Ruszyła akcja #DawkaWsparcia, która ma pomagać pracownikom służby zdrowia
Getty Images
W walce z koronawirusem to bez dwóch zdań oni odgrywają najważniejszą rolę. Pracownicy służby zdrowia nie są jednak pozostawieni sami sobie. To z myślą o nich powstał specjalny telefon zaufania.
Czym jest akcja #DawkaWsparcia?
#DawkaWsparcia to inicjatywa polskich przedsiębiorców. Na czym konkretnie polega projekt? Chodzi o niesienie pomocy dla polskich lekarzy, pielęgniarek czy ratowników, czyli ludzi, którzy są na pierwszym froncie bitwy i codziennie narażają swoje zdrowie i życie. To właśnie z myślą o nich powstał specjalny telefon zaufania. Pracownicy służby medycznej będą mogli zadzwonić pod dany numer i uzyskać wsparcie psychologa, terapeuty lub coaucha. W ramach tej inicjatywy uruchomiona została także specjalna platforma, poprzez którą szpitale będą mogły zgłaszać swoje zapotrzebowania na odzież ochronną, sprzęt czy urządzenia IT. Darczyńcy mają z kolei okazje dzięki niej wspomóc placówki medyczne.
Lekarze i personel medyczny znajdują się teraz pod gigantyczną presją. Z jednej strony zmagają się z brakiem sprzętu, który pozwoliłby im skutecznie walczyć z epidemią COVID-19, z drugiej wiedzą, że są grupą narażoną na zakażenie koronawirusem w pierwszej kolejności. Do tej pory to my polegaliśmy na ich umiejętnościach. Teraz jako specjaliści z innych dziedzin chcemy odpłacić się za ich pomoc. Wielu z nas zarządza własnymi biznesami, doskonali swoje umiejętności liderów i w naturalny sposób wykształciło zdolności organizacyjne, które chcemy teraz wykorzystać w słusznej sprawie – mówi Paweł Soluch, współinicjator akcji #DawkaWsparcia.
Infolinia działa od 31 marca. Lekarze mogą skorzystać z pomocy, dzwoniąc pod numer 800 012 006 w godzinach między 11:00 a 18:00. Inicjatorzy akcji zapraszają też do współpracy chętnych psychologów czy terapeutów. Aby zasiąść po drugiej stronie telefonu należy przedstawić między innymi dyplom ukończenia odpowiednich studiów.
Co ważne, już niedługo ma powstać także infolinia będzie dla osób poddanych kwarantannie, a także dla chorych dotkniętych koronawirusem oraz ich rodzin.
Piękna akcja!
Zobacz film: Jak działają wirtualne wizyty u lekarza?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 01.04.2020,
Opublikowano: 01.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?