Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

fizkes GettyImages

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Rwa kulszowa to ból, który promieniuje od okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, przez pośladek i tylną powierzchnię uda, w kierunku podudzia i stopy. Ból powstaje na przebiegu nerwu kulszowego (stąd nazwa choroby) po jednej bądź obu stronach. Czasami towarzyszą mu objawy w postaci zaburzeń czucia czy osłabienia mięśni kończyny dolnej. Przyczyną powstania rwy kulszowej jest ucisk bądź podrażnienie nerwu kulszowego czy też korzeni nerwowych, z których wychodzi nerw kulszowy.

Czytaj też:

Rwa kulszowa – przyczyny

Nerw kulszowy jest największym nerwem w organizmie człowieka. Z kanału kręgowego na odcinku lędźwiowo-krzyżowym wychodzą korzenie nerwowe. Łączą się, tworząc właśnie nerw kulszowy. Dalej nerw przebiega pod mięśniem gruszkowatym i pośladkowym wielkim, a następnie po tylnej powierzchni uda do dołu podkolanowego. Do ucisku nerwu kulszowego może dojść na każdym jego odcinku. Jednak główną przyczyną rwy kulszowej jest uciśnięcie korzeni nerwowych przez krążek międzykręgowy na poziomie kanału kręgowego. Do innych przyczyn rwy kulszowej zaliczają się:

● zwężenie kanału kręgowego wywołane przez procesy zwyrodnieniowe,

● kręgozmyk, czyli przesunięcie trzonów kręgów względem siebie,

● zespół mięśnia gruszkowatego, wynikający ze wzmożonego napięcia tego mięśnia i w konsekwencji wywołujący ucisk na nerw kulszowy,

● nowotwory,

● ropnie w obrębie kanału kręgowego.

Jako główną przyczynę powstania rwy kulszowej uznaje się ucisk korzeni nerwowych wywarty przez zwyrodniałe krążki międzykręgowe. Są to elementy kręgosłupa o budowie chrzęstno-włóknistej. Mają kształt dysków, a w ich strukturze wyróżnia się pierścień włóknisty i elastyczne jądro miażdżyste. Mają one za zadanie amortyzować kręgosłup człowieka na obciążenia. Są jednak narażone na zmiany zwyrodnieniowe rozwijające się u każdego człowieka. Określa się je mianem dyskopatii. Nadmierne obciążenia i nieprawidłowa budowa krążka mogą doprowadzić do pęknięcia pierścienia włóknistego, a co za tym idzie – przesunięcia się go ku tyłowi.

Rzadziej zdarza się całkowite przerwanie się pierścienia włóknistego i wypadnięcie jądra miażdżystego. Dochodzi wtedy do poważnego uszkodzenia, a nawet do przerwania korzenia nerwowego. Potocznie określa się to wypadnięciem dysku, a medycznie – przepukliną jądra miażdżystego.

Rwa kulszowa, a właściwie jej główna przyczyna, czyli zwyrodnienie kręgosłupa i krążków międzykręgowych, to jedna z chorób cywilizacyjnych. Może wystąpić nawet u 90% osób w ciągu życia, a u większości są to napady nawracające. Mówiąc o przyczynach rwy kulszowej, należy wspomnieć nie tylko o przyczynach bezpośrednich, ale również tych pośrednich:

● siedzący tryb życia,

● otyłość,

● długotrwałe pozostawanie w pozycji wymuszonej (np. chirurg, kierowca),

● dźwiganie ciężarów.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Rwa kulszowa objawia się bólem, który występuje zazwyczaj nagle, ale może również stopniowo narastać. Promieniuje do różnych miejsc kończyny dolnej. Najczęściej początkowo pojawia się ból w krzyżu, a dopiero potem promieniujący do nogi ból. Czasami sięga on aż do stopy. Nasila się przy nawet niewielkich ruchach, kichaniu, kaszlu, chodzeniu. Niekiedy mogą pojawić się inne objawy, jak zaburzenia czucia w postaci drętwienia czy mrowienia skóry kończyny dolnej. Możliwe jest także wystąpienie niedowładów.

Jak uniknąć przyczyn rwy kulszowej?

Trudno zupełnie uniknąć pojawienia się ataku rwy kulszowej, ponieważ – jak same statystyki mówią – dotyka ona prędzej czy później aż 90% społeczeństwa, tym bardziej że nie ma metody, która zapobiegłaby rozwojowi głównej przyczyny rwy kulszowej, czyli chorobie zwyrodnieniowej. Można jednak ograniczyć ryzyko jej wystąpienia, niwelując inne przyczyny wystąpienia rwy kulszowej, a także odwlec w czasie jej wystąpienie.

Do metod profilaktyki rwy kulszowej należą:

● utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,

● ćwiczenia fizyczne, szczególnie wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i korpus ciała,

● unikanie wstrząsów,

● unikanie nadmiernych obciążeń kręgosłupa,

● walka z nadwagą i otyłością,

● odpowiednia dieta, dostarczająca odpowiednich ilości m.in. wapnia czy innych składników budulcowych.

Atak rwy kulszowej - co robić?

Nie da się zlekceważyć ataku rwy kulszowej. Jest to na tyle silny ból, że automatycznie zmusza do zmiany postawy, do odstawienia ciężaru. Przez pierwsze 2 dni należy po prostu odpocząć, pozycja na boku z ugiętymi nogami w stawach biodrowych i kolanowych bądź pozycja na plecach z ugiętymi nogami mogą przynieść nieznaczną ulgę, choć nie należy zbyt długo pozostawać nieruchomo w łóżku. Konieczna jest konsultacja lekarska, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni i nie ustępuje. Do łagodzenia bólu można wykorzystać dostępne bez recepty leki, jak ibuprofen, diklofenak, meloksykam. Można wspomóc się miejscowo maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a także rozgrzewającymi okładami czy specjalnymi plastrami.

Skąd się biorą bóle kręgosłupa? Zobacz wideo:

Źródło: Discovery Life


Data aktualizacji: 08.01.2021,
Opublikowano: 08.01.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej