Ryż brązowy – dlaczego jest zdrowszy od białego? Ile ma kalorii?

Fot. Yagi Studio / Getty Images

Ryż brązowy i biały należą do najstarszych roślin świata. Badacze są zdania, że uprawiano go w Chinach już 9 tys. lat temu, stąd też jest produktem podstawowego żywienia dla większości populacji na świecie. Dostarcza sporą liczbę kalorii i jest produktem, który nie zawiera glutenu.

Ryż brązowy jest jedną z popularniejszych odmian tego gatunku. Swojej charakterystycznej barwy nabiera dopiero w procesie przetwarzania. Poddany obróbce termicznej pozbawiony jest m.in.: glukozy, fruktozy, cholesterolu, kofeiny, galaktozy i laktozy, dlatego jest tak cennym produktem w diecie osób z celiakią.

Ryż brązowy – skąd się bierze jego barwa?

Ryż brązowy odróżnia się od białego barwą, która jest efektem sposobu obróbki, podczas której otrzymuje on ciemniejszy kolor. Ziarna zostają pozbawione tylko twardej zewnętrznej łupiny, a zatrzymana jest ich warstwa zwana zarodkiem, przez co udaje się zachować większość cennych witamin, minerałów i błonnika. Biała barwa jest efektem znacznie dokładniejszego oczyszczania, kiedy do spożycia pozostaje w zasadzie samo bielmo, które w większości składa się ze skrobi.

Dlaczego więc nie wytwarza się jedynie brązowego ryżu? Biały ryż posiada nie tylko walory doceniane w kuchni (w niektórych potrawach nie można go zastąpić brązowym, który często jest twardszy i mniej kleisty, a także ma nieco inny smak), ale jest także dłużej przydatny do spożycia. Biały ryż, nawet po otwarciu opakowania, nadaje się do przygotowania jeszcze przez około 2 lata, podczas gdy brązowy jedynie przez 6 miesięcy. Wynika to z zawartości tłuszczów, które utleniają się w kontakcie z powietrzem, przez co ziarna jełczeją.

Ryż brązowy – kalorie

W 100 g brązowego ryżu jest tylko 111 kalorii, podczas gdy w tej samej ilości białego znajduje się ich 3 razy więcej (350 kcal), stąd wskazany jest przy lekkostrawnej diecie lub tej, która ma pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Przez dużą zawartość błonnika zapewnia dłuższe uczucie sytości po zjedzeniu, a przy tym ma niski indeks glikemiczny (55), więc nie powoduje dużych wahań poziomu cukru we krwi.

Warto pamiętać, że jadłospis zawierający duże ilości błonnika jest też wskazany przy zbyt wysokim poziomie złego cholesterolu. Ponadto obniża ciśnienie krwi, opóźnia procesy wchłaniania trójglicerydów i poprawia trawienie. Stanowi jednocześnie profilaktykę udaru mózgu. Skuteczność diety jako formy zmniejszającej ryzyko zachorowań potwierdziły prowadzone badania. Wykazały również, że zmiana nawyków żywieniowych i zastąpienie białego ryżu brązowym zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Ciemniejsze ziarna są ponadto bogatym źródłem witamin i minerałów, z których najcenniejsze to: fosfor (wspomaga budowę kości i zębów), magnez (wpływa na układ nerwowy, zwiększając odporność na stres), żelazo (jeden z ważniejszych pierwiastków, który uczestniczy w procesie oddychania komórkowego, a jego brak powoduje anemię) i miedź (odpowiedzialna za kondycję włosów, skóry i paznokci) oraz niewielkie ilości jodu (bierze udział w procesie wytwarzania hormonów tarczycy).

Bogactwo witamin z grupy B zapewnia dodatkowo stabilną pracę układu nerwowego.

Ryż brązowy – gotowanie

Gotowanie brązowego ryżu nie jest skomplikowane, ale jest znacznie dłuższe. Niektórzy uważają, że najlepiej jest go gotować w większym rondlu z dopasowaną pokrywką, przez co łatwiej uzyskać równomierne rozprowadzenie ciepła. Produkt dostępny jest od razu podzielony na porcje (w torebkach z dziurkami) lub w postaci sypkiej. Odmierzając odpowiednie porcje, warto pamiętać, że jedna szklanka „surowego” ryżu to około 3 szklanki po ugotowaniu. Przed wrzuceniem ziaren do garnka można je przepłukać pod bieżącą wodą. Na każdą odmierzoną szklankę zboża należy wlać około 2,5 szklanki wody, aby zachować najlepsze proporcje. Wodę można do smaku posolić lub użyć bulionu w kostce i doprowadzić do wrzenia – dopiero wtedy należy wrzucić do niej ryż, zmniejszyć gaz i pozostawić pod przykryciem aż wchłonie on wodę. Brązowy ryż gotuje się znacznie dłużej niż biały i zazwyczaj potrzebuje minimum pół godziny (do 40–50 min), aby był gotowy do spożycia.

Można gotować też ryż w szybkowarze i w kuchence mikrofalowej. Zawsze jednak czas przygotowania będzie dłuższy niż w przypadku białego ryżu, który często nadaje się do podania już po 12 min.

Ryż brązowy czy biały?

Zdarza się, że podczas ustalania jadłospisu powstaje dylemat – wybrać ryż brązowy czy biały? Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia. Jeśli dietę układa osoba wyczynowo uprawiająca sport, będzie on bazował na większych ilościach białego ryżu. Jednak w pozostałych sytuacjach należy wziąć pod uwagę, że przy porównaniu obu produktów, jeśli chodzi o wartości odżywcze i zdrowotne, lepiej wypadają ciemniejsze ziarna, które posiadają:

  • zróżnicowany skład,
  • większe ilości błonnika,
  • bogactwo witamin i składników mineralnych.

Są to zalety, które przemawiają za tym, aby włączyć go do diety. Minusami są wyższa cena, krótszy termin przydatności do spożycia oraz dłuższy czas gotowania.

Jakie są najzdrowsze dodatki do obiadu? Przekonajcie się sami:

Zobacz film: Test: Z czym obiad będzie najzdrowszy - z ryżem, kaszą, ziemniakami czy makaronem? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 04.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej