze okazuje się być skutecznym. Czasami konieczna jest splenektomia.

Samoistna plamica małopłytkowa to nazwa, która aktualnie została zastąpiona określeniem pierwotnej małopłytkowości immunologicznej. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, której głównym objawem jest niewielka ilość płytek krwi, co można stwierdzić w badaniu morfologii krwi. W samoistnej plamicy małopłytkowej poziom płytek spada poniżej 100 tys. na µl. Określenie samoistna czy pierwotna oznacza, że nie ma żadnego czynnika czy przyczyny chorobowej, z powodu którego poziom płytek we krwi został obniżony.

Samoistna plamica małopłytkowa – przyczyny

Samoistna plamica małopłytkowa to schorzenie, które nie ma uchwytnej przyczyny. Dochodzi do powstawania w organizmie przeciwciał skierowanych przeciwko płytkom krwi, czyli trombocytom. Poza obwodowym niszczeniem płytek krwi dochodzi również do upośledzenia dojrzewania megakariocytów w szpiku kostnym przez oddziaływanie przeciwciał na komórki prekursorowe płytek krwi. Samoistna plamica małopłytkowa może rozwinąć się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. U dzieci wystąpienie choroby często poprzedza ostra infekcja wirusowa.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Objawy samoistnej plamicy małopłytkowej

Samoistna plamica małopłytkowa może mieć przebieg ostry, gdy trwa mniej niż rok, jak również przebieg przewlekły, czyli utrzymywać się przeszło rok czasu. U dorosłych najczęściej choroba ma przebieg przewlekły, z czego większość czasu bezobjawowy. Często są okresy remisji, pomiędzy którymi pojawiają się nawroty choroby. U dzieci samoistna plamica płytkowa ma najczęściej ostry przebieg. Objawy obejmują:

  • krwawienia z nosa,
  • tendencję do pojawienia się siniaków na skórze,
  • wybroczyny na skórze,
  • podbiegnięcia krwawe,
  • przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
  • wydłużone krwawienia np. po zabiegach stomatologicznych,
  • w ciężkich przypadkach krwawienia do narządów wewnętrznych, przewodu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego.

Początkowo choroba ma zazwyczaj utajony przebieg, a objawy pojawiają się dopiero przy spadku poziomu płytek poniżej 30 tys./µl.

Rozpoznanie samoistnej plamicy małopłytkowej

Dla rozpoznania samoistnej plamicy małopłytkowej konieczne jest wykonanie kilku badań dodatkowych poza oceną objawów klinicznych. Pierwszym jest morfologia krwi. Obserwuje się w niej spadek poziomu płytek krwi przy jednoczesnym wzroście ich objętości, co określa się mianem płytek olbrzymich. Pozostałe elementy morfotyczne krwi pozostają w granicach normy. Konieczne jest również wykonanie dodatkowych badań wykluczających inne potencjalne przyczyny małopłytkowości. Wykrywanie przeciwciał przeciwpłytkowych nie ma znaczenia w diagnostyce. Rozpoznanie samoistnej plamicy małopłytkowej jest niejako rozpoznaniem drogą eliminacji.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ immunologiczny:  

Zobacz film: Budowa i funkcje układu immunologicznego. Źródło: 36,6

Co robić po rozpoznaniu samoistnej plamicy małopłytkowej?

Jeśli poziom płytek utrzymuje się powyżej 20 tysięcy/µl i nie towarzyszą temu objawy skazy krwotocznej, choroba nie wymaga leczenia. Można jednak rozważyć leczenie glikokortykosteroidami, które mogą spowodować wzrost poziomu płytek. Lekiem pierwszego rzutu jest zazwyczaj deksametazon, a w drugiej kolejności podaje się prednizon bądź metyloprednizolon. Nie należy dążyć do jak najwyższego poziomu płytek krwi. Konieczne jest określenie takiego poziomu płytek, kiedy ilość leków jest minimalna, a przy tym organizm jest w równowadze. W czasie leczenia konieczne jest kontrolowanie parametrów morfologicznych krwi. W przypadku dodatniego wyniku testu ureazowego warto rozważyć eradykację Helicobacter pylorii. Czasami do rozważenia jest podanie immunoglobulin, danazolu czy leków biologicznych. Zdarza się, że konieczne jest rozważenie usunięcia śledziony (splenektomia). Śledziona jest bowiem narządem odpowiedzialnym za niszczenie komórek krwi. Ze względu na poważne skutki uboczne, jakie niesie ze sobą splenektomia, np. zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, zakrzepicy, należy raczej starać się tego uniknąć. Wykonywana jest u chorych opornych na leczenie glikokortykosteroidami. Jeśli już konieczne staje się wykonanie splenektomii, wtedy też zaleca się dodatkowe szczepienia ochronne. Przed wykonaniem splenektomii chory otrzymuje dożylnie immunoglobuliny. Mimo iż jest to metoda ostateczna, może się zdarzyć, że objawy choroby nie ustąpią.

Zakrzepowa plamica małopłytkowa – objawy

Zakrzepowa plamica małopłytkowa polega nie na niszczeniu płytek krwi, lecz na ich agregacji, co z kolei powoduje wielonaczyniowe tworzenie zakrzepów i małopłytkowość. Dochodzi w efekcie do niedokrwienia różnych narządów, w tym ośrodkowego układu nerwowego.

Data aktualizacji: 31.01.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej